17 Mayıs 2012 Perşembe

Oyun / Sabahattin Gencal

        
        Oyun, yaşamın her döneminde var olan; dinlenme, eğlenme, oyalanma, hedefe yönelme, gelişme, soyut düşünme, akıl yürütme, problem çözme, öğrenme, eğitim…vb. birçok işlevi ve belli kuralları olan, bir çok çeşidi bulunan  bir etkinliktir. Kısa deyişleoyun yaşama hazırlık etkinliğidir.

       Oyunun, birkaçı yukarıda sayılan, sayısız işlevleri beden ve ruh gelişimi için bir gıda gibidir; hava gibi, su gibidir. Yani oyun temel bir ihtiyaçtır.

       “Oyun çocukların gıdasıdır.” derler. Aslında oyun herkesin gıdasıdır. Ancak bebeklerin, çocukların oyuna daha çok ihtiyacı vardır. Bebeklerin kas ve zihin gelişimleri, dikkatleri bir noktaya toplamaları vb. oyunla olur. Çocukların beden ve zihin gelişimleri yanında iyi kötü, güzel çirkin …vb. kavramların öğrenilmesi de oyunla olur. Yetişkinlerde  de oyunun bir çok işlevi vardır.

        Gıda üzerine az çok bilgimiz var. Proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler, mineraller…vb. üzerinde bilgiler veriliyor. Kalori cetvelleri çıkartılıyor. Diyet listeleri çıkartılıyor; kısacası  sağlıklı beslenme üzerinde duruluyor. Peki, oyun üzerinde de bilinçli olarak duruluyor mu? Ailelerimiz konudan bihaber. Okullarda eğitici çalışmalar yönetmeliği var; ama, istisnalar dışında  eğitici çalışmaların, oyunların kendisi yok. Olanakları olan bazı okullarda şovlar var; eğitici çalışmalar yok.

        Konuyu saptırmadan yalnız bir örnek üzerinde duralım: Okullarda eğitici çalışmalar yönetmelik çerçevesinde olabilseydi derneklerde, vakıflarda, bazı kurumların yönetim kurullarında, TBMM ‘de … çalışmalar şimdiki gibi mi olurdu? 

       Okullarda eğitici çalışmaların fiilen yapılamamasının bir çok nedeni var. Bunlardan birincisi uygulanan sınav sistemleridir. Çocuklar birer yarış atı durumuna getirilmektedir.( Yarış atlarının yetiştirilmesinde bile daha yararlı yöntemlerin kullanıldığını sanıyorum)
 Çarşıda, sokakta, kahvede  oyunun önemini bilenler var mı? Yalnız spor kulüplerinde umut verici adımların atıldığı görülmektedir.

        Bebekler sütle ve mamayla beslenir. Onlara yetişkinlerin verdiği yemeği yedirebilir misiniz? Demek ki her dönemin ayrı ayrı özellikleri var.  Oyunlar da kişilerin özelliklerine göre seçilmelidir. Kemikleri henüz gelişmemiş çocuklara futbol oynatırsanız çocuğun gelişimi nasıl olur? Kahve köşelerinde kâğıt oynayan yetişkinlerin durumu Allah’a havale edilmiştir. Hiçbir kimse çıkıp bu zararlı alışkanlıklar üzerinde konuşmuyor. Internet kahvelerindeki çocukların durumunu hiç sormayın.   

        Kim, niçin, nerede, ne zaman, ne kadar, nasıl oyun oynamalıdır? Sorularının karşılığını bilmemiz ve gereğini ona göre yapmamız gereklidir. -malıdır, -melidirle bir yere varamayız. Konu devlet tarafından ele alınmalıdır. Evet, devlet konuya tüm yönleri ile bakabilir. Sadece oyunun önemi üzerinde durmakla yetinmez. Başka hususlar üzerinde de, örneğin oyuncaklar üzerinde de durabilir.

       Oyuncak sanayimiz bilinçli mi gelişiyor? Sanki oyuncak yapma sanayimiz varmış gibi soruyorum. Şöyle demem gerekirdi: Oyuncak ithalatımız devletin kontrolünde mi? Oyun yerleri, alanları nasıl yapılıyor? İnternet kahvelerde oynanan oyunlar iyice analiz edildi mi? Kısaca, hangi oyun olursa olsun incelenmelidir. Oyun istenilen işlevleri yerine getirebiliyor mu? Değerlerimizi yozlaştırmadan oyunculara bazı artılar kazandırabiliyor mu? Vb. birçok ölçütler kullanılabilir.

       Özetle, oyun gıdadır. Oyun yararlı olduğu kadar zararlı da olabilir. Nasıl gıda zehirlenmesi oluyorsa oyun da felâkete götürebilir.
Oyun konusu, sadece ailelere, öğretmenlere bırakılamaz. Bu soruna devlet , başta milli eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm bakanlıklar ve kurumlarıyla el atmalıdır.

       İş işten geçmemesi dileğiyle.

       Sabahattin Gencal, Başiskele, 29, 11, 2010

2 yorum:

 1. Oyun hayatın provasıdır ama doğal koşullarda oynanan oyunların yerini bilgisayar ekranında oynanan oyunların alması,yaşamında sanal aleme doğru kaymasına neden oluyor. Olayın fiziksel yönü de var tabi ki,hep kızarız ev içinde zıplayan çocuğa.Oysa zıplamak kemik gelişiminin koşuludur.Kemikler üzerine ağırlık bindikçe gelişir ama bunun da dozu önemli her şeyde olduğu gibi.O nedenle dediğiniz gibi seçilen sporlar kemik gelişimini olumsuz etkilemememli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Bilgisayar oyunlarının bazıları sakıncalı olmaya başladı. Konu öncelikle ele alınması gereken konulardan olmasına rağmen gözardı ediliyor.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil