18 Mart 2012 Pazar

Çanakkale Ruhu / Sabahattin Gencal


Tarihlerini bilmeyenler geleceklerini inşa edemezler. Onun için tarihimizi ezberlemekle kalmayalım; günümüzdeki  olaylarla, durumlarla karşılaştırmalı olarak yeniden, tekrar tekrar gözden geçirelim. Yeni yorumlar geliştirelim.  
Bugün 18 Mart  2012, Çanakkale Zaferinin 97. yıl dönümü. Bugün   bazı kurum ve kuruluşlarda "Çanakkale " programları var. Bugün medyada da "Çanakkale" var.   Bu çok güzel. Demek ki tarihimizi dinlemeye, anlamaya; tarihimizden dersler, ibretler çıkarmaya hazırız. 
Ruhen hazırken, ilgiliyken Çanakkale Zaferiyle ilgili olarak Google'da gezinti yaptım. Bulduğum kaynaklara bağlantılar oluşturdum. İnşallah yararlı olacaktır. 
Ben her bağlantıda öğrencilik günlerimi hatırladım. Özellikle de Değerli tarih öğretmenimiz Adil Tol Beyin Çanakkale Muharebelerini anlatması geliyor gözlerimin önüne. Bu durumu bir anı yazısı olarak kalın çizgilerle belirtmek istedim. Nasıl ki Portre ressamları bir iki çizgi çizer bakanlar portreyi tamamlarsa okuyucular da boşlukları, eksiklikleri tamamlar.Umuyorum ki "Çanakkale Ruhu" başlıklı anım da canlandırılır. Tabii sırf kolaylık olsun diye kurduğum bağlantılardan / köprülerden geçilirse canlandırma daha kolay olur. 
Kolay gelsin.


Çanakkale Ruhu

Sene 1963, Bursa Eğitim Enstitüsünde İnkılap tarihi dersindeyiz. Değerli Hocamız Adil Tol Bey Çanakkale Zaferini anlatıyor, Muharebelerden bölümler naklediyor. Biz sadece dinlemiyor izliyoruz. Ne izlemesi  kendimizi savaşta sanıyoruz. Atatürk’ün sesini duyuyoruz: “Sünkü tak, yere yat!
1963’lerde  bugünkü gibi, bugünkü kadar  video , savaş klipleri var mı? Yok. Savaş filmi yok.  Ama Adil Hocamız var: Öylesine coşkulu anlatıyor, öylesine yaşıyor ve yaşatıyor ki tepeden tırnağa kanımız kaynıyor, tüylerimiz diken diken oluyor.Artık sınıfta değil Conkbayırındayız. Artık kalem değil tüfek tutuyoruz, sünkü takıyoruz.
Bu arada  Atatürk’ün kumandanlara verdiği emri de duyuyoruz: “Ben size  taarruzu emretmiyorum, ölümü emrediyorum.”
Vatan için, millet için,  namusumuzu, dinimizi kurtarmak için Çanakkale’de ölen 250 bin şehidimizin, kahramanlarımızın ruh halini anlatıyor  hocamız. Bir ara Seyit Onbaşı oluyor. 275 kiloluk mermiyi nasıl kaldırdığını tek kişilik tiyatrosunda canlandırıyor. Kırılan saat, kurtulan kahramanı yani Atatürk’ü anlatıyor. Askeri dehasını göstererek Çanakkale’de doğan Mustafa Kemal’ın Başkomutanlığa giden yolunu anlatıyor.
…..
Nur içinde yat hocam, bugün de  seyrediyoruz, duyuyoruz seni. Bugün Çanakkale Zaferinin 97. yıldönümü çeşitli etkinlikler, programlar düzenleniyor; ama bugünkü teknik senin coşkuna erişemiyor, hiç kimse senin gibi anlatamıyor. Sen top sesleri, Allah Allah...  nidaları arasında Çanakkale ruhunu üflerdin içimize. O ruh içimizde hocam, şehitlerimizle rahat uyuyun, ruhlarınız şad olsun.

Sabahattin Gencal, Başiskele 18. 03. 2012
**********************************************************
Bakınız:
Çanakkale Savaşı, http://tr.wikipedia.org/
18 Mart Çanakkale Zaferhttp://www.diyadinnet.comi
Çanakkale Destanı, http://www.msxlabs.org/
Sandıktan Çıkan Tarih,www.sabah.com.tr/
Çanakkale Şehitlerimizi minnetle anıyoruz, http://www.kaptanhaber.com/
Çanakkale Zaferinin bilinmeyenleri, http://www.canakkaleturk.com/l
Çanakkale Zaferi, http://www.memocal.com/
Bir Çanakkale Kahramanı: Seyit Onbaşı
Koca Seyit Onbaşı Kimdir? Kısaca Hayatı ve Çanakkale Savaşındaki Kahramanlığı
Çanakkale geçilmez (video), http://www.burasicanakkale.com/
Çanakkale Savaşı, kaynakçai , http://www.edebiyatogretmeni.net/
Çanakkale Zaferiyle ilgili videolar, https://www.google.com.tr/
1915 Çanakkale Destanı Video İzle. Çanakkale Savaşı Belgeseli Video İzle
Çanakkale Zaferi videoları, http://www.izlesene.com/
Çanakkale Zaferi videoları, http://www.youtube.com/
Çanakkale Zaferi (Kahramanlık Günü ) hakkında kaynaklar, http://www.dersimiz.com

4 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Eskiden çok iyi biliyorum. Çanakkale Zaferi ve şehitleri haftası düzenlenirdi ve çok sönük geçerdi. Bir şiir ve bir konuşma tamam. Ama bugün görüyorum ki, çok sevindirici bir durum, her yerde büyük bir samimiyetle ihlasla ve coşkuyla kutlanıyor. Bu duruma çak seviniyorum. Coşkumu ve ne kadar gururlandığımı ifade edecek durumda değilim.

  Evimin penceresinden salladığım kocaman ayyıldızlı al bayrağım günlerce coşkumuzla birlikte dalgalanmaktadır.

  İnşallah her sene daha bir artan coşkuyla kutlanmaya devam eder. Bu kutlamalar vesilesiyle bu büyük zaferin her bir ayrıtısı en ince ayrıtısına kadar işlenir.

  Yedi düvele büyük bir medeniyet ve insanlık dersi veren aziz şehidlerimizi ve kahramanlarımızı şükranla, minnetle ve rahmetle anıyoruz.

  Bu necip milletimizin Çanakkkale bayramı kutlu ve mutlu olsun!

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuza katılıyorum.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Gelibolu filmini izlediniz mi? öneririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil