15 Kasım 2012 Perşembe

Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 74. Yıl Dönümü Nedeniyle yapılan konuşmalar ve verilen mesajlardan
T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün,
Atatürk’ün Ebediyete İntikalinin 74. Yıl Dönümü Nedeniyle
Düzenlenen "Anma Töreni"nde Yaptıkları Konuşmadan:
…..

Atatürk, gerçekçi bir devlet adamı, büyük bir komutan, eşsiz bir deha ve eylem insanı olarak, sadece milletimizle verdiği varoluş mücadelesiyle değil, şahsiyeti, başardıkları, yüksek idealleri ve insanlık değerlerine bağlılığıyla da tarihte iz bırakmış,  daima anılacak ve daima kendisinden bahsedilecek, referans alınacak bir liderdir.

Fikirleri, yaptıkları ve eserlerinin büyüklüğüyle tüm insanlığın takdirini kazanan Atatürk, vefatının ardından geçen uzun yıllara rağmen unutulmamış, daima hayranlıkla ve saygıyla hatırlanmıştır. Bu sadece ülkemiz için değil, bütün dünya için geçerlidir. Bu milletimiz için tabii ki büyük bir kıvanç vesilesidir.

Atatürk, ülkenin içinden geçtiği zor dönemde, gerçek bir liderlik örneği sergileyerek, Türk milletinin mukadderatının belirlenmesinde önemli rol oynamıştır.

Atatürk’ün giriştiği tüm mücadelelerdeki tek dayanağı aziz milletimiz olmuştur. Onun milletimize olan inancı ve güveni, attığı her adımın başarıyla sonuçlanmasını mümkün kılmıştır.
…..
Büyük Atatürk, gerek savaş yıllarında gerek Cumhuriyet’in ilanından sonra, güçlü ve vizyoner bir liderlik sergilemiş, Türkiye’nin modernleşmesi amacıyla ileri görüşlü reformların hayata geçirilmesine öncülük etmiştir. Yaptığı doğru değerlendirmeler ışığında aldığı hayati ve isabetli kararlar, sadece ülkenin kurtuluşunu sağlamamış, gelişme ve kalkınma hamleleriyle birlikte demokrasiye uzanan yolu da açmıştır.
…..
Mustafa Kemal Atatürk milletimizin ortak değeri, Cumhuriyetimiz en önemli kazanımımızdır. Cumhuriyetimizin ilke ve değerleri milletimiz için vazgeçilmezdir. Aziz milletimiz, bu ilke ve değerlerin muhafazası ve bizden sonraki nesillere taşınması konusunda sarsılmaz bir irade ve kararlılığa sahiptir.

Ebediyete intikalinin 74. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu, milletimizin unutulmaz lideri Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygı ve şükranla anıyorum.

*
.....
Emperyalizmin mağdur ettiği milletlerin umut kaynağı olan Türkiye Cumhuriyeti, gücünü halktan alan devrimlerle bugünlere ulaşmayı başarmıştır. Türk Milleti, Büyük Önder'in açtığı yolda yürümeye devam edecek ve 'Büyük Türkiye' idealine hayat vermek için azimle, inançla ve kararlılıkla çalışmasını sürdürecektir. Büyük Önder Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 74. Yılı, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'ni Büyük Önder'in hedeflerine ne kadar ulaştırdığımızın muhasebesini yapma günüdür.

Bugün vesilesiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.

Onun sevgisi yüreğimizde hep canlı duracak ve bizlerin en önemli ortak değeri olarak birlik ve beraberliğimizde kilit görevini hep sürdürecektir.''
kaynak
Cemil Çiçek, TBMM Başkanı
*

.....
Türkiye Cumhuriyeti'nin baş mimarı, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk dünya görüşü, misyonu, vizyonu ve olağanüstü öngörüsü ile tüm insanlığa örnek olmuş, aradan geçen bunca zaman içinde fikirleri güncelliğini koruyan bir dünya lideridir. Atatürk bir ideoloji değil, bir uygarlık, çağı yakalama ve de aşma yürüyüşünün adıdır.
Kaynak
Ertuğrul Günay, TC Kültür ve Turizm Bakanı
*

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 74’üncü ölüm yıldönümü nedeniyle
 ( Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ) cumhurbaşkanı, meclis başkanı, başbakan, siyasi partiler,
kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri mesaj yayınladı.
 Mesajlarda, Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük bir siyasi önder ve devlet adamı olduğu belirtildi.
“Fikrileri hala güncelliğini korumakta ve bizlere rehber olmaktadır. Büyük Önder Atatürk’ün ‘Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklalden mahrum bir millet, medeni insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık sayılamaz. Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur’ sözlerinin anlamı büyüktür.”
Derviş Eroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı
*******************************************
*******************************************

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Ulu Önder Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 74. yıl dönümü münasebetiyle yapılan konuşmalar ve verilen mesajlardan ibaret hazırlayıp bizlerle paylaştığınız bu güzel bloğunuzu inceledim. Emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Konuşmalar ve mesajlar güzeldi. İnşallah sadece lafta kalmazlar.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Duanıza katılıyorum.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil