15 Aralık 2012 Cumartesi

'Yolumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur'


"Hacı Bektaş-ı Veli, yaşadığı çağda derin bir uyanış hareketi başlatmış, insanımızın gönül iklimini zenginleştiren eserler yazmıştır.
'Yolumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur' diyen Hacı Bektaş-ı Veli, eserleriyle, nasihatleriyle, mesajlarıyla, bu coğrafyada sevgi ve hoşgörü kültürünün inşa edilmesine ciddi bir katkı sağlamıştır.
Onun düşünce ve öğretileri, sadece Anadolu’yla sınırlı kalmamış, Balkanlar’dan Azerbaycan’a kadar uzanan geniş bir coğrafyayı da etkilemiştir.
Hacı Bektaş-ı Veli, tıpkı Yunus Emre ve Mevlana Celaleddin Rumî gibi, mesajları çağları aşan, kültür ve medeniyetimizin yetiştirdiği en önemli gönül erlerimiz arasındadır.
Alevi-Bektaşi inancının ilham kaynağı olan Hacı Bektaş-ı Veli, 'bir olalım, iri olalım, diri olalım' diyerek, bu topraklardaki toplumsal dayanışmanın mimarlığını da üstlenmiştir.
Hacı Bektaş-ı Veli’nin öğretisi, farklı dillerden, farklı kökenlerden ve kültürlerden gelen insanları bir sayan; bütün insanlığı kucaklayan bir anlayıştır.
İnanıyorum ki, Hacı Bektaş-ı Veli ve çağdaşı olan gönül erlerinin asırlar önce yaktıkları gönül kandilleri, geçmişte olduğu gibi, günümüzde ve gelecekte de tüm insanlığı aydınlatmaya devam edecektir.
Bu düşüncelerle, Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri’nin, birlik ve beraberliğimize güç katmasını diliyor; bütün vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum."
Recep Tayyip Erdoğan, TC Başbakanı, 17 Ağustos, 2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder