3 Nisan 2012 Salı

Blog yazarları bireylere, topluma ve insanlığa yararlı olma çabası içinde olmalıdır

Faydalı olma ihtiyacını  ancak diğer ihtiyaçlarını karşılamış bireyler mi duyar?  Başka toplumları bilemiyoruz; ama bizim toplumumuzda büyük çoğunluk faydalı olma  ihtiyacı duyar.
Faydadan söz ederken emperyalist zihniyetteki kişisel olarak fayda elde etmekten söz etmiyoruz. Bu zihniyette fayda her şeyin ölçüsü olmaktadır. Biz başkalarına faydadan söz ediyoruz. Tabi faydalı olma mutlaka maddi menfaat sağlamakla olmaz. Maddi, manevi her biçimde faydalı olunabilir.
Bizim toplumumuzun da yavaş yavaş faydalı olma ihtiyacını duymaktan uzaklaştığını görmekteyiz. Örneğin diğergamlık yok artık, bu kavramın ne anlama geldiği bile bilinmiyor. Vatan millet deyince, önemini azaltmak için Sakarya deyiveriyoruz. Karşılıksız faydalı olma çabası gösterenlere inanamıyoruz. Bütün bunlara rağmen faydalı olma ihtiyacı içimizde var. 
Gencalsoruşturmasına katılanlar  başka bireylere, topluma, devlete, insanlığa yararlı yayınlar yapmak gerektiğini belirtmişlerdir.Hatta paylaşabilmek için yeni şeyler öğrenme çabası içinde olmak gerektiğini de yazmışlardır. Hiç bir zorunlulukları olmadığı halde blog sayfalarını daha sıkça çıkarmayı görev edinen blog yazarları vardır. O kadar ki "Zorunlu değilim, kurallara bağlı değilim." diyenler bile kendilerine göre faydalı olmak için çalışmaktadır.
Sokaktaki kediyi konu edinen, pazar artıklarını toplayanları konu edinen blog yazarları elbette takdire değerler. Şiirleriyle duyguları besleyenler, anılarıyla tecrübelerini aktaranlar...ayrı ayrı belirtmeye gerek yok herkes karınca kararınca faydalı olmaktadır. 
Burada şunu da belirtmekte yarar var: Yazarların çoğu böylesine faydalı olmayı değil dolaylı biçimde faydalı olmayı tercih etmektedir. Bloglar bir nevi "serbest kürsüler gibidir."
Gönüllü blog yazarları kendilerini sınırlamak, sıkmak istememektedir ki hakları yok değil. Onun için düşüncemizi şöyle değiştirebiliriz:
Blog yazarı doğrudan faydalı olamıyorsa, dolaylı biçimde olsun. Dolaylı da olsa faydalı olamıyorsa zararlı olmasın yeter.Bunu sözün gelişi söylüyor değiliz. Soruşturmaya katılanların bir kaçı bilgi kirliliğinden söz etmişlerdir. Bilgi kirliliğine sebep olmayalım. Bilgi kirliliği zihinlere çöp dökmeye benzetiliyor. Kimsenin zihnine çöp dökülmemelidir.
Kısaca blog yazarları kendilerine, ailelerine, çevrelerine, toplumlarına ve insanlığa faydalı olmak için bilinçli bir gayret içinde olmalıdır.                                                                      
**************************************************
Rasûlullah (sav) buyurdular:

“İnsanların en hayırlısı
insanlara faydalı olandır.” 
(İbn-i Hacer, el-Metâlibu’l-Âliye, I, 264)
**************************************************
                                                                 



***** Blogların geliştirilmesiyle ilgili Gencal Araştırması *****
01    02    03    04     05    06    6a    6b    6c    6ç    6d   07   08   09   10   11  
******************************************************

2 yorum:

 1. http://serdarfiliz.blogspot.com/ benim bloğumda insanlara birazcık yarar katmaya çalışıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   İnsanlara yararlı olmaya çalışmanız övgüye değer.
   "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır."(Hz. Muhammed)
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil