10 Aralık 2012 Pazartesi

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi


.....
Madde 1: Bütün insanlar özgür; onur ve hakları yönünden eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşçe davranmalıdırlar.

Madde 2: Herkes, ırk, renk, cins, dil, din, siyasal ya da her hangi bir başka inanç, ulusal ya da toplumsal köken, varlıklılık, doğuş ya da herhangi bir başka ayrım gözetilmeksizin bu Bildirge'de açıklanan bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabilir.
Bundan başka, ister bağımsız ülke uyruğu olsun, isterse bağımlı, özerk olmayan ya da başka bir egemenlik kısıtlamasına bağlı ülke uyruğu olsun, bir kişi hakkında, uyruğu bulunduğu devlet ya da ülkenin siyasal, adli ya da uluslararası durumu bakımından hiçbir ayrım gözetilmeyecektir.

Madde 3:
Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır.

Madde 4: Hiç kimse köle ya da kul olarak kullanılamaz; kölelik ve köle alım satımı her türlü biçimiyle yasaktır.

Madde 5: Hiç kimse işkenceye ya da acımasız, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza ya da muameleye uğratılamaz.

Madde 6:
Herkes, nerede olursa olsun, kişiliğinin tanınması hakkına sahiptir.

Madde 7: Yasa önünde herkes eşittir ve herkes ayrım gözetilmeksizin yasanın koruyuculuğundan eşit olarak yararlanma hakkını taşır. Herkesin, bu Bildirge'ye aykırı her türlü ayrıma ve bu tür ayrım gözetici işlemler için yapılacak her türlü kışkırtmaya karşı eşit korunma hakkı vardır.

Madde 8: Her kişinin, kendisine Anayasa ya da yasa ile tanınan temel haklara aykırı işlemlere karşı ilgili ulusal mahkemelerin etkin koruyucu önlemlerinden yararlanma hakkı vardır.

Madde 9:
Hiç kimse, keyfi olarak tutuklanamaz, alıkonulamaz, sürülemez.

Madde 10: Herkes, haklarının ve ödevlerinin ya da kendisine yöneltilen ve ceza niteliği taşıyan herhangi bir suçlamanın saptanmasında, davanın bağımsız ve tarafsız bir mahkemece, tam bir eşitlikle, adil ve açık olarak görülmesi hakkına sahiptir.

Devamı

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Bugün "Dünya İnsan Hakları Günü"ymüş. Takvim yaprağının ön yüzünde öyle yazıyordu. Arkasını çevirdim, insan hakları ile ilgili birşey bulabilirmiyim diye ama malesef "Çalışma ve Dürüstlük" konusu vardı.

  Sağolun siz Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili Evrensel Bildirgesi'ni emek vererek bizlerle paylaşmışınız. Emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mnutluluklar dilerim.

  Dünya devletlerinin birbirleriyle olan münasebetlerinde hiç dikkate alınmayan yeri geldiği zaman göstermelik (riya) uygulamalarda bulunmaktan başka hiçbir işe yaramayan bu bildirgeyle ancak, insanlar kandırılıyor.

  İnşallah, kısa bir zaman diliminde bu bildirge renk, dil, din farkı gözetmeksizin tüm dünya ülkelerince uygulanır, insanlar da rahat ederler.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuza katılıyorum.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil