14 Nisan 2012 Cumartesi

Kutlu Doğum Haftası

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle görüntülü bir mesaj yayımladı. Bu yılki ana temanın, 'Hz. Peygamber, Kardeşlik Hukuku ve Kardeşlik Ahlakı' olarak belirlendiğine işaret eden Görmez, "Biz kardeşliği ondan öğrendik. O, bize kardeşliğin sadece bir retorik, bir söylem ve bir edebiyat olmadığını öğretti. Doğulu-Batılı, Arap-Acem, Türk-Kürt, kadın-erkek, zengin-fakir, şehirli-köylü, işçi-memur, eğitimli-eğitimsiz, kariyerli-kariyersiz gibi yapay tüm ayrımları, iman kardeşliğinin potasında eritmeyi bize o öğretti. O, bize, kardeşi kardeşe bağlayan en yüce değerin sadece sevgi, ilgi ve muhabbet değil; aynı zamanda bir hak olduğunu bildirdi. Ona göre müminler birbirine hak bağı ile bağlıdır. Hak bağının kurucusu ise bizzat Cenab-ı Hakk'ın kendisidir." dedi.
***
.....
Senden bir elçiymiş güller
Sonsuz Rahmet’ten gelensin
Sevgim gülden simgelensin
Avucunun sıcaklığından
Göğsümden bir gül yücelsin.
.....
***
Asr-ı Saadetten Kardeşlik Örnekleri
İslam’da kardeşlik denince elbette ilk akla gelen Ensar ve Muhacir kardeşliğidir. Bu kardeşlik bilinmeden, anlaşılmadan gerçek kardeşliği kavramamız zor olacaktır. 
Paragrafın alındığı yazıyı okumak için tıklayınız.
***
Sizden biriniz kendisi için arzu ettiğini kardeşi icin de arzu etmedikçe iman etmiş olamaz ,
Hz. Muhammed (s.a.v)
(Riyazü-s Salihin 1/1829
***

İslam medeniyeti Kur’an ve Hz. Peygamberin sünnetinden kaynaklanan, evrensel ahlak ilkeleri ve insan hakları ile ilmi anlayış üzerine bina edilmiştir. Zira İslam Medeniyetinin esası, İslam dininin hikmet ve adaleti üzerine kurulmuş olduğundan, ilmi ve irfanı öğretmiş, zulmü ve zoru yasaklayarak, haksızlıklara karşı koymayı hedef almıştır.
Şurası bir gerçektir ki Cenab-ı Hak, insanın kendisi ile olan ilişkisini iman ve ibadete bağladığı halde, insanın diğer insanlar ve eşya ile ilişkilerini ahlak ve hukuk kurallarına bağlamıştır. Kamil bir insan, bu ilişkilerini yerli yerince ve dengeli bir biçimde yapan kişidir. İşte Hz. Muhammed, bunu sağlayan ve bize örnek olan insandır.
Tamamını okumak için tıklayınız.
***
Kur’ân-ı Kerim’in bizlere en güzel örnek olarak takdim ettiği sevgili Peygamberimizi tanıtmak, O’nun mesajını insanlığa ulaştırmak ve O’nun barış ve sevgi davetini iletmek, O’na karşı en büyük görevimizdir. Âlemlere rahmet olan yüce Nebi’yi anlamaya ve anlatmaya çalışmak bir müminin yaşayabileceği en büyük mutluluktur.

***
Ayrıca bakınız

*
Kutlu Doğum Haftası ile ilgili şiirler, ilahiler

*
Tiyatro oyunu


*
Hz. Muhammed (sav) ile ilgili siteler
*
Videolar

*

2 yorum:

 1. rabbim şefeatlerine mazhar kılsın bizleri de inşallahh...
  muhabbet ve dua ile..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Dualarınızın kabulü dileğiyle.

   Sil