1 Mayıs 2012 Salı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun / Sabahattin Gencal

1 Mayıs İşçi Bayramını dünyada ve yurdun dört köşesinde coşkuyla, mutlulukla kutlamak isterdik. Açık deyişle 1 Mayıs gününün bayram gibi bayram olmasını arzu ederdik.  Sömürünün, haksızlıkların, baskıların olmaması için gerekli ortamın sağlanmış olmasını arzu ederdik. İşçilerin, işsizlerin, sendikalı olanların olmayanların, memurların...kısaca tüm yurttaşların el ele bir dayanışma içinde olduklarını görmeyi arzu ederdik.

Emeğin kutsallığının bilincinde olunmasını; kutsal emeğin ulusumuzun ve tüm insanlığın yararına kullanılmasını arzu ederdik.  
Arzu etmek bir duygu belirtisidir. Demek ki hala duygu aşamasındayız. Bilindiği üzere bir işin tam olması için bilgi, duygu ve fiil aşamalarından geçmesi gerekir. 
Dünyada ve Türkiye'de işçi ve işveren münasebetleri konusunu az çok biliyoruz. Bu konunun iyiye gitmediği konusunda da hem fikiriz. Olumlu duygularımıza, güzel duygularımıza açık deyişle kardeş gibi, insan gibi yaşama duygularımıza da diyecek yok. Geriye ne kalıyor? Geriye birlik olmak, dayanışma içinde olmak kalıyor. 
Birlik ve dayanışmayı şu veya bu şekilde; şu veya bu kılıf içinde, şu veya bu gerekçelerle sabote edenler çıkmıştır, çıkacaktır. Onun için uyanık olmamız gerekmektedir. Unutulmamalı ki meşru olmayan mücadeleler huzursuzluktan, kaostan başka bir şey getirmez.Yasal çerçevenin dışına çıkmamak gerekir.

Yasal çerçeve bizi sıkıyorsa, bu çerçeveye sığamıyorsak yeni çerçeveler yapmamız gerekir. Bunun için de demokrasimizi güçlendirmek zorundayız. 
Bayramların bayram gibi kutlanması arzusundan söz ederken gerçek anlamında bir demokratik hayatın olması gerektiği fikrine ulaştık. .Gerçek anlamında demokrasinin kurulması için de her birey, her kurum ve kuruluş üstüne düşeni yapmalıdır. En azından bu konularda kafa yormalı. "Bizim yerimize başkaları düşünüyor, onlar en iyisini düşünür."dememeliyiz.
Böyle, -meli -malı, -ecek,-acaklı cümleler kurmayacağımız günler gelecek inşallah. Dualar makbuldür; ama fiili duayı da unutmamak gerekir. Kafa ve kol emeğinin insanımızın yararına kullanılması, haksızlıkların, baskıların, sömürünün olmaması için dayanışma içinde olalım. 
Emek ve dayanışma günümüz kutlu olsun.

Sabahattin Gencal, Başiskele _ Kocaeli, 01. 05. 2012
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 yorum:

 1. Merhabalar,

  Ne zaman ki ülkemizde 1 Mayıs'ı siyasete ve bir ideolojiye kurban ettiler, işte o zaman milli ruh 1 Mayıs'la bütünleşemedi. Oysa 1 Mayıs belli bir siyasi görüşün ve ideolojinin bayramı değil, ülkemin tüm insanlarının bayramıdır. Çünkü bu ülkede yaşayan her fert emekçidir.

  Tıpkı Çanakkale denilince nasıl tek bir yumruk ve tek bir yürek olabiliyrsak, 1 Mayıs denilince de tek bir yumruk ve tek bir yürek olabilmemiz için, siyasetin ve ideolojilerin ellerini 1 Mayıs'tan çekmeleri gerekmektedir.

  1 Mayıs İşçi Bayramı'mız kutlu olsun!
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuza katılıyorum.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Ne güzel yazmışsınız. Emeğin ve emekçinin hak ettiği değeri görmesi en içten dileğimdir.Tüm emekçilerin bayramı kutlu olsun!Sevgiler, saygılar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Emeğin hak ettiği değeri görmesi konusundaki dileğiniz ve bütün hayırlı dilekleriniz kabul edilir inşallah.

   Sil