26 Mayıs 2012 Cumartesi

Hukukun Üstünlüğü / Sabahattin Gencal


Hukuk, devlet gücüne dayanarak bir hakkın tesisi, mevcut hakkın korunması ve ihlal edilen hakkın tazminidir.

Devletin yasama erki toplumun anayasasına ve bünyesine; uluslar arası geçerli belgelere, uygulanabilirliğe objektifliğe… vb. durumlara uygun olarak yasalar çıkartır. Yargı erki yargı görevini devlet adına yasalara ve genel hukuk kurallarına uygun olarak yaparak hüküm verir. Yürütme erki yargının verdiği hükümleri tam olarak icra eder.

Yasama, yargı ve yürütme erkleri birbirleriyle işbirliği yaparlar; ancak birbirlerini etkileyemezler. Birbirlerinden tamamen bağımsız olarak çalışırlar. Erklerin görevlerini birbirlerini engellemeden tam olarak yapmaları hukukun üstünlüğünün teminatıdır.

Bir erkin diğer erkleri etkilemesi hukuku olduğu kadar kamu vicdanını da zedeler.
Hukuku zedelenmiş olan, kamu vicdanı sızlayan bir devlet hukuk devleti olamaz.

Hukukun objektif olarak işlemediği yerde refah ve kalkınma olamaz, huzur olamaz.

Bireylerin ve toplumların mutluluğu için hukukun üstünlüğü şarttır. Hukukun üstünlüğünü sağlamak için de yasama, yargı ve yürütme erklerinin görev ve sorumluluklarını, birbirlerini engellemeden tam olarak yapmaları esastır.

Sabahattin Gencal, İzmit, 13. 09. 2009

4 yorum:

 1. SABAHATTİN BEY ELLERİNİZE SAĞLIK
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Halk kelimesinin çoğulu olan hukuk;toplum içindeki kişiler arasındaki, ya da kişilerle devlet arasındaki ilişkileri düzenleyen kuralların bütünü olarak ta bilinmektedir.

  Hukuk kurallarının sadece kanundan doğmadığını;örf ve adetler, ahlak kuralları ve hatta kişilerin karşılıklı olarak kabul ettikleri hususlar da hukukun kaynağı olabileceğini "Hukuk Sözlüğü" isimli kaynaktan öğrendim. Mahkeme kararları da hukukun kaynağı sayılırmış.

  Hukuk devleti olan ülkemizde, herkesin kayıtsız şartsız hukukun üstünlüğüne rıza göstermesi gerekmektedir. Ama ne var ki, hukuk çiğnenmiş ve bazı zümrelere hizmet eder hale gelmiştir.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve açıklayıcı, tamamlayıcı yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hukukun bazı zümrelere hizmet eder hale gelmesine üzülmemek mümkün değil.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil