3 Nisan 2012 Salı

Blogların geliştirilmesiyle ilgili Gencal Araştırmasının konusu, konunun sınırlanması; amaç ve yöntemi

Konu ve konunun sınırlanması

Bu çalışmanın konusu en genel anlamda Web sayfalarının içerik bakımından geliştirilmesidir.

Bu çalışmada Web sitelerinden söz edilmeyecektir. Açık deyişle Web üzerindeki sayfa ve hizmet bütünü anlamına gelen web sitesi konumuz dışındadır.

Bu çalışmada web sayfaları ele alınacaktır. Açık deyişle fazla teknik bilgi gerektirmeden, kişilerin kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri biçimde yazan insanların oluş oluşturabildikleri günlüğe benzeyen; İngilizce weblog kavramının yaygınlaşmış adı olan blog ele alınacaktır.

Bloglar kurumsal, topluluk, temasal ve kişisel…vb. bir çok türe ayrılır. Bu çalışmada kişisel bloglar üzerinde durulacaktır.

Yazarın duygu ve düşüncelerini, yaşadıklarını, karşılaştıklarını, istediklerini…vb.  yazmak ve paylaşmak için, fazla teknik bilgi gerekmeden oluşturulan web sayfalarına kişisel blog diyoruz.
Kişsel bloglara hizmet veren wordpress, Blogger /Blogspot, Blogcu, Milliyet Blog, Hürriyet Blog…vb. gibi çoğunun adını bile bilmediğimiz  blog platformları vardır( Bkz. *). Bunlardan Blogger /Blogspot, hizmetinden yararlanan bloglar ele alınacak.
Blogspot dünyada ve Türkiye’de hizmet vermektedir. Bu çalışmada yalnız Türkiye’deki kişisel bloglar üzerinde durulacaktır.
blogların  web tasarımından, yayınlanmasından, yönetiminden söz edilmeyecek. Yine metin düzenleme, dizayn, resim ve animasyonlar vb. teknik konular üzerinde de durulmayacaktır. Yalnız blogların içeriği üzerinde durulacak. İçeriklerin konuları değil nasıl yazılması gerektiği üzerinde durulacaktır. Bu arada içeriğin etkili sunumu için  teknik konuları bilmeyen birinin de yapabileceği düzenlemelere kısaca değinilecektir.

Amaç
Bu çalışmanın amacı blog sayfalarının yazılması amaçlarının daha etkin olarak gerçekleşmesi, bu arada bu sayfaların ziyaretçilerine ve dolayısıyla topluma daha yararlı duruma gelmesi için öneriler geliştirmektir.

Çalışma yöntemi:
Bu çalışma internet üzerinden yürütülen bir çalışmadır. Açık uçlu olan  soruşturma uygulanmıştır. Ayrıca yine internet üzerinden bazı blogerlerin bilgisine baş vurulmuştur. Bu arada internette yayınlanan bazı yazılardan da yararlanılmıştır. Yani her şey sanal ortamda gerçekleştirilmiştir.

Not: Bu çalışmanın, içerikle ilgili olduğu için blog sayfası hizmeti veren bütün platformlar için, ayrıca bütün siteler için de yararlı olacağı sanılmaktadır.

***** Blogların geliştirilmesiyle ilgili Gencal Araştırması *****
01    02    03    04     05    06    6a    6b    6c    6ç    6d   07   08   09   10   11  
******************************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder