9 Mart 2012 Cuma

8 Mart Hediyesi

Meclis, şiddete uğrayan, tehdit alan ve baskı gören kadınları korumaya dönük Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı düzenlemesini 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kabul etti.
Meclis Genel Kurulu’nda hazır bulunan 208 milletvekilinin tamamının kabul oyuyla geçen yasayla şiddet, “Psikolojik, sözlü veya ekonomik” baskıyı da kapsayacak şekilde tanımlandı ve tehdit gören kadının tanık koruma programına benzer haklarla koruma altına alınması öngörüldü.
Düzenlemeyle, 1998’de getirilen 4 maddelik yasa yürürlükten kaldırıldı ve yerini 25 maddelik ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa’ aldı.
Yeni yasayla şiddet, “Kişinin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan ve sonuçlanması muhtemel hareketler” olarak tanımlandı. Tehdit, baskı veya özgürlüğün keyfi engellenmesini de içerecek şekilde, toplumsal, kamusal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranış da şiddetin kapsamına alındı.
 Bülent Sarıoğlu, Hürriyet, 09. 03. 2012
*
CHP'li Pavey'e ABD'den 'Cesur Kadın' ödülü
 CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, ödülünü, Dünya Kadınlar Günü'nde ABD Dışişleri Bakanlığında yapılan törenle aldı. TBMM'ye seçilen ilk engelli kadın olan Şafak Pavey, tüm dünyada savunmasız topluluklar, mülteciler ve engellilerin hakları için yaptığı çalışmalar dolayısıyla ödüle layık görüldü. Pavey'in de aralarında bulunduğu 10 kadına ödüllerini, ABD Başkanı Barack Obama'nın eşi Michelle Obama ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton verdi. Obama, yaptığı konuşmada, önce Hillary Clinton'ı överek, ABD Dışişleri Bakanının tüm dünyadaki kadınlara esin kaynağı olduğunu söyledi  Devamı
Türkiye, 09. 03. 2012
*
‘Kadın Başarır 3’ Sergisi Açıldı

8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinlikleri kapsamında alanlarındaki başarılarla ün yapan 5 kadının fotoğraflarından oluşan ‘Kadın Başarır 3’ fotoğraf sergisi açıldı.
Adana Büyükşehir Belediyesi fuayesinde açılan sergide Adanalı fotoğraf sanatçıları Pelin Hançerli, Ali İhsan Ökten, Nazan Gökkaya, Bülent Özkan ve Nilay Nacar’ın 5 fotoğrafı yer aldı.
 Serginin açılışının ardından, başarılı 5 kadın ‘Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, Cam Adam Zekeriya'nın annesi Didem Sürenler, Naif- Ressam ve Şair Hikmet Karabucak, Adana Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi İkbal Kalın ve Türkiye Go- Kart Şampiyonu Şendağ Durmaz’ın hayatının anlatıldığı sunum yapıldı.
Van Haber tv

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa, Kadın Başarır 3’ fotoğraf sergisi ve CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in ödülünü, Dünya Kadınlar Günü'nde ABD Dışişleri Bakanlığında yapılan törenle aldığına ilişkin bu güzel haberleri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  İnşallah bu yasa kadınlarımızı korumaya yeterli olur.

  Selam ve dualarımla en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yeni yasa bilincimiz oranında faydalı olabilir.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil