12 Haziran 2012 Salı

Yeni yılda doğan güneş ilk olarak hocamın başucunu aydınlatmazsa, ben o güneşi neyleyim?


İbrahim Hakkı Hazretleri vefat eden Hocası İsmail Fakirullah Hazretleri için Tillo'dan yaklaşık 3 kilometre doğusunda bulunan tepenin başında bu günkü adı ile Kaletül Üstat"ta harçsız olarak ortasında 40×50 cm lik açık bir pencerinin de bulunduğu taştan bir duvar inşa eder.
Güneş yeni yılın başlangıcı olan 21 Mart´ta bu duvarın ardından doğmaktadır. Duvardaki pencereden giren güneş ışığı, türbenin kulesine, oradan da kırılarak türbenin penceresinden içeri girer ve hocası İsmail Fakirullah Hz.´nin başucunu aydınlatır. Yaptığı Işık hadisesi ile ilgili şu sözü sarf eden İbrahim Hakkı Hz. "Yeni yılda doğan güneş ilk olarak hocamın başucunu aydınlatmazsa, ben o güneşi neyleyim?"diyerek, hocasına olan saygısını göstermiş ve astronomi ve mimari açıdan büyük bir bilim harikasına imza atmıştır.
Yazının tamamını okumak için tıklayınız.
(Salih Tetik-İLKHA)Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri'nin her yıl 21 Mart ve 23 Eylül'de güneşin ilk ışınlarının hocası İsmail Fakirullah Hazretleri'nin başucuna doğmasını sağlayan ışık hadisesi 50 yıl sonra tekrar gerçekleştirildi. Türbede yapılan düzenlemenin ardından lazer ışıklarıyla yapılan deneme başarılı oldu.
Yazının tamamını okumak için tıklayınız.
*
Marifetname 400 kitaptan yararlanılarak yazılmıştır. Bu kitapta ilk defa bir alim tarafından güneş sistemi ('hey'et-i cedide') anlatıldı. 
Vikipedi, özgür ansiklopedi
*

Güneş Merkezli Sistem ve Osmanlılar
Osmanlılar,Güneş merkezli gezegen sisteminden , ancak 117 yıl sonra haberdar oldu. Tezkereci Köse İbrahim Efendinin, Fransızca’ dan yaptığı bir çeviri kitapta ( Feleklerin Aynası ve İdrakin Gayesi) bu olaydan bahsediliyordu. Daha sonra Ebubekir Efendi, 1865 te Tercüme-i Atlas Mayor adlı eserinde, İbrahim Müteferrika da 1773 Cihannüma’ nın baskısını yaptığı eklerde Kopernik Sistemi’ nden söz ettiler. Ama hiçbiri Kopernik sistemini savunmadı; üçü de Dünya merkezli Batlamyus Sistemi’ ni benimsemeyi sürdürdü. Kopernik kuramının açıklanmasından neredeyse 200 yıl geçmiş olmasına rağmen Osmanlılarda bu kuramı benimseyip savunan olmadı. İbrahim Müteferrika yaşamı boyunca yalnızca 17 kitap basabilmişti. Matbaanın kuruluşunu izleyen yüz yıl boyunca yayınlanan kitap sayısı yalnızca 180 dir. Avrupa’ da 1450 yi izleyen 50 yıl içinde yayınlanan kitap sayısı 40 bindir.
Erzurumlu İbrahim Hakkı (1703-1780) Marifet name adlı ünlü eserinde (ansiklopedik) Güneş merkezli sistemi savunmuştur. Aynı zamanda eserine manzumeler de ekleyen İbrahim Hakkı’nın Osmanlı Astronomu Takiyeddin’den bahsetmesi ilginçtir.
(Marifetname,Sadeleştiren Turgut Ulusoy (1980),4. Cilt s: 30-34)
*

4 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Büyük mütefekkir İbrahim Hakkı Hz.nin; hadis ve fıkıhta, tasavvuf ve edebiyatta, psikoloji ve sosyolojide, tıp ve astronomide ve pek çok ilim dalında büyük bir kudret ve yetenek gösterdiğini bloglarınızdan öğrenmiş oldum.

  Doğunun yetiştirdiği bu büyük alimin, kısa zamanda dünya çapında ün saldığını da diğer kaynaklardan öğrendim. İslam alemine ve insanlığa bıraktığı değerli eserler, onun şahsiyetinin ve ilminin faziletini göstermektedir.

  Mürşidi ve hocası İsmail Fakirullah Hz.’nin vefatından sonra irşad ve öğretim görevlerini hocasının oğlu Abdulkadir-i Sani Hz. ile birlikte devralarak hayatı boyunca sürdürdüğünü de yine kaynaklar söylemektedir.

  21 Mart günü güğneşin ilk ışıklarını hocasının türbesine ulaşması için duvarda açtığı pencere olayı da çok ilginç.

  Paylaşımınız için teşekkürlerimi sunarım.
  Selam ve dua ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve tamamlayıcı yorumunuz için teşekkür ederim.
   Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerini tanımak kolay olmuyor. Ancak tanıma yolunda çabalayacağız.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Değerli ve ilginç bilgiler. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mehmet Bey,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri her dönem ilginç olmuştur.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil