19 Mayıs 2012 Cumartesi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun / Sabahattin Gencal

Bugün 19 Mayıs (2012) Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. 
Bugün Samsun’da kurtuluş meşalesinin, Atatürk tarafından yakıldığı gün. 
Meşale bir zafer sembolü olduğu kadar bir aydınlanma simgesidir. 
Aydınlanma olmadan göz görmez. Gören gözlerin görmez olması karanlık döneme işarettir.
Toplumumuzu karanlık döneme sokmak isteyen harici ve dahili düşmanlar olabilir.
Düşmanlar Atatürk’ün yaktığı meşaleyi söndürmeye kalkabilir. Ya da bu meşaleyi yol başlarında, yut sathında  değil de sadece tören alanlarında tutmak isteyebilirler. Ya da  Atatürkçü fikirleri engelleme çabası içinde olabilirler. Her şeyden önce, devletimizin devamı ve ulusumuzun mutluluğu için düşmanların emellerini kursaklarında bırakmalıyız.
Meşale içimizdedir. Bizleri öldürmeden bu meşaleyi hiçbir düşman söndüremez. Endişem odur ki genç dimağların, henüz aydınlanmakta olan dimağların bu meşaleden yani aydınlanmadan  mahrum bırakılmalarıdır. 
Meşale akılcılıktır. Atatürkçülük de tek kelimeyle akılcılıktır. 

Kuran-ı Kerimde de aklın en büyük nimet olduğu bir çok ayette belirtilmektedir. Aklını kullanamayan idrak edemez, göremez, işitemez:  “Onların kalpleri var ama onunla idrak etmiyorlar, onların gözleri var fakat onlarla görmüyorlar; onların kulakları var fakat onlarla duymuyorlar. Sanki hayvan sürüsü... hayır, belki onlardan da aşağı! Körcesine dalıp gitmiş olanlar işte böyledir.” (Araf, 179) 

Atatürk Samsun’a çıktığı zaman içinde bulunduğumuz durumu ve manzarayı Nutkun ilk sayfalarında yazmaktadır. Bunun gibi, bugün de içinde bulunduğumuz durumu aklımızı kullanarak çizmeliyiz. Açık deyişle emperyalist güçlerin ve işbirlikçilerinin oyunlarını idrak etmeli, görmeli ve duymalıyız ki bayramlarımız gerçek anlamında bayram olsun.

Bugün bir fikir kargaşası olduğu aşikardır. Aslında fikir yok, sadece kargaşası var. Yanlış değerlendirmeler, suçlamalar, aşağılamalar…varda var.
Yapmamız gereken Atatürk meşalesini yalnız belirli gün ve haftalarda değil her gün taşımaktır. Meşaleyi geliştirmek, aklımızı kullanabilmeyi öğrenmek görevimiz olmalıdır. 

Yetkililerimiz, bu görevin idraki içindedirler. Bende bu kanaati uyandıran geçen seneki (19. 05. 2011) bayram töreninde eski Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu’nun konuşmasıdır.
Aşağıya aldığımız bu konuşmanın gereğinin yapıldığını ve bundan böyle de yapılacağını umuyorum. Yine umuyorum ki herkes Atatürkçü düşüncenin ışığında üstüne düşen görevleri yapmaya çalışır.

Bu umut içerisinde  Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız tekrar kutluyorum.

Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 19. 05. 2012
Eski Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu'nun  yaptığı konuşmadan
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı törenle 19 Mayıs Stadyumu'nda kutlandı. 19. 05. 2011 
Cumhurbaşkanı Gül'ün şeref tribünündeki yerini almasıyla başlayan törene, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile bazı bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile eşi ve kuvvet komutanları, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in de aralarında bulunduğu devlet erkanı katıldı.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yaptığı konuşmada, Büyük Önder Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasının tarihte önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek, bu tarihten sonra Türkiye'nin geleceğe doğru attığı tüm adımların, bu ilk adımın izinde gerçekleştiğini söyledi.

''Özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı, cumhuriyetimizi, demokrasiyi bu ilk adıma borçluyuz'' diyen Bakan Çubukçu, bir milletin kaderini değiştiren büyük yolculukta bütün bir milletin canıyla, kanıyla, ruhuyla Kurtuluş Savaşı Destanı'nı yazdığını ifade etti. Kurtuluş Savaşı Destanı'nın tüm mazlum ulusları derinden etkilediğini, onlara ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Bakan Çubukçu, büyük mücadelenin Önderi Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın gönderdiği Amasya Genelgesi'ndeki ''Yurdun bütünlüğü, ulusun bağımsızlığı tehlikededir. Ulusun bağımsızlığını yine ulusun kesin kararı ve direnişi kurtaracaktır'' sözlerini hatırlattı. Son derece zorlu koşullarda verilen İstiklal Mücadelesi ile işgal kuvvetlerinin ülkeden çıkarıldığını ve genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığını kaydeden Bakan Çubukçu, Atatürk'ün bundan sonra bütün ömrünü yeni, güçlü ve müreffeh bir Türkiye'nin inşasına adadığını belirtti. 
Bakan Çubukçu, şöyle konuştu:
 ''Bu amaçla yaptığı devrimler; hukukta, edebiyatta, bilimde, kültürde, sporda ve sanatta büyük değişim sağlayarak uygar uluslar topluluğunun saygın bir üyesi olmamızı sağlamıştır.
Ulusal egemenliğin ve toplumsal barışın ne kadar önemli olduğunun daha iyi anlaşıldığı bu günlerde bize düşen Atatürk ve onun kuşağının yaktığı meşaleyi daha ileriye taşımaktır.
 Bu güzel ülkeyi canı pahasına savunan atalarımıza olan borcumuzu ancak ülkemiz ve ulusumuz için yılmadan, yorulmadan çalışarak ödeyebiliriz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, (Çalışmadan, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş uluslar, önce onurlarını sonra özgürlüklerini daha sonra da bağımsızlıklarını kaybetmeye mahkumdurlar)''

Gençlere de seslenen Bakan Çubukçu, Atatürk'ün ''Sizlerden istediğim benim yüceltilmem değil, düşüncelerimin iyi anlaşılarak özümsenmesidir. Onun için Türkiye Cumhuriyeti'ni gençlere bırakıyorum'' diyerek gelecekteki emellerinin gençler tarafından yerine getirileceğine inandığını söyledi. Bakan Çubukçu, gençlerin de Atatürk'ün ulusuna ve gençlerine duyduğu umudu güçlendirerek sürdüreceklerine inandığını dile getirdi. Bakan Çubukçu, şunları kaydetti: ''Hiçbir ülke yoktur ki kendisi geri kalıp, eğitimi ileri gitmiş veya kendisi ileri gidip eğitimi geri kalmış olsun. İnsanlığın özlemini çektiği barışı, özgürlüğü, refahı ve sosyal adaleti sağlamanın anahtarı eğitimdir. Bu yüzden tüm imkanlarımızı gençlerimizin araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş, hayat boyu öğrenen, insan haklarına saygılı, yeniliğe ve değişime açık bireyler olarak yetişmesi için seferber etmiş durumdayız. Yine büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığı günümüzde kendimizi yenilerken, aynı zamanda kendi kimliğimizi, kültürümüzü ve bizi biz yapan değerlerimizi kaybetmemek zorundayız. Değerlerimizi korurken, yaşadığımız dünyadaki değişim ve dönüşümleri izlemek suretiyle, çağdaş uygarlık meşalesini güçlendirmeye devam etmeliyiz. Çok büyük özverilerle ve büyük umutlarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak, sonsuza kadar korumak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en önemli görevinizdir.

Dünya nasıl onun eylemlerinden bir özgürlük dersi çıkarmışsa, ancak birkaç yüzyılda bir doğan böyle büyük bir lidere sahip olan bizler de gereken dersleri çıkarmalıyız.'' Türkiye'nin her bölgesinde, her ilindeki gençlerin önünde, geçmişle kıyaslanmayacak kadar yaygın ve geniş imkanlar bulunduğunu belirten Bakan Çubukçu, ''Sizlere düşen bu imkanları çok iyi kullanarak kendinizi bir dünya vatandaşı olarak yetiştirmeniz ve ülkemizin kalkınmasına, refahına katkı sağlamanızdır.

Büyük Önder Atatürk'ün bu ülkeye, milletine, gençlere olan inancı, sevgisi, umudu, hayalleri çok büyüktü. İnanıyor ve ümit ediyorum ki Cumhuriyetimizin 100. yılını bu hayalleri gerçekleştirmiş olarak 100. yılın anlam ve önemine yaraşır bir şekilde kutlayacağız'' diye konuştu. Atatürk'ün ''Daha az zamanda daha büyük işler başaracağız. Bunda başarılı olacağımıza asla şüphem yoktur'' sözlerini hatırlatan Bakan Çubukçu, ''Büyük Önder Atatürk'ün kurduğu büyük düşü gerçekleştirmiş olmakla onur duyacağız. Bunu da iyi yetişmiş, ufku geniş, vizyon sahibi, yabancı dil bilen, dünyaya ve yeniliklere açık, değerlerine bağlı, teknolojiyi en üst seviyede kullanabilen gençlerimiz gerçekleştirecek'' dedi.

Büyük Önder Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve vatan için canlarını feda eden şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla andığını dile getiren Bakan Çubukçu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.
Devamı - Kaynak:

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı: Atamızın doğumgünü... 
Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı slaytı, http://www.dailymotion.com/
Atatürk'ün Samsun'a çıkışı, http://www.supermeydan.net/
Atatürk'te "Gençlik" Kavramı ve Atatürkçü Gençliğin Nitelikleri, Prof. Dr. Utkan Kocatürk
19 Mayis Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Etkinliği,http://www.dailymotion.com/
Atatürk2ü Anma Gençlik ve spor Bayramı, http://www.ilkokuma.com.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı Dökümanları
Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı görselleri, http://www.google.com.tr/

'Kurtuluş Yolu'nda büyük coşku

******************************************************
******************************************************

6 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Sizin de bayramınız kutlu olsun.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. hepimizin bayramı kutlu olsun her daim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Sizin de bayramınız kutlu olsun.
   Nice mutlu bayramlar dileğiyle.

   Sil
 3. nice mutlu bayramları hep birlikte coşkuyla kutlamak dileğiyle, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Sizin de bayramınız kutlu olsun.
   Nice mutlu bayramlar dileğiyle.

   Sil