1 Kasım 2012 Perşembe

Süleyman Pekin'in Köşe Yazılarından (2)Er ya da Geç Atatürk’e Varacaksınız
Kartvizitimizdeki sıfatlardan biri de tarihçilik. Biraz gezdik, okuduk, yazdık. Genelde de moda / hâkim kanaate rağmen doğruyu, yalnızca doğru bildiğimizi seslendirdik bir ömür. Zira doğru tek hakikattir.
Afrasya kitabımızda Türklerdeki devlet kurma kudretini 380 adet misâlle verdik. Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 büyük devleti / imparatorluk adedini bile Türk'ün teşkilatlanma sayısı 24'e yükselttik.
Bakınca tarihe 5 bin yıllık bir film şeridi gözümün önünden geçer. Biraz hüzün hissederim, çokça da sürur. En büyük hüznüm ise Türkiye Cumhuriyeti ile onun kurucusunun üvey evlât muamelesi görmesidir.
Hani bazen istenmeyen çocuklar vardır; ya kazara olmuşlardır ya da kaza dışıolmuşlardır. Ömürleri boyu kendilerine çevrilen bakışlardaki manaları ve yüzlerdeki ifadelere katlanmak durumundadırlar.
Mustafa Kemal Atatürk'ü esaretten kurtarıcılık ve devlet kuruculuk cihetinden Kutluk Kağan'akültür ve medeniyet hamlesi yönünden Uygurlara, kalıcı sistem oluşturuculuğu bakımından da Mete Han'a benzetirim.
Fakat sahipsizlik noktasında onu benzetebileceğim bir tarihi şahsiyet yoktur. O kalabalıkların arasında yalnız adamdı, sonrasında da sevenleri arasında en az anlaşılandı. Sanki içinden çıktığı millete birkaç boy büyüktü.
…..
Devamı
Süleyman Pekin

Şiirin İsyan Bayrağı
Şiir deyince kiminin aklına börtü - böcek gelir. Kimi de 'Saddam şiir yazsaydı, Miloseviç okusaydı; bu zulümler olmazdı' kabilinden Ren türü cümleler geyiklerler. Sanki şiirin silahı yok.
Şiire ve şaire yapılan en büyük zulüm de budur. Şiir bir yumuşatıcı markası, Yumoş değildir. Mankenlerin, artistlerin kelime gevelemeleri hiç değildir.
Şiir tahrip gücü yüksek bir bombadır, patlar: Hem Cahiliyye Devrinde hem de Asr-ı Saadet'te.. Peygamberin bürdesi (hırka) bir kasideye niçin gitmiştir? Ve niçin Kur'an'ın inzalinden sonra birçok şair şiir yazmayı bırakmıştır?
Bu yazıyı şiirin vezninin, kafiyesinin hatırına yazdığımı düşünmediniz umarım.
Devamı
Süleyman Pekin

Yaşayan Yunus

Alev Alatlı’nın dediği doğru. Biz “ölüsevici” bir toplumuz. Yaşarken kadrini kıymetini tam bilemediklerimizi öldükten sonra adeta abideleştiriyoruz. Belki bir nebze vicdan soğutması olarak…

            Fakat Abdürrahim Karakoç’un kadri kıymeti pek takdir edilmiyor da değil. Şiirleri en çok okunan, bestelenen, söylenen, uyarlanan, aşırılan sözlerin şairidir o. Onu ismen bilmeyenler bile mutlaka unutulmaz mısralarından birkaçını biliyordur.                        Yâr deyince kalem elden düşüyor

                        Gözlerim görmüyor, aklım şaşıyor

                        Lambada titreyen alev üşüyor

                        Aşk kâğıda yazılmıyor Mihriban
                       …..Süleyman Pekin
Kıbrıs, Denktaş’ın Vasiyeti, Girit
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün zamanına ve irtihaline kuşak olarak yetişemedik bari “Kıbrıs’ın Atatürk’ü” Mücahid Gazi Rauf Denktaş’ın cenazesine yetişelim istedik. Fakat adada O’nun ruhaniyetiyle buluşmaktan ötürü mutmain olmaktan mıdır nedir yazmaya enerjim kalmadı. Hele hele üstüne Yılmaz Özdil’in “O Gövdenin Yükü Ağırdı” ve Mustafa Atalay’ın “Kod Adı Toros” yazılarını okuyunca söz mecalimin iyice havası kaçtı.
-
Bana kala kala med - cezirlik birkaç duygu kaldı: İlkin; Anadolu’nun karlı / dağlı engebelerini aştıktan sonra Kıbrıs’ın o güzelim yeşil ovalarıyla karşılaştık. Dedim ki bizim Karadenizliler avuç kadar toprak için adam vururken sizin Karadenizli bunca engebesiz düz araziyi niye vermeye çalışır?
…..


Süleyman Pekin
Yüzyılın neresi muhteşem ?
 Yeni yıldan hesap soruyor şair. Eskimiş yılların emperyalizmin aksesuarlarına rozet yapıldığınadair.
            Amerika ikinci kez ve kalıcı işgale başladığında Irak’ı, biz Kurtlar Vadisi seyrediyorduk. İşgalin bilançosu milyon milyon ölüm, tecavüz, sakat, yetim vs. biz hâlâ Kurtlar Vadisiseyrediyoruz.
            Elin oğlu Vietnamlılardan yediği seri tokatların acısını Coni Rambo’lu seri filimlerle çıkartmıştı. Biz de hem Yankilere Müslüman komşularımızı daha iyi katletsinler diye kılavuzluk yaptık hem de ardından Coni Polat Alemdar’la sanal intikamını aldık. Gayri biz de güççük Amarikaolduk vesselâm.
            2010 yılında biz Osmanlı gevişi getirirken eloğlu 2040’ a kadar süper güç kalmanın projeksiyonunu simüle etti. Yeni rota Pakistanİran.
            1,5 milyarlık İslâm âleminin ortasında fındık kadar 6 milyonluk İsrail’in 63 senedir hakkından gelmeyenler Davos’ta ‘One Minute’ okuyup üflemeleriyle ve Polat-Abdülhey-Memati şirketinin yeni prodüksiyonuyla vicdanımızı rahatlatacaklar herhal.
…..Süleyman Pekin
Sinir Testi
 Meselâ; arkadaşlarınızla olan muhabbetinizde en küçük anlaşmazlıkta sesinizin ve yüzünüzün çizgileri sertleşiyorsa..
            Meselâ; evde eşiniz ve çoluk çocuğunuza ikide bir surat asıyor, ağzınızın eko ayarlarını yükseltiyorsanız..
Meselâ; tuttuğunuz takım gol attığında küçük diliniz bile karşı gurupça görülüyor fakat golyediğinizde eski yazıdaki ‘sin’ ve ‘kef’ harflerinden kelime bulmaca oynuyorsanız..
Evet, o halde doktora gitmeden önce bu testi bir değerlendirin:


Süleyman Pekin

Beyaz Türkler Değil Beyaz Piramitler


Son günlerin sunî gündem konularından biridir Beyaz Türkler masalı. Dünya işte böyle döndürülüyor. Sanal gerçeklikler tarihî hakikatlerin hep birkaçyüz adım önünde.
           Dünyanın yeni 7 harikasının Coca-ColaMc.Donald’sElvis PresleyMarilyn Monroe,Michael JacksonNBA All Stars ve Beyaz Saray olarak sıralanması gibi.
           Ben size Murat Daştan ile Türker Ercan ve İndigo Dergisi’nin işlediği bir konuyu takdim edeyim: Beyaz Piramitler daha doğrusu Çin’deki Yasak Türk Piramitleri.


Süleyman Pekin
6,5 Yıldır Beklenen Duruş; Altın Vuruş
"Şudur benim cihanda en beğendiğim meslek;
 Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek"
M. AKİF
Biz tarihçiler tarih derslerinde, din görevlileri camilerde, sivil ve siyasi temsilciler kendi mekânlarında; Fatihleri, Yavuzları, Kanunileri ve ecdadın yapıp ettiklerini anlata anlata bitiremedik. Son kurmuş olduğumuz devletin banisi Atatürk'ten başka düşmanla anladığı dilden konuşan adam da yetiştiremedik.
Kimi Stalin'in lafından ürktü, kimi Johnson'un mektubundan. Arada milli duruş sergileyenler de oldu ama 'Batı, Batı' deyince dizlerinin bağları gevşeyen kadrolarla doluydu ormanımız. Kendimize acıyarak ve acizlik terapileriyle geçti gitti zamanımız.

Devamı   

Süleyman Pekin

İsim Verme Alışkanlığımızın Kısa Tarihsel Analizi

 Toplumda neyin eksikliği hissediliyorsa o yönde isim koyma alışkanlığımız olduğuna inanırım. Küçük çocukların toprak yiyerek demir, manganez eksikliğini gidermesi gibi.
 70’li yıllarda erkek isimleri Muratlardan, Umutlardan; kız isimleri de Arzulardan, Dileklerden seçilirdi. Zira arabeskleşen ve sosyo-ekonomik kavgalardan kırılan toplum ümitvar bir çıkış arıyordu.

80’lerin en yaygın kız isimleri olan Merveler, Büşralar 90’larda ‘nur’ ekiyle 3 heceli olmaya durdu. Erkeklerde ise önce Yâsinli, Furkanlı isimler; sonrada Alperler, Bahadırlar sahne aldı.


Süleyman Pekin
 İslami Düşüncenin Yeniden İnşası ”
Orhan Pamuk'un yanılmıyorsam 'Benim Adım Kırmızı' romanının tanıtım repliğiydi "Bir kitap okudum, hayatım değişti".  30-40 sayfa okumaya çalıştım, tansiyonum el vermedi. Tıpkı Yaşar Kemal romanlarının başlangıcında aldığım çiğnenmiş saman tadını aldım.
Fakat R.İhsan Eliaçık'ın 'Bana Dinden Bahset' kitabını aldığımda elimden bırakamadım ve reklam kokan o söz kendiliğinden kitabın takdimi mahiyetinde "Gelin, kitabı okuyun da şu monoton hayatınızı değiştirmeyi deneyin" demek geldi Müslüman halkımıza.

Süleyman Pekin
 
Ebu Süfyan Muhafazakârlığı Değil Muhammedî Devrim
Başbakan'ın Anadolu tribünlerine dönüp "Dindar gençlik; oley, oley, oley!" çektirmesi dikkatimi cımbızlamadı. Ama mevlid münasebetiyle yayınlanan 'Çağrı' filmi dikkate şayandı. Gündeme sazanlama dalmayalım, soğusun da motorun âhını almayalım deyu takvime vurduk.
Biraz okur'um. 80'lerin sonlarında Risale ve Necip Fazıl külliyatını, 90'larda da şiir dergilerini ve yakın tarih kitaplarını hatmettim. Sonrası karla karışık yağmur; es geçiyorum. Bitiremediğim tek kitap Kur'andır. 93'ten beri yevmiye 1 sayfa metin ve meal kıraat ettiğim halde..
Okuduğum kitapların içindeki kalem izleri ve notlar, okunduklarının görgü şahitleridir. Evvel ahirde başucumda şiir ajandaları vardı, sonrasındaysa ajanda-i kalbî. Oradan bir kısmını sadeleştirerek paylaşma medenî cesaretinde bulunayım:

Süleyman Pekin
Hepimiz Biraz Alevîleşmeliyiz
Aslında Maturidîleşmeliyiz diyecektim ama o da kim? Mezhep imamımız, nasıl; itikatta. Sanki amelde Hanefîyiz de İmam-ı Azam'ı mı tanıyoruz. Arap şekilciliğini 5 asır her gün 1 tablet olmak üzre hap gibi yutmuşuz. İsrailiyattan geçen menkıbeleri de din kültürü / kültürlü dindar diye avama, vustaya satmışız.
Hekimoğlu İsmail 'Derdimi Seviyorum'da günahlara tanınan serbestlikler sevaplara da tanınmalı, demişti. Yarı çıplak kıyafetler sudan ucuz, tesettür giysileri ateş pahası. Gel de kapan! İslâmî bir tatil mekânında tek gün kalacağın parayla 5 yıldızlı otelde yerli / yabancı turistler arasında 5 gün saydırabilirsin.

Süleyman Pekin
Vema Edrakeme’l İslam?
What`s the meaning of İslam? Allah’tan başka bütün teslimiyetlere kalın bir red çizgisi çekmek değil midir?
Hz. Muhammed`e risalet Amerikan yönetimindeki Detroit`te gelseydi, biz gerçekten hangi tarafta yer alacaktık?
Komşu komşuya mirasçı olsaydı, öbür dünyada Irak yüzünden hangi cezaya çarptırılırdık?
Zalime karşı gelmek ibadettir.’ Biz bu ibadetin el, dil ve gönülle neresindeyiz? En son kime buğzetmiştiniz?
Cadde ve sokakta haramdan niçin geçilmiyor? Başörtüsü meselesi çözülünce İslam ahlak ve fazileti geri gelecek mi?
Bizim Müslümanlığımız kaç ayar? Gâvurlara karşı şiddetli, dindaşlarına karşı merhametli kaç insanımız var?
Rızkı veren Allah`sa ve biz de buna iman etmişsek “Bakabileceğin kadar çocuk yap” şablonu bizim hanelerimizi nasıl işgal etti?

Süleyman Pekin

Gel Vatandaş Gel, Yeni Anayasaya Gel!
Efenim, siz duble ve'li kısık ateşte az kavrulmuş Nevruz lâstiğinden atlarkene biz de boş durmadık netekim. Mimtazı, Nazo, D'altan kardeşler ve bendeniz (mâruz-ı çâker-i kemîneleri) Tophane'li Yıldıray'ın kahvehanesinde yeni anayasa taslağını okey'ledik.
AB'ilerimize selâm olsun misali 12 değiştirilemez madde tespit ettik. Diğer bütün maddeleri 'Herkes için yaşamboyu spor' ilkesinden hareketle ayda bir değiştirme kararı aldık. Ahanda hizmeti halkımızın ayağına getiriyoruz:

Süleyman Pekin
Osmanlıcılık Yapılacak; Yap!
Benden duymuş olmayın ama Amerika'nın biri Kırmızı Başlıklı Kız'a bir dizide rol teklif etmiş. Senaryoya göre K.Başlıklı Kız'la hain kurt işbirliği yaparak Babaanne'yi ortadan kaldırmışlar ve K.B.KızBabaanne kılığına sokmuşlar. Böylece Babaanne'nin mal varlığı ve terekesini bir güzel yemişler. Sonra da geviş getirmişler.
İnsan balçık ve telaştan yaratıldı. Nankörlük, Kabil'in Habil'i öldürüp de yerinin almak istemesiyle başladı. Ki biz Habil'in torunlarıyız, yani 'iyi adamlar'ız.
Beni İsrail, Hz.Musa'dan sonra Tevrat'ı işkembesine göre değiştirdi ve hesapta onun yerini aldı. Roma, 3 asır sistematik zulme tabi tuttuğu Hıristiyanlığın canına okuduktan sonra bayraktarlığını üstlendi. Hz.İsa'yı adam yerine koymayanlar birden onun Ulûhiyet davasına yelken açtılar.
İslâm'ın 2 büyük düşmanından biri Ebu Süfyan, elinden sabun köpüğü gibi kayan feodal iktidarı geri almak için hasbelkader Müslüman oldu ve oğlu Muaviye'yle siyasî ihtilâl yaptı.  Torunu Yezid hem Ehl-i Beyt'e hem de halis sahabelere dünyayı zindan etti. Ama İslâm âlimleri Emevilere hala 1 ictihad sevabı vermeye devam etiler.

Süleyman Pekin
Gemiler Akıyor Gözlerimden
"Geçmiş baharların şarkısıyla gel  Ölümü karşılar eski bir selâm"
Avrupa ne zaman bir İslâm devleti doğurur bilmem ama biz Bediüzzaman'ın dediği Avrupalı devlete ahlâk ve kültür dâhil tam anlamıyla dönüştük.
Eskiden sağdan baktığımızda dünya hizaya geçerdi. Soldan baktığımızda ise çıt çıkmazdı ve ağzımızdan çıkanlar kanun hükmündeydi.
Şimdi AB'nin ve ABD'nin ağzına bakıyoruz ağzımız açık. Reformları Avrupa, 'AçılımAmerika buyuruyor; bize de tevilini yapmak düşüyor. Ne demişler; şeyh uçmaz, enformasyon uçurur.
Süleyman Pekin
Süleyman Pekin'in köşe yazılarının yayınlandığı siteler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder