21 Kasım 2012 Çarşamba

Öğretmenlik Mesleği


Öğretmen, bir eğitim kurumunda bilgi, görgü ve yaşantıları ile çocukların veya gençlerin öğrenme yaşantılarına rehberlik eden veya yön veren kişi olarak tanımlanabilir. Öğretmen, öğrenmeyi kılavuzlayan kişidir. Çeşitli yöntem ve tekniklerden yararlanarak öğrenme yaşantıları düzenler ve öğrencilerin istendik davranışları kazanıp kazanmadığını değerlendirir.
*
         Öğretmenin adı bayan Thompson'du ve 5. sınıf öğrencilerinin önünde ayakta durduğu ilk gün onlara bir yalan söyledi. Çoğu öğretmen gibi, onlara baktı ve hepsini aynı derecede sevdiğini söyledi. Bu mümkün değildi, çünkü orada en önde, sırasına adeta çökmüş gibi oturan küçük bir öğrenci vardı.
*
Çıkarın kâğıt kalemi. Sınav yapıcam.
Coğrafya: Öğretmenlerin Hanya’yı Konya’yı gördüğü ülke hangisidir?
Edebiyat: Failatün failatün failatün failün şeklinde… Yani, üç vurup bir sayılarak, aruz vezninde dövülen öğretmenlerin fail’i kimdir?
         Devamı
Yılmaz Özdil
         *
         Öğretmen eserinde alenen imzası bulunmayan sanatkardır. Ünlü Heykeltıraş Rodin’e sormuşlar:’’Böylesine güzel heykelleri nasıl yapıyorsunuz?’’ O da demiş ki:

’’Çok kolay, her kaya parçasında, bir heykel gizlidir, ben fazlalıkları atıp o heykeli ortaya çıkarıyorum.’’işte gerçek, samimi, işini seven öğretmen de Rodin gibi, insanda gizli olan cevherleri, güzellikleri, yetenekleri tıpkı heykeltıraş hüneri ve sabrıyla ortaya çıkarıp, fazlalıkları atar, çirkinlikleri yok eder ve şah eserini ortaya çıkarır.
        Devamı
        Mahir Odabaşı

*************************************
*************************************

4 yorum:

 1. Sizin ve sizin nezdinizde bu kutsal mesleği icra eden,etmiş olan bütün öğretmenlerimizi sevgi ve saygıyla anıyorum. Dostlukla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Öğretmenlik Mesleği ile ilgili bloğunuzda sunduğunuz pasajları okudum. Hepsi birbirinden güzel değerli paylaşımlardı.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   hayırlı günler dileğiyle.

   Sil