16 Haziran 2013 Pazar

Kendine Yeni Bir Hayat Ismarla


        Dr. Murat Toktamışoğlu’nun Kapital Medya Hizmetleri A.Ş tarafından yayınlanan “Kendine Yeni Bir Hayat Ismarla" adlı 159 sayfalık eseri okunmaya değer.

        Eserin arka kapağında da yazıldığı üzere Dr. Murat Toktamışoğlu “Standart Hayatlar Hapishanesinden kurtulmamız için bir kaçış planı hazırladı.”

        Toktamışoğlu sözü edilen planı hazırlamak için birçok bilgeden yararlanmıştır. Okuduğu öyküleri, masalları, vecizeleri, şiirleri, güfteleri yerli yerinde kullanmıştır. Onca malzemeyi 159 sayfaya sığdırmıştır. 44 başlığın hemen altına o bölümün anafikri olabilecek, metinde geçen vecize veya kısa cümleler yazmıştır.

        Toktamışoğlu sunuşta “Bu kitap, kendinize yapacağınız yolculukta size biraz olsun ilham vermek, biraz olsun destek olmak amacı ile yazıldı.” Demektedir ki düşünerek okursak, daha doğrusu endirek olarak verilen öğütler doğrultusunda hareket edersek kendimize yeni bir hayat ısmarlayabiliriz.

        Kitabın sonunda “ısmarlama bir hayat için küçük bir rehber” başlığı altında kitapta anlatılan öğütvari cümlelerle özetlenmektedir.

        Kitabın tüm cümleleri vecize gibi. Hepsi birbirinden güzel öyküler, masallar, sözler var. Bunlardan seçmek oldukça zor; ama birkaç özlü sözü yazmadan edemiyorum:

_ Zincirlerinizi kırın, kendinize yeni ufuklar keşfedin.
(Thorean)
*
_ Koca bir ağaç küçük bir sürgünden gelişir.
(Lao Tzu)
*
_Normal insanlar, kendilerini içinde bulundukları dünyaya adapte ederler. Sıra dışı insanlar dünyayı kendilerine adapte etmeye çalışırlar. Bu nedenle bütün gelişmeler ve değişimler sıra dışı insanların eseridir.
( George Bernard Shaww)
*
_ Yenilikler ancak onlar için yer açtığınız zaman yaşantınıza girebilirler. Yılan eski yükünden sıyrıldığı zaman daha genç görünür ve kendini daha genç hisseder.
( marlo Morgan)
*
_Cehaletimizi kırabiliriz., becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekâmızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz.
(Richart Bach)
*
_ Aldıklarınızla yaşamınızı kazanırsınız; verdiklerinizle yaşamınızı kurarsınız.
(Churchill)
*
_ Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan;
Yalnız söylenen sözü duyabiliyorsan;
Ne görebiliyorsun
Ne duyabiliyorsun.
( Halil Cibran )
*
_ İnsan ölmeyi öğrendiğinde yaşamayı da öğrenmiş oluyor.
( Mori Schwartz)
*
_Eğer bir gün yolunuzu kaybederseniz bir çocuğun gözbebeklerinin içine bakın. Çünkü bir çocuğun bir yetişkine her zaman öğretebileceği üç şey vardır: Nedensiz yere mutlu olmak, her zaman meşgul olacağı bir şey bulmak ve elde etmek istediği bir şeyi var gücüyle dayatmak.
( Paplo Coelho)
*
_Kişisel gelişimin de, toplumsal gelişimin de anahtarı işinize yüreğinizi koymaktır.
(Halil Cibran)
*
_Başkalarını bilmek bilgelik, kendini bilmek aydınlanmadır.
(Lao Tzu)
*
_Kendinizle barışık olmalısınız. Kendini doğal kabul eden insanın özgüveni artar, çevresine karşı eziklik duymaz. Bu noktadan itibaren de gelişim başlar.
(Xsetus)

        Gelişimin hemen başlaması dileğiyle.

        Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder