22 Nisan 2013 Pazartesi

Özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası, ulusal egemenliktir. Mustafa Kemal Atatürk
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.
"23 Nisan", 1921'de çıkarılan 23 Nisan'ın Milli Bayram Addine Dair Kanun ile, Türkiye'nin ilk ulusal bayramı olmuştur. İlk kez ortaya çıkan bu bayramda ne ulusal egemenlikten ne de çocuklardan söz edilmekteydi. Zaten daha o yıllarda Osmanlı saltanatı hala kanunen hüküm sürmekteydi. 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla 1 Kasım  Hakimiyet-i Milliye Bayramı (Ulusal Egemenlik Bayramı) olarak kabul edilmiştir. Daha sonraki yıllarda, TBMM'nin açılış tarihi olan 23 Nisan "Milli Hakimiyet Bayramı" olarak kutlamış ve bu durum 1 Kasım'ın uzun vadede bayram olarak unutulmasına neden olmuştur. 1935'te  bayramlar ve tatil günleriyle ilgili kanun değiştirilmiş ve "23 Nisan Millî Bayramı"nın adı "Millî Hakimiyet Bayramı" haline getirilmiş, böylece 1 Kasım Hakimiyet-i Millîye Bayramı ile 23 Nisan Millî Bayramı birleştirilmiştir.


23 Nisan, tarihimizin dönüm noktalarından biridir. Milletimiz, egemenliğini, yurdumuzu ele geçirmek isteyen düşmanlara ve bunlarla işbirliği yapanlara karşı savaşarak kazanmıştır, Bu nedenle egemenliğimiz, ulusal varlığımızın başında gelir.
Mehmet Zor
Yazının tamamı23 Nisan
Bugün bir başka aydınlık yeryüzü,
Bir başka ağaçların,  evlerin yüzü.
Bugün çocuklar güzel.
Bugün sokaklar güzel...
Elimizden tutan her el
Daha sağlam
Daha mavi gökyüzü;
Bayraklar daha yakın.
Bakın: geçiyor yarının büyükleri;
Şarkılar tutuyor gökleri.
Adnan ARDAĞI
23 Nisan

Baharın mutlu günü
Yurdumun kutlu günü
Neşelerin düğünü
Güzel 23 Nisan

İnanarak yürekten
Hız aldık Atatürk’ten
Bizi ona yükselten
Bir el 23 Nisan
Kaynak:


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutlarım  

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında  Uluslar arası Çocuk festivalleri düzenleyenleri kutlarım. Övgüye değer bu çalışmalarda egemenlik kavramına  ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışına öncelik ve ağırlık verilmesini umuyoruz. Aksi takdirde 23 Nisan da, büyük ve görkemli şenlikler arasında anlamını kaybeder.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili mesajlar çok anlamlı ve güzel. Dileriz ki bu mesajların gereği yapılır.  
Ulusal egemenliğin hava gibi, su gibi, ekmek gibi yaşamsal bir nimet olduğu çocuklarımıza da, hatta büyüklerimize de hatırlatılmalıdır.  
Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşını yöneten Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Türkiye Cumhuriyetinin bugün içinde bulunduğu bunalımdan  çıkarılma çalışmalarını da yönetebilecek yetkiye ve yeteneğe sahip olduğu da unutulmamalıdır. 
Ulusal egemenliğin kalbi Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Çocuklarımızın, gençlerimizin hatta yetişkinlerimizin bu gerçeği kavramaları için  yüce Meclisimizin nasıl açıldığı üzerinde de durulmalıdır ki emperyalistlerin ve yerli işbirlikçilerinin Mustafa Kemal Atatürk’ü neden  unutturmak istedikleri anlaşılsın. Yüce Meclisin yaptığı devrimler anlatılsın ki bizleri çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmaktan hiç kimsenin alıkoyamayacağı anlaşılsın.  
Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi saygı ile anarken 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramınızı kutlarım.
Sabahattin Gencal

4 yorum:

 1. Nice bayramlarımızı ulusal bütünlüklü, laik ve Atatürk devrimciliği ile kutlayabilmeyi diliyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Dileklerinize gönülden katılırken bayramınızı kutlarım.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Türk'e, Türklüğe, Türkiye'ye, Cumhuriyete, Atatürk'e ve milli bayramlarımıza uzanan eller kırılsın!..

  Yarın kutlanacak olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın kutlu olmasını ve daim olmasını Cenab-ı Hakk'tan niyaz ediyorum.

  Sayın hocam, bakın ne hallere düştük... Bu günlerimizi de arayacağız... Gün günü aratırmış...

  Cenab-ı Hakk; vatanı, milleti, bayrağı, namusu, şerefi, haysiyeti uğruna kan döken can veren bu necip ve aziz Türk milletinin yar ve yardımcısı olsun.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Dualarınız duamdır.
   İnşallah bu günleri aramayız.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil