17 Aralık 2012 Pazartesi

739.Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri 7-17 Aralık 2012


739. Vuslat Yıl Dönümü Anma Törenleri ile AnadoluAjansi

Hz. Mevlana'nın 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri , "Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü" ile başladı. (08.12.2012)
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Mevlana Kültür Merkezi'ndeki 739. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri'nin açılışında yaptığı konuşmada, bu şehirde, bu salonda bulunmanın Mevlana'nın manevi ikliminde olmak anlamına geldiğini belirtti.
"O manevi iklim ki bizim medeniyet terakkimizin özüdür, aslıdır" diyen Doğan, şunları kaydetti:
"Bizim medeniyetimiz yüksek bir insan seviyesi, aydınlatıcı bir inanç sistemi, ilahi bir aşk ve hoşgörüden başka bir şey değildir. Hazreti Pir, 'biz güzeliz, sen de güzelleş, beze kendini. Bizim huyumuzla huylan, bize alış, başkalarına değil' çağrısıyla bizi bu değerler sistemine, ilahi aşka ve hoşgörüye davet ediyor. Yüzyıllar öncesinden gelen bu davetin, bu seslenişin bugün hala dipdiri, taptaze varlığını devam ettirmesini de doğal karşılamamız gerekiyor. Çünkü çağrının muhatabı olan insan, aradan yüzyıllar geçse de beklentileri şekil değiştirse de özü itibariyle sorunları, özlemleri aynı olmaya devam ediyor."

Mevlana'nın yolu barış, sevgi ve kardeşlik yoludur.
O, dünyamızda başgösteren ve temelinde hoşgörüsüzlük yatan sorunların çözümünü yüzyıllar öncesinden işaret etmiştir. Bu nedenle şiddetten arındırılmış, barış dolu bir dünyanın kapılarını açmak için, Mevlana'nın 13. asırdan günümüzü aydınlatan fikirlerinin bir şemsiye gibi tüm insanlığı kuşatacağına inanıyorum.
Devamı

Abdullah Gül, TC. Cumhurbaşkanı
MEN BENDE-İ KUR'ANEM EGER CAN DAREM
MEN HÂK-İ REH-İ MUHAMMED MUHTAREM
EGER NAKL KUNED CÜZ İN KES EZ GÜFTAREM
BİZAREM EZ U VEZ AN SUHEN BİZAREM
BEN YAŞADIKÇA KUR'AN'IN BENDESİYİM
BEN, HZ. MUHAMMED MUSTAFA'NIN YOLUNUN TOZUYUM
BİRİ BENDEN BUNDAN BAŞKASINI NAKLEDERSE
ONDAN DA ŞİKAYETÇİYİM, O SÖZDEN DE ŞİKAYETÇİYİMHz. Mevlâna Muhammed Celâl-ed-Dīn Rûmî (k.s.)
***********************************
***********************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder