24 Mart 2012 Cumartesi

Altın Portakal Şiir Ödülü

16. Altın Portakal Şiir Ödülü Mahmut Temizyürek'e verildi.
 Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür, Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen 16. Altın Portakal Şiir Ödül Töreni ve 15. Altın Portakal Şiir Ödülü Sempozyumu, Antalya Kültür Merkezi'nde (Akm) yapıldı.
 Törende konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akaydın, şiir etkinliğinin Antalya'da yapılmasının kendisi için mutluluk verici olduğunu belirterek, "Şiirlerin vicdanına, duyarlılığına Türkiye'nin çok büyük ihtiyacı var" dedi.  Devamı
*

Altın Portakal Şiir Ödülü etkinlikleri kapsamında Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Ahmet İnam, Mustafa Durak ve Ahmet Telli'den oluşan 16. Altın Portakal Şiir Ödülü jürisi, geçen yıl Kırmızıkedi Yayınları'ndan çıkan 'Yalangezen' kitabının yazarı Mahmut Temizyürek'e verilmesini kararlaştırdı. Doğan Hızlan başkanlığındaki jürinin gerekçeli kararında, Temizyürek'in ödüle değer görülen kitabı 'Yalangezen'in, "şiirimizde kuşaklar ya da eğilimler olarak adlandırılan poetik yönelimlerin birbirinden kopuk değil, birbirlerini besleyen kaynaklar olduğu anlayışından hareketle, geçmişten günümüze tüm poetikaların sentezini gerçekleştirdiği'' vurgulandı. samanyoluhaber.com/
*

Ancumah Dereleri
Fotoğraf. www.zenolular.com/

İnsan Bir Akarsu

Bir su gibi akıp gidiyor
ne uçup konan kuşa benziyor
ne yeşerip kuruyan ağaca
derin bir ırmak vadisi dünya
bir kez geçiyor içinden
kıvrılıp bükülen,
çoğalıp eksilen,
solup kuruyan...

... oluyor ya da okyanusa doğru dolup
dolup boşalan bir bend
bazen karı suya ayartan güneş neşesi
bir soluğu bir soluğa sekerek ulanan vahşi
bazen Nil kadar güngörmüş, durgun,
tenha bir güneş teri
deltanın buğusunda eşitleniyor,
o büyük ağızdan,
ilk ve son kez, yutulmadan

... nasıl da şamatayla başlıyor akış,
sonsuz bir şımarış vadisi sanki
hayat denilen korkunç hayret vadisi

... gidiyor belki bir kez kanarak
... geçiyor belki son kez anarak
... geçip gidiyor
yıkanarak hayat suyunu
 
Mahmut Temizyürek 

4 yorum:

 1. Bu ödül izleyemediğim bir şeydi. Verdiğiniz linklerdeki "MAHMUT TEMİZYÜREK" şiirlerini okudum, bir kısmını kopyaladım. TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Her ne kadar şiirle amatörce uğraşıyorsam da bu tür etkinlikleri hep kaçırıyorum. Sağolun sayenizde haberim oldu. Paylaştığınız için teşekkür ederim. Verdiğiniz linkleri de ziyaret ederek istifade etmeye çalışacağım.

  Şiiri okudum, ama hani sizin bir söyleminiz vardı ya, "şiirler okunur, yorum yazılmaz" diye, ben de yorumda bulunmayacağım. Okuduğum şirlere yorum yazarken hep aklıma gelir.

  Bu güzel ve faydalı paylaşımınız için tekrar teşekkürlerimi iletirken, Mahmut Temizyürek'i de aldığı ödülden dolayı kutlarım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   hayırlı günler dileğiyle.

   Sil