17 Ekim 2012 Çarşamba

Var ol!


 
Bu dilimizde bir teşekkür ve iyi dilek ifadesidir. “Zaten var olana ‘Var ol!’ demenin neresi iyi dilektir?” derseniz, “Yanılgımız işte buradadır” derim. Bir ot gibi, sap gibi, saman gibi var olmak var. Bir de insan gibi, adam gibi var olmak var. Tercih bizim.

Sakın bana “Nasip meselesi” demeyin. Nasipleri dağıtan Allah, ezeli taksimde size insan olmayı nasip etmiş. Size akıl, irade ve vicdan nasip etmiş. Daha ne olsun? Vicdanınız aklınızı, aklınız iradenizi harekete geçirmiyorsa, bunun sorumlusu nasipleri dağıtan Allah değil, nasibine düşeni kullanmayın insandır. 
…..
Sözün özü: Zerreden kürreye, mikrodan makroya her şeyin aktif olduğu bir âlemde iradeli varlık olma ayrıcalığını elinde bulunduran insanın pasif kalması bir anormalliktir. Kozmik yasaya kafa tutmaktır. Sistem dışı kalmaktır. Atıl olmaktır. Atıl olmak, atık olmaktır.
Mustafa İslamoğlu, Var Olmak Aktif Olmaktır  .10/10/2012  

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Çok güzel bir konuyu ele alarak Mustafa İslamoğlu'nun kaleminden dökülen cevheri bizlerle paylaşmışınız. Herkes zaten var, ama adam gibi var olmak gerek!.. Emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Hoşgelniniz.
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlara ve yazı yazmaya başlarsanız okuyucuları memnun etmiş olursunuz.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil