3 Nisan 2012 Salı

Yorum blogun olmazsa olmaz unsurudur

Gencal soruşturmasına katılanlar, blog yazarlarından yorumlarda kalaylık sağlanmasını istemişlerdir. Özellikle doğrulama işleminin kaldırılmasını istemektedirler. Bazılar “Nasılsa onaylama işlemi var. Onun için bu doğrulamaya gerek yok.” demektedirler.
Blog yazarlarına genel tavsiyelerin yorumlar için de geçerli  olduğunu belirterek şahsi gözlemlerimize dayanan  düşüncelerimizi  yazalım.

Yorumlar blogun amacına göre değişmektedir. Örneğin bazıları iletişim için, daha açık deyişle hal hatır sormak için, gönül almak için  yorum kutusunu kullanmaktadır. Bazıları kendi blogunun adresini bırakmak için yorum yazmaktadır. Tabii, soru soranlar da oluyor. Bu arada asıl metinle ilgili bazı şeyler de yazılıyor.

Aslında yorum metinle ilgili olmalı. Yorumcu metni kendi açısından değerlendirmeli. Olumlu ya da olumsuz görüşlerini yazmalı. Metin yorumlarla tamamlanıp değerlenmeli. Durum böyleyken metni okumadan yorum yazanlar oluyor. Genç yazarlar böyle yorumculara gücendiklerini belirtmişlerdir.
Blog yazarlığında kıdemli bir genç blog yazarı yorum kutularının SMS gibi kullanıldığından şikayetçi. Bazı yorumlar da klasik mektup gibi oluyor. İstenilmeyen yazıların yazıldığını, gereksiz polemiklere girildiğini de duyuyoruz.

Yorumlar da bloglar gibi kalıcı oluyor. Onun için konuyu yozlaştıran, zihni çelen, zaman kaybına neden olan yorumlara mümkünse yer verilmemeli. Mümkünse kelimesini özellikle kullandım. Çünkü bu genellikle mümkün olmamaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi bloglar çeşitli amaçlarla açılmaktadır. Paylaşım, iletişim, bilgi edinme, boşalma…vb. Bunun için yalnız metin üzerinde yapılan yorum yavan kalmaktadır.

Metin üzerinde yorum da sınırlı olmalı. Çünkü blog yazarı gönüllü olarak yazmıştır. zorunluluğu olmadan yazmıştır. Yazısı eğer zararlı değilse olumsuz ifadeler kullanılmamalı. Düzeltici, geliştirici ifadeler kullanmalı. Güzel ve faydalı bulunan yazılar için de teşvik edici olmalı. Bu hususu özellikle vurguluyorum; çünkü hiç yorum almadığı için ya da olumsuz yorum aldıkları için blog yazarlığını bırakanlar olmuştur.

Bu konuda yazılmasında yarar gördüğüm bir gözlemim daha var: Aynı konuda yazan blog yazarları birbirlerine daha çok yorum yapmaktadır. Yemek sitelerindeki yorumlar örnek gösterilebilir. Arıcı siteleri de öyle. Yorum yazmada cinsiyet, yaş ve meslektaş olma durumları da önem kazanıyor. Aynı meslekten olanlar, yaştaşlar, aynı cinsten olanlar birbirlerine daha çok yorum atıyor. Bu arada aynı fikir taraftarlar için de bu söylenebilir. Yani sanal hayat da gerçek hayat gibi oluyor.

Yorum yazarken de imla kurallarına ve noktalama işaretlerinin kullanılışına dikkat etmek gerektiğini ayrıca belirtmeye gerek yok. Türkçe’nin doğru dürüst kullanılmasına da özen göstermelidir.

Özetle yorum konusunda  öğüt vermiyor, kurallar sıralamıyoruz, ancak yorumun blogun  olmazsa olmaz bir unsuru olduğunun unutulmaması gerektiğini söylüyoruz.


***** Blogların geliştirilmesiyle ilgili Gencal Araştırması *****
01    02    03    04     05    06    6a    6b    6c    6ç    6d   07   08   09   10   11  
******************************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder