3 Nisan 2012 Salı

Blog yazarları ahlak kurallarına uymalıdır

Gencal soruşturmasına katılan blog yazarları, argo ve küfrü, saygısızlığı, hakareti, küçümsemeyi vb. insanı küçük düşürücü, onur kırıcı yazıları etiğe aykırı olarak nitelemiş ve ahlaksızlıktan sakınılması gerektiğini belirtmişlerdir.
Sözü edilen blog yazarları Telif Kanununa uymama ahlaksızlığını ayrıca vurgulamışlar ve yazı ve görsellerin özgün olması gerektiğini belirtmişlerdir. Alıntıların kurallar çerçevesinde olması gerektiği de vurgulanmıştır.

Alıntı konusu başlı başına sorun teşkil etmektedir. Bazı yazarlar eserlerinin yağma edilmesini isterler. Kaynak belirtilmeden dahi olsa eserlerinin daha çok kişi tarafından okunmasından memnunluk duyarlar. Böyle bile olsa kaynak bildirmek ahlakidir. Bazı yazarlar kaynak bildirilse dahi izinsiz olarak yazılarının alınmasını istemezler. Bazı yazarlardan alıntı için izin alınması gerekir. Bazı fikir yazılarında yazının boyutuna göre bir iki paragraf tırnak içinde gösterilmek ve kaynak göstermek koşuluyla alınabilmektedir.

Konunun ahlaki boyutunun yanında yasal boyutu olduğu unutulmamalıdır. Artık internet kanalıyla işlenen suçlar da takip edilmektedir. Gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa gerekse Basın Kanununa ve bu konudan çıkartılan yasal belgelere uyulması zorunluluğu vardır.
Blog yazarları "Biz gazeteci değiliz ki..."mazeretlerine sığınamazlar. Yazarlar, ahlaki ve yasal kurallara uymaları koşuluyla  özgürdürler.

************************************************************
Her türlü kanunî kayıtlardan ziyade bir kalem sahibinin ilme, ihtiyaca ve kendi siyasî telâkkilerine olduğu kadar vatandaşların hukukuna ve memleketin her türlü hususî telâkkilerin üstünde olan, yüksek menfaatlerine de dikkat ve hürmet etmek manevî mecburiyeti, asıl bu mecburiyettir ki, umumi düzeni temin edebilir.
Mustafa Kemal Atatürk
*************************************************************

***** Blogların geliştirilmesiyle ilgili Gencal Araştırması *****
01    02    03    04     05    06    6a    6b    6c    6ç    6d   07   08   09   10   11  
******************************************************

Yayın İlkeleri, http://sabahattin-gencal.blogspot.com/
RTÜK Yayın İlkeleri
Basın Ahlak Yasası, Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blogcunun ahlak kuralları, Emek Demirtaş,http://www.blogkazani.com/i
Basın Özgürlüğü Ve Basının Sorumluluğhttp://www.1bilgi.com/
Haber Yazısı ve haber Fotoğrafi örnekleriyle "Yazılı Basında Etik" Sorgulaması, Feyyaz Bodur
5187 Sayılı Basın Kanunu 9.6.2004
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 13. 12. 1951
Ahlak ve etik değerlerin çağdaş basına yansımaları, Ceylan Atatunç

    Hiç yorum yok:

    Yorum Gönder