18 Eylül 2012 Salı

Alex gibi sporcular efsane olabilir / Sabahattin Gencal

Süper lig takımlarımızdan Fenerbahçe’de futbol oynayan  Brezilyalı futbolcu Alexsandro de Souza’ın (kısaca Alex’in) heykeli dikildi. Gazeteler bu haberi ilginç başlıklarla verdi: “Fenerbahçe’nin 35 yaşındaki kaptanı Alex de Souza bugün efsane oldu. “

Yaşarken efsane olunmaz; ancak böylesine anılmak çok büyük bir onurdur. Bu onuru taşıyayabilenler gerçekten efsane olabilir.
Gazete haberlerinden öğrendiğimize göre 1907 ÜNİFEB, Fenerbahçeliler Derneği (FEDER), Cefakar Kanaryalar (CK) ve Vamos Bien taraftar gruplarının bir araya gelerek öncü oldukları ve tüm taraftarların katkılarıyla tamamlanan Alex’in heykeli, Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nın karşısında bulunan park alanında görkemli bir törenle açıldı.
Heykeli dikilen Fenerbahçe!nin kaptanı Alex’i de heykeli diktirenleri de tebrik ederim. Olanüstü başarı gösterenlerin, çok sevilenlerin heykeli dikilir. Heykeli dikilenleri tebrik etmek yetmez; bunların hayat hikayeleri, başarı öyküleri anlatılmalı ki yetişecek kuşaklar örnek alsın. Olağan üstü başarı gösterenlere hakkını veren, sevgisini, bağlılığını gösternlere de sadece tebrik yetmez. Sevgi, bağlılık…vb. güzel duyguları işlemek gerek ki gelecek kuşaklara güzel örnek olsun.
Örnek sporcuların, örnek taraftarların anlatılmasını sadece spor basınına bırakmamak gerekir. Herkes  sprun gelişmesi için katkı sağlamalıdır. Bu yazımızı da damla kadar bile olsa bir katkı sağlamak amacıyla yazıyoruz.
Heykelinin açılışında yaptığı konuşmada Alex,:
“Hala 'bu heykel için ne yaptım' diye soruyorum kendime. Ben bu büyük kulübün küçük bir parçasıyım. Kendimi kimseden büyük görmüyorum. Bütün emeği geçen herkese, sevgiden saygıdan dolayı kalbimin en uç köşesinden teşekkür ediyorum" dedi.
Bu sözlerin bana hatırlattığı çok şey var; ama birkaçını yazabileğim: Hasan Ali Yücel bir yazısında uçaktaki bir vidanın yerinden çıkmak istemesinin uçağın tamamında bir panik yarattığını öykü biçiminde veriyor ve bir vidanın bile uçak için hayatı önem taşıdığını vurguluyor. Ders kitaplarında okunan “ Bir çivi bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır, bir at bir birlik, bir birlik bir ordu, bir ordu bir vatan kurtarır…”mealindeki yazıyı da hatırlamışsınızdır.
“Teşekkür medeniyetin anahtarıdır.” sözünü de hatırlamış oluyoruz. Çağrışımlarımız bu kdarla kalmıyor Alex’in bu, zeka ve ahlaki konusunda ip uclarının göründüğü konuşması Atatürk’ün bir sözünü de hatırlatıyor: "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim"
Atatürk bir konuşmasında da şöyle diyor: “Müspet bilimlerin temellerine dayanan , güzel sanatları seven, fikir terbiyesinde olduğu kadar beden terbiyesinde de kabiliyeti artmış ve yükselmiş olan erdemli, kuvvetli bir nesil yetiştirmek ana siyasetimizin açık delilidir.” (http://ataturkun-spor-ve-sporcular-hakkinda-soyledigi-sozler.bunedir.org/)
Bugün futbol bir sektör haline geldi. Başta bu sektörü olmak üzere tüm sporu yönetenler,  Atatürk’ün yukarıdaki sözlerinin gereklerini yerine getirmelidirler.
Spor futbolla sınırlı değil kuşkusuz. Bütün sporlara önem verilmeli. Her şeyden önce sporun amacı gözden kaçırılmamalı.
Spor yazıları, spor yorumları bir haber, bir sonuç vermekle sınırlı olmamalıdır. Spor özellikle futbol konusunda Tv’deki tartışma ve yorumların zaman kaybı olmamalı, fırsat eğitimi için bir araç olmalı. Tabii yazılar da…
Zeki, çevik ve ahlaklı …sporcuların artması dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder