12 Nisan 2012 Perşembe

Selim İleri, öykü dalında Aydın Doğan ödülüne layık görüldü


Selim İleri, 2012 Aydın Doğan Ödülü'nü, önceki akşam İstanbul Hilton Oteli'nde düzenlenen törenle aldı. İleri, Aydın Doğan Vakfı tarafından 16'ncısı düzenlenen ve bu sene 'öykü' dalında verilen ödüle "Türk edebiyatında ayrıksı bir yere sahip olması, geleneksel öykücülüğümüzü sahiplenerek kendi dilini ve üslubunu yaratmasının yanı sıra sadece öykücü yanıyla değil, Türk edebiyatına yaptığı katkılar" nedeniyle layık görüldü.
*
Bu yıl “öykü” dalında verilen Aydın Doğan Ödülü’nün sahibi, Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Selim İleri oldu.
Doğan Hızlan (Başkan), Nursel Duruel, Prof. Dr. İnci Enginün, Semih Gümüş, Özcan Karabulut, Prof. Dr. Jale Parla, Hüseyin Su, A. Ömer Türkeş ve Metin Celal Zeynioğlu’dan oluşan Seçiciler Kurulu dün İstanbul’da toplandı.
Seçiciler Kurulu, adaylar üzerinde açık tartışma ve eleme yöntemiyle yaptığı toplantıda; uzun edebiyat hayatına sığdırdığı öyküleri, romanları, deneme yazılarıyla Türk edebiyatında ayrıksı bir yere sahip olması, geleneksel öykücülüğümüzü sahiplenerek kendi dilini ve üslubunu yaratması, gelenekle yeni arasında bir geçişi temsil etmesi ve sadece öykücü yanı ile değil, edebiyat yaşamı boyunca Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle Selim İleri’yi “öykü” dalında Aydın Doğan ödülüne değer gördü.
*
Selim İleri, bir öykücü olarak bu ödüle değer bulundu. Bu alanda bir kilometre taşı olduğu tartışılmaz. Bunun yanı sıra roman ve öyküden sinemaya, şiirden tiyatroya çok geniş bir yelpaze içinde onlarca ürün vermiş, kültür ve sanatımızın önemli bir adının ödüllendirilmesinden çok mutluyuz.
Candan Fetvacı
"Romanlarıyla da Türk edebiyatına çok büyük katkıda bulunmuş bir yazar. Ama biliyormusunuz yazarlık çok bencil bir iştir. Yazarsınız, övülürsünüz, ödüller kazanırsınız ama pek başkalarını düşünmezsiniz kendi ekseniniz etrafında herkesin dönmesini istersiniz. Selim İleri işte burada farklı bir yazardır. Halit Ziya’dan Behçet Necatigil’e kadar büyük ustaları, şairleri, romancıları yeniden bize kazandırmak için hatırlatmak için onları okutmak için büyük çaba harcamıştır. Bu yüzden de bencil yazarlık sınırını asmıştır.
Doğan Hızlan
*
...Romandı öyküydü, kısaydı uzundu, tuğlaydı, hantaldı, şiire yakındı uzaktı, hepsi bence kişisel tercihler, kişisel görüşler.
Şimdilerde roman yazıyorum. Yarın niçin öykü yazmayayım? Kaldı ki, çağımız, türlerin birbirinde eridiği bir çağ. 
Selim İleri
*
Teoriyle pratiğin savaşıp durduğu dünyada, pratiğe uymak bazen gönüllü olarak ama teoriye inanmak bu kişilerin başka bir boyuttaki çelişkileridir. Güzel bir deniz gezisi bile bu fazlasıyla melankolik karakterleri ikilime düşürmekte, derinden etkilemektedir. 
Çağla Güneşler, Selim İleri'yle Her Gece Bodrum
*
İnsanlar zayıf görünmeme derdinden sürekli yalan tango yapıyorlar. Kendilerinin yalnızlıklarını başkalarıyla paylaşabilseler çok daha sıcak insan ilişkilerinin doğabileceğini düşünüyorum. İçtenlikle ilgili bir şey bu... 
Eyup Tatlıpınar, Selim İleri ile "Yalan Tango" vesilesiyle görüşmesinden
*
1960’larda geçen bu hikaye birebir bugünle bağdaşıyor. Bu da çok ilginçtir. 50 yılda hiçbir şeyin değişmediği, belli bir kesimin insanının aynı mutsuzluğu 50 yıldır yaşıyor olması başlı başına öngörüdür. 
Sevda Aydın, Cüce bir dinazorun gözünden İstanbul
*
Türkiye’de mahalle baskısı her anlamda, her yerde, herkes için var. Bu baskının altına girip birtakım şeyleri eksik söylemeyi veya devamlı denge kollamayı tercih ediyorsunuz. Ben artık bundan vazgeçtim.
Miraç Zeynep Özkartal, Selim İleri ile İstanbul üzerine...
*
Ayrıca bakınız
*****************************************
*****************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder