14 Mart 2012 Çarşamba

Sivas Madımak davasının zaman aşımından düşmesi hakkında görüşler

Sivas Madımak davasının zaman aşımından düşmesi bakanlardan en sade yurttaşa kadar herkesin, AB bakanı SayınEgemen Bağış'ın dediği gibi içini sızlattı. Bu iç sızlamaları tepki olarak kağıtlara döküldü, mikrofonlarda seslendirildi; sokaklarda biber gazıyla karıştı. 
Dava sürecini ve bu süreçte yapılmayanları ya da yapılamayanları incelemek, tepkileri iyice analiz ederek önlemler almak gerekir. Yargıya güvenin sarsılmaması için herkes üzerine düşeni vakit geçirmeden yapmalıdır. 
Yargı süreci devam etmekte olan bu davayla ilgili olarak  tepkilerden  birkaç kısa alıntı vererek bağlantılar, köprüler  kuruyoruz. Bu köprülerden geçerek konuyla ilgili  fikir edinilebileceğini umuyorum. 
Bakan Sayın Günay gibi derin acı içerisinde olunsa bile yargı, yürütme ve yasamanın çalışmaları konusunda fikir üretilebileceğini de umuyorum.  
Umutların gerçekleşmesi dileğiyle.
Sabahattin Gencal, 14. 03. 2012 
 *


Sivas Madımak davasının zaman aşımından düşmesi hakkında görüşler

Başbakan Yrd. Bülent Arınç, Sivas Madımak davasının zaman aşımından düşmesi hakkında yaptığı açıklamada kusurlu kamu görevlileri hakkında soruşturma açılabilir dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise derin acı duyduğunu ve olayın insanlık suçu olduğunu söyledi. Ak Parti Gen.Bşk.Yrd. Hüseyin Çelik, kanun değişikliği yapılsa da şu andaki dava için geçerli olmaz dedi.
Devamı
*
AB Bakanı Egemen Bağış, Sivas katliamı davasının düşmesiyle ilgili, "Hepiniz gibi benim de içim sızladı" dedi. Yürütmenin bir mensubu olarak yargı konusunda yorum yapmayı doğru bulmadığını söyleyen Bağış, "Ama Türkiye'nin AB standartlarında bir yargı reformuna ihtiyaç duyduğu bu 2 gün içerisinde herhalde bir kez daha anlaşılmıştır" diye konuştu
Devamı
*
Sivas davasında zaman aşımı kararı çıktı. 19 yıl süren davanın bu günkü son oturumunda çıkan zaman aşımı davası sosyla medyada büyük tepki çekti. İşte ünlü isimlerin Sivas Madımak Oteli davasında çıkan zaman aşımı kararına tepkileri.
Devamı
*
Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin öldüğü Madımak Oteli olayına ilişkin davanın zaman aşımından düşürülmesine, tüm ülke genelinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da tepki gösterildi.
*
"Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te  Madımak Oteli'nin yakılması, sonucu 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ilişkin davada Ankara 11. Ağır ceza Mahkemesi Sivas Davası ile ilgili mahkeme bugün zaman aşımı nedeni ile davanın düşmesi yönünde karar alındı.
Mahkeme, davanın düşmesi için 12 Eylül soruşturmasında olduğu gibi olayı insanlık suçu olarak değerlendirmemesinden dolayı davayı kapattı.
Devamı
*

Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa ise dava sonucuna şaşırmadığını söyledi. Karababa, “Bu dava baştan kapatılmış bir davadır. Hukuki olarak sonlanmış olabilir ama siyasi olarak bitmeyecektir. Bu dava Türkiye’nin kara lekesidir” dedi.
Devamı
*
Kararı açıklayan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Dündar Örsdemir bile kararın garabetini şu sözlerle dile getirdi: “İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz. Ancak, bu işleyenler kamu görevlisi değil. Sivil oldukları için davanın düşmesine karar verildi.”
AİHM’in “İnsanlığa karşı işlenmiş suçlara karışmış kişiler, sıfatları ne olursa olsunlar, haklarındaki dava zaman aşımına girmez” şeklinde bir kararı var. “İnsanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımının uygulanmayacağı”na dair bir yasa tasarısı TBMM’den geçememişti.
Devamı
Cengiz Çandar, Hürriyet, 14. 03. 2912
*
Yürürlükte olan Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre Sivas davasında uygulanabilecek zamanaşımı süresi 30 yıldır, suçların türüne göre en az 25 yıldır. Sivas katliamı 1 Temmuz 1993’te olduğuna göre, demek ki bu davanın firari sanıkları hakkında “dava zamanaşımı” en erken 2018 yılında dolacaktır!
Hatta yeni TCK’nın 77. maddesinde yer alan “insanlığa karşı suçlar” hakkında zaman aşımının işlemeyeceğini belirten açık hüküm vardır (Md. 66).
Bütün bunlara rağmen mahkeme niye 5 firari sanık hakkında zamanaşımı kararı verdi?
Devamı
Taha Akyol, Hürriyet, 14. 03. 2012
*
Madımak davası  "zamanaşımı"nedeniyle düştü.Olay yakın tarihimizin yüz kızartısı, alın karasıdır.Yüzü ağartamadık, karayı silemedik. 
Devamı
Güneri Civaoğlu, Milliyet, 14. 03. 2012 
*
Süleyman Demirel Üniversitesi'nin (SDÜ) davetlisi olarak Isparta'ya gelen Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım'ı ziyaret etti
Kaynak, gazetecilerin Sivas Davası'nda 6 kişinin dosyasının zaman aşımına uğramasını hatırlatması üzerine, ''Bizim genel bir prensibimiz var. Görülmekte olan davalarla ilgili yorum yapmıyoruz. Zaman aşımı devam ediyor. Yargı süreci daha devam ediyor'' dedi.
*
Günay, davanın zamanaşımı kararıyla sonuçlanmasının engellenebileceğini kaydederken şunları söyledi:
“Sivas olayının, öteki zamanaşımına uğrayan vahim suçlara göre bir başka farklılığı da var. Bence Sivas olayı bir insanlık suçudur. Yani günün ortasında bir bina yanıyor, içinde onlarca insan yanıyor ve çevresindeki insanlar da onu kundaklıyor ve seyrediyorsa burada bir insanlık suçu işlenmiştir. Sivas olayı bir insanlık suçu değilse insanlık suçu nedir? Yargının bunu insanlık suçu olarak vasıflandırması ve zamanaşımının dışına çıkarması beklenirdi.
Serpil Çevikcan, Milliyet, 14. 03. 2012 
*
Ayrıca bakınız

4 yorum:

 1. Birileri bizimle dalga geçiyor,istenseydi bu dava çoktan çözülürdü, geçmişteki bütün faili meçhüller gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Her şeyden önce yurttaşın kuşkularının giderilmesi için gerekenler yapılmalı.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Sivas-Madımak davasının zaman aşımından düşürülmesi mantıklı bir sonuç değil. Hukuki yönünü bilmem, eğer gerçekten yasalara göre böyle bir karar alındıysa, ben de bu karara karşıyım. Bir davanın içinde canına kıyılan insan varsa, bu tür davalar zaman aşımından dolayı düşürülmemeli ve sonuçlanıncaya kadar takip edilmeli.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuza katılıyorum.
   Hatırlı günler dileğiyle.

   Sil