25 Nisan 2012 Çarşamba

Demokrasi / Sabahattin Gencal


      Demokrasi, devletini kuran toplumun kendi özgür iradesiyle seçtiği temsilcileri vasıtasıyla, kendini kendi bünyesine uygun olarak yönetmesidir.
      Siyasi, mali, hukuki, kültürel  vb. bakımlarından tam bağımsız olmayan toplumlarda gerçek demokrasi olamaz. Tam bağımsız olmayan devletler biçimsel demokrasi ile avutulmakta ve her bakımdan geri bırakılmaktadır.
      Toplumun bilinçli ve özgür iradesi, toplumun meclisine yansımadığı zaman da gerçek demokrasi olamaz. Gerçek demokrasi için gereken yasal düzenlemelerin yapılabilmesi için herkes üzerine düşen görevleri yapmalıdır.
      Toplumun bünyesi insan bünyesine benzetilebilir. Kâinatın fihristi olan insanın nasıl ki beyni, kalbi, gönlü, ciğerleri, gözleri, elleri, ayakları  vb. hayati organları varsa devletin de yasama, yargı ve yürütme organları vardır. Toplumun okulları, medyası, fabrikaları  vardır. Toplumun işçisi, köylüsü, askerleri, öğretmenleri, memurları vb. görevlileri vardır. Benzetmeleri ileri götürerek neyin neye benzediğini söylemeye gerek yok. Birbirlerinden önemli olan, birbirlerine bağımlı olan bütün organlar, unsurlar uyum içinde olmalıdır.
     Toplum canlı bir insan organizması gibidir. Birey yapı taşı değil, duvarda bir tuğla değil organizmada bir hücredir. Nasıl ki insan vücudundaki hücreler uzmanlaşmıştır. Toplumun organları, unsurları da uzmanlaşmalıdır. Açık deyişle her kademede objektif olarak liyakat sistemi uygulanmalıdır. Aksi takdirde ayaklar baş, başlar da ayak olur. Toplum kör, sağır ve dilsiz olur. Demokrasi de toplum da çöker.
    Toplumlar demokrasilerinin  gelişmesi ölçüsünde kalkınırlar, demokrasilerinin gelişmesi ölçüsünde huzurlu ve mutlu olurlar.
     Toplum için, demokrasi için kısaca bireylerin ve toplumun devamlı mutluluğu için herkes üzerine düşen görevleri hakkıyla yapmalıdır.
    Sabahattin Gencal, İzmit. 29. 07. 2009


10 yorum:

 1. demokrasi kültür birikimi ister, asırlar boyu gelenekselleşmiş olan halkın teba olması olgusundan devletin ve seçilmişlerin oluşturduğu meclis ve hükümetin halkın hizmetinde olduğu anlayışının yerleşmesi olgusna geçebilmek gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Demokrasi kültürünün oluşması için çabalamalıyız.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Yazınız içinde geçen, koyu renkle vurgu yaptığınız anahtar cümleler çok önemli. Bunları yönetme durumundaki herkese okutmalı!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Damla'ya her gün ortalama dört yüz kişi giriş yapıyor. Damla'ya girenler, 40-50 kişi dışında benim yazılarımı okumuyor; nerde kaldı yöneticilerin okuması. Ama, her zaman yazdığım gibi bir kişi bile okusa, başka deyişle damla kadar bile katkım olsa bile çalışmaya devam edeceğim inşallah.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 3. Demokrasi "toplumun genel ilkeleri"ne "insanın diğerlerine" tahammül rejimidir. Ama ne yazık ki o özellikler bizim toplumumuzda yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaret ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Demokrasinin yeşereceği ortamı yaratmak için damla kadar bile olsa herkes katkı sağlamalı.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 4. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Hem blog sayfalarımdan, hem de blog dünyasından epeyce bir zaman ayrı kaldım. Yazınızdan da anlaşılacağı üzere huzurlu ve mutlu bir toplum olabilmek için, demokrasinin gelişmesinde ve uygulanmasında, her bireyin üstüne düşeni yapması gerekiyor. Demokrasinin gelişmesi ve rayına oturmasındaki sorumluluklarımızdan kaçamayız. Aksi halde bunun acısını milletçe çekeriz.

  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Hoş geldiniz. Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Blog sayfalarından ayrı kalmanız büyük eksiklik doğurdu. Yazı yazmak önemli kuşkusuz; ama yorum yazmanın başka bir anlamı ve yararı oluyor. Bir kere yazarı, yorum nasıl olursa olsun desteklemiş oluyorsunuz. Ayrıca konuyu değişik açılardan irdelemiş oluyorsunuz ki bu da yazı kadar önemli oluyoır.
   Bütün bunların dışında sizlere alıştık. Öyle ki sanal alemde de dostlukların kurulabildiğini ispat ettiniz. Bunu duygulara dayanarak yazmıyorum. Diğer bloglara yazdığınız yorumları ve verilen cevapları da okuyarak yazıyorum.
   Recep Bey kardeşim,
   inşallah hastanız iyi olmuştur. İnşallah blog çalışmalarına devam edeceksiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle.

   Sil
 5. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Cevabi yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet, elimden geldiğince hata yapmadan, yanlış anlaşılmaya meydan vermeden, ziyaretinde bulunduğum tüm blogger yazarlarını motive etmek ve desteklemek için elimden geleni yaptığıma inanıyorum. İnşallah kaldığımız yerden devam edebiliriz. Evet hastam çok şükür iyileşti. Temenni ve dilekleriniz için teşekkür ederim.

  Selam ve dua ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba recep Bey Kardeşim,
   Tekrar ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Çalışanları motive etmek, desteklemek yararlı ve güzel bir şey. Bu konuda ve her konuda başarılı olursunuz inşallah.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil