15 Kasım 2012 Perşembe

Atatürk ve Atatürkçülükle ilgili köşe yazıları (2)
Atatürkçü Düşünce Sistemi
Atatürkçülük, Türkiye’nin gerçeklerinden doğmuş, sistemleştirilmiş fikirlerdir. Bir taraftan bütünü ile Millî Mücadeleyi içine almakta, diğer taraftan toplumda yapılan kökten değişiklikleri kapsamaktadır. Kısacası Atatürkçülük, Türk devriminin sistemleştirilmiş fikir gücü ve geleceğe bakan yönüyle ülküsüdür.(Hamza Eroğlu, Atatürkçülük, Ankara ,1981, s.7.)
*
Atatürk ve Düşüncesi: ADD

Bir alıntı ile başlamak istiyorum. ÜNESCO 1979’da Atatürk ile aldığı kararda şöyle der:
Uluslar arası anlayış ve barış yolunda çaba harcamış üstün bir kişi, olağanüstü bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, insanlar arasında hiçbir renk, din, ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu…”
Dünya’da 156 ülkenin görüşü bu. Loyd George da Çanakkale yenilgisinden sonra. “Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelirdi” dememiş miydi. M. Gorbaçou’un da, “Atatürk’ün resmi masanın üstünde durur; her sabah danışırım” sözü de henüz belleklerimizde.
Ve yenisi. Obama Türkiye’ye gelir. 6 Nisan 20092da Anıtkabir defterine şu düşüncesini kaydeder:
“Vizyonu, kararlılığı ve cesaretiyle Türkiye Cumhuriyetini demokrasiye yönelten ve mirası tüm dünyaya kuşaklar boyunca ilham vermeye devam eden Mustafa Kemal Atatürk’e saygılarımı sunmak benim için bir onurdur.
En günceli de; dünyaca ünlü pan flüt sanatçısı. Romanyalı Gheorghe Zamfir. 9 Şubat’ta konser için geldiği Bodrum Belediyesi’nin girişindeki büyük Atatürk fotoğrafının önünde bir anı fotoğrafı çektirir ve şöyle der:
“Böylesine ileriyi gören bir lidere dünya üzerinde oldukça az rastlanır. Atatürk’ün önünde her zaman saygıyla eğilirim.”

Devamı
Kazim Memiç, Samsun Hedef Halk Gazetesi
*
Atatürk’ün sesini duymak

“Milli hâkimiyet öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taş ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkûmdurlar.”(Atatürk)
Sözün alındığı yazının tamamı  
Oktay Akbal, Cumhuriyet, 14. 11. 2012
*
Atatürk’ü Anmaya Anlam Katmak: Eskişehir Örneği

Atatürk’ü, ölüm yıldönümünde, en anlamlı biçimde nasıl anarsınız?
Devlet törenleriyle, sivil toplum etkinlikleriyle…
Anıtkabir’e giderek, saygı duruşunda bulunarak, dua ederek…
Konferanslar, sempozyumlar düzenleyerek, konserler, sergiler ve başka kültür, sanat etkinlikleri yaparak...
74 yıldır, bütün bu anma biçimleri, toplumsal geleneklerimize uygun olarak, günün siyasal ortamından da etkilenip çeşitlenerek gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Emre Kongar, Cumhuriyet, 13. 11. 2012-11-13
*
Atatürk’ün kişiliği ve özellikleri
Atatürk’ün gençlere söylediği "Yolunda yürüyen bir yolcunun yalnız ufku görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lâzımdır" sözü, onun ileri görüşlü bir lider olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
Mustafa Kemal Atatürk, doğru bildiği şeyleri açıkça söylemekten çekinmezdi. Şu sözleri bunun en güzel örneğidir: "Ben düşündüklerimi sevdiklerime olduğu gibi söylerim. Aynı zamanda lüzumu olmayan bir sırrı kalbimde taşımak iktidarında olmayan bir adamım. Çünkü ben bir halk adamıyım. Ben düşündüklerimi daima halkın huzurunda söylemeliyim".
Metnin  alındığı yazı  
Kerrat Esat Atalayla Zaman Tüneli, Yeniçağ, 13. 11. 2012-11-14
*
Mustafa Kemalden mi yoksa Atatürk'ten mi yanasınız
Yakın tarihimizin en merkezî şahsiyeti olduğundan Mustafa Kemal Atatürk’ten söz ederken çok dikkatli olunması gerekiyor. Ona atfedilecek her türlü olumsuzluk sadece bir kişinin hatırasını zedelemekle kalmaz, toplumu da rencide eder; bu sebeple, kullanılan dilin gerekli hassasiyeti yansıtması şart.
Tersi de doğrudur: Tarihî bir şahsiyeti her fânide bulunması doğal özelliklerden soyutlayarak farklı bir mertebeye çıkarmak, ona doğa-üstü güçler atfetmek, yanlışlarını meziyet gibi göstermek de onun hayrına olmayabilir.
Hele tarihî bir şahsiyeti tek bir fikrin, eğilimin, çizginin eline bırakmak, belli bir görüşe mal etmek, onu tartışmanın ortasına çekmekle sonuçlanır. Bugün olduğu gibi... Tek kalıptan çıkmış gibi birbirine benzeyen bazı insanların kendilerini ‘Atatürkçü’ olarak tanıtıp başkalarını ‘Atatürkçü’ olmamakla itham etmeleri kimin işine yarar bilmiyorum; ancak bu tavrın Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘tarihî kişiliği’ne yaramadığına eminim.

Metnin alındığıu yazı
Fehmi Koru, Star, 10. 11. 2012
*

İmamı Azam'dan Mustafa Kemal'e

"Hürriyet ve istiklal benim karekterimdir. Ben milletmin ve büyük ecdadımın en kıymetli mevrüsatından olan istiklal aşkı ile meftür bir adamım."

M. Kemal Atatürk

İmamı Azam'a yapılan gaflet ve ihanet süreci Mustafa Kemal Atatürk'e de yapılmıştı. Farklı dönemlerin insanları olmalarına karşı ortak paydaları çoktu.

İkisi de zulme karşı mücadele etti. İmamı Azam; Allah'ın emri neyse onu uyguladı. Bunu, birilerine yaranarak değil inancı doğrultusunda yaptı. Ona, Allah'a şirk koştuğu ithamında bulundular. Baskılara boyun eğmedi ve onurlu duruşundan hiç ödün vermedi, hayatı pahasına olsa da.

İmamı Azam'a atılan iftiralara Mustafa Kemal Atatürk de maruz kalmıştı.

Boynunda idam fermanıyla Anadolu'ya çıkmıştı. İsteseydi çok iyi durumda bir Osmanlı paşası olurdu, ama o zor olanı seçti.

Kurtuluşu Anadolu'da aradı:

"Ordu müfettişliğinden istifa edip de sade bir vatadaş olarak vatanım ve milletim için çalışmaya başladığım, bütün düşman dünya içinde, kendimi en kuvvetli adam olarak buluyordum. Bu kuvveti bana, Türk milletinin davasının büyüklüğü ve vicdanım veriyordu."

Tarihe farklı bir gözle bakmak gerekirse Atatürk aynı zamanda Hz. Muhammed'in davasına sahip çıkan bir Müslümandı. Onun Müslümanlığından şüphe duyan dincilere ve sözde Atatürkçülere sanki cevap verir nitelikte şu sözü söylemişti:

"Onun hak peygamber olduğundan şüphe edenler, Bedir Destanı'nı okusunlar. Hz. Muhammed'in bir avuç imanlı Müslümanla kalabalık ve alabildiğine zengin Kureyş ordusuna karşı Bedir Meydan Muharebesi'nde kazandığı zafer, fani insanların kârı değildir. Hz. Muhammed'in peygamberliğinin en kuvvetli delili Bedir savaşıdır."

Eğer yaşadığımız bu coğrafyada Türklük ve Müslümanlık varsa, Atatürk sayesindedir. İmamı Azam'ın yaşamı ve mücadelesi hiç kuşku yoktur ki, Atatürk'e rehber olmuştur.
Metnin alındığı yazı   
*
Kemalist Suçlaması
.....
Şimdi devir değişti. Komünist suçlamasının çekiciliğinden (!) vazgeçemeyen bir takım yazarlar, hâlâ insanlara “komünist” diye saldırıyor ama pek ciddiye alan yok.

Bunun yerine hemen yeni bir suçlama kavramı geliştirdiler.

Şimdi “Kemalist” diyorlar.

Onların dilinde Kemalist sözü; cuntacı, faşist, eli sopalı, halka tepeden bakan, bütün etnik gruplara ve inançlara düşman, elitist, züppe iğrenç bir tipi anlatıyor.

metnin alındığı yazı

Zülfü Livaneli, Vatan, 29. 10. 2012
*
Din ve Mustafa Kemal Atatürk
Atatürk'ün hedefi Batı uygarlığıydı.
Şimdiki kafalar ise bizi Doğu'ya sürüklemek istiyor. Cumhuriyet'in kuruluşundan 88 yıl sonra bile hâlâ birbirimizi yiyoruz!
Osmanlı'yı bilim karşıtları ve kara cehalet bitirmişti.
Ülkemizde hâlâ yüzlerce yıllık cehaletin karanlık kuyusunda yaşamak isteyenlerin bulunması acıdır, üzücüdür.
Büyük devrimler yapan Atatürk'ü “din karşıtı” gibi göstermek isteyenlere Atatürk, hayattayken yaptığı konuşmalarla, söylevleriyle, bizzat cevap veriyor. Birkaç örnek:
Metnin alındığı yazı  
Rahmi Turan, Hürriyet
*
Atatürk'ü anarken düşünmek
.....
Atatürk yaşamıyor ama siyaseten ve ideolojik olarak yaşatılıyor. Demek ki onun önümüze koyduğu çağdaş, müreffeh ve saygın bir ülke olma ülküsünü gerçekleştiremedik.
Neden?
Ben Atatürk'e hep 20. yüzyılın uygarlık yarışında en hızlı koşan bayrak koşucusu olarak bakarım. Kendi koşusunu önde bitirmiş ve ulusal takımını öne çıkarmıştır. Ama ondan bayrağı devir alan koşucular yavaşlamış ve Türkiye "gelişmiş" ve "demokrat" ülkeler liginde yer alamamıştır.
Devamı
Prof. Dr. Doğu Ergil, Bugün,  13. 11. 2012
*******************************************
*******************************************

4 yorum:

 1. Merhaba,

  Yine arşive alınacak çok önemli bilgilendirmeler... değerli emeğinize sağlık sevgili Sabahattin bey.
  Daha sonra diğer bölümler için gelip okumak niyetindeyim.

  Ailece güzel bir hafta sonu dileklerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Biz de ailece güzel bir hafta sonu dileriz.

   Sil
 2. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Zulme karşı mücadele edenden daha güzel bir insan olamaz! İşte o insanlardan biri de Mustafa Kemal Atatürk'tür. O da bir insandı. Onu her şeyiyle birlikte kabul ediyor ve bağrımıza basıyoruz. Bir kulun iyi dediği insan, Cenab-ı Hakk'ın da indinde iyi kulları arasındadır.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuza katılıyorum.

   Sil