1 Ağustos 2012 Çarşamba

Besmele çekmek ne demek?


Yeni bir işe Besmele ile başlamak Müslümanların önemle korumaları gereken bir davranıştır. Ama bu başlama şeklinin esas amaç ve anlamını gözden kaçırmamak gerek.


Kur’an, mesajlarını vermeye Besmele ile başlayarak, ana konusunun ‘Allah’ ve Allah’ın temel niteliklerinin de ‘esirgemek ve bağışlamak’ olduğu gerçeğine dikkat çekmiştir.


Peygamberimiz, “Besmelesiz başlayan işler sonuçsuz kalmaya mahkûmdur” diyor.


Kuran’ın ve Hz. Peygamber’in dikkat çektikleri gerçek, Besmele’nin herhangi bir işe başlarken bilinçsizce telaffuz edilmesi değildir. Yani, burada istenen, bugün birçoklarının yaptığı gibi, dudaktan mekanik bir ‘söyleme’ değil, içten ve şuurlu bir yöneliştir. Daha doğrusu, Besmele çekmek, el atacağımız her işte Tanrı’nın rahmetini egemen kılmak üzere iş yapacağımıza dair Tanrı’ya söz vermek demektir.


Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, http://www.bandirmahaber.net/2012/03/06/

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam!

  Yine çok güzel bir konuyu ele alarak bizlere ışık tutmuşunuz.

  Besmele Allah'a güvenmenin, O'na teslim olmanın, O'ndan yardım dilemenin ve O'na sığınmanın bir ifadesidir. Müslüman, yapacağı bütün meşru işlere bu cümleyle başlar.

  Mü'min her hayırlı işinde sadece Cenab-ı Hakk'ın yardımına güvenir, O'nun rahmetini umar. Çünkü her şeye hayat veren Cenab-ı Hakk'tır.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   ziyaretiniz ve tamamlayıcı yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil