20 Şubat 2012 Pazartesi

Mehmet Akif Ersoy'un oturduğu evler

Mehmet Akif Ersoy' un Oturduğu Ev
Şair Mehmet Akif Ersoy' un oturduğu ev
Aynı zamanda evin bulunduğu sokak da Şair Mehmet Akif Ersoy sokak olarak isimlendirilmiştir.
Kaynak:http://www.bayramic.bel.tr
***
Mehmed Âkif'in evleri
Bilindiği gibi, merhumun doğduğu, çocukluğunu ve ilk gençliğini yaşadığı ev, Fatih'te, Sarıgüzel Mahallesi'ndeydi. 1880'lerde çıkan bir yangında yanan, fakat bir baba dostu tarafından yeniden yaptırılan bu küçük ev, Âkif evlenip ilk çocuğu olduktan sonra aileye dar gelmeye başlamıştı. Bunun üzerine başka bir eve taşınan Âkif'in hayatı hep kira evlerinde geçmiş, İstanbul'da oturmadığı semt kalmamıştır. Midhat Cemal, onun sevdiği dostlarına daha yakın olmak için de sık sık ev değiştirdiğini söyler. Annesi Emine Şerife Hanım, Sarıgüzel'deki evde oturmaya devam ettiği için sur içinde oturan Âkif'in yerleşmek için aslında Anadolu yakasını tercih ettiği söylenebilir. Çünkü Hüseyin Kâzım Kadri, Ferid Kam ve Fatin Gökmen ve Şerif Muhiddin Targan gibi can dostları Üsküdar, Beylerbeyi ve Çengelköyü'nde oturuyorlardı. Heybeliada'yı da hâmisi ve dostu Abbas Halim Paşa orada oturduğu için sever, İstanbul'da otururken yaz aylarını Heybeli ve Beylerbeyi'nde geçirirdi.
Beşir Ayvazoğlu
*** 

konak***

 Mehmet Akif Ersoy'un evini Sezen aldı 


Mehmet Akif'in evini Sezen aldı
Sezen Aksu,  uzun süredir aradığı yeni evi Beylerbeyi'nde buldu. Üstelik yeni ev; Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un bir dönem yaşadığı konak.

Bina, 1908-1912 yılları arasında ünlü şair Mehmet Akif Ersoy'a ev sahipliği yapmış. Hatta ünlü şair, bu evde Sebil-ül Reşad adlı dergiyi de çıkarmış.
***Mehmet Akif Ersoy'un Evi

Taceddin Dergâhı, İstiklal Marşı'nın yazıldığı mekandır. Mehmet Akif Ersoy, Milli Mücadeleye katılmak için Ankara'ya geldiğinde ev bulmanın çok zor olduğundan dolayı Dergâhın şeyhi tarafından ikâmet etmesi için Mehmed Akif e tahsis edilmişti. 
Serkan Cirak
***
Mehmet Akif Ersoy müze evi.JPG
Mehmet Akif Ersoy Müze Evi
Vaktiyle Taceddin Dergâhı olan bu yapı, Taceddin Şeyhi tarafından savaş yıllarında Mehmet Akif'e tahsis edilmişti. Yapı 1949 'da şehir meclisi kararı ile müze-eve dönüştürüldü ancak uzun yıllar harap durumda kaldı.  1982 yılında yeniden onarıldı ve 1984'te ziyarete açıldı.
Müze-ev'de Mehmet Akif Ersoy’a ait cep saati, gözlük, tesbihi, tüfek ve büyük şairin yüzünün kalıbı müzede teşhir edilen eserlerdendir.
Evin karşısında 2003  yılında yapılmış olan Mehmet Akif’in büstü ile İstiklâl Marşı’nın ilk iki kıtasının yazılı olduğu bir kitabe yer almaktadır.
Vikipedi, özgür ansiklopedi
***
Mehmet Akif'in evi


Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşımız sırasında I. T.B.M.M. Burdur Mebusu iken, kendisine büyük hayranlık duyan Tacettin Şeyhi tarafından selamlık bölümü kendisine tahsis edilen bu evde yaşamış ve İstiklâl Marşı'mızı bu evde yazmıştır.
Bu ev 30 Ekim 1949 tarihinde Şehir Meclisi kararı ile Mehmet Akif Ersoy Evi adını almış ve müzeye dönüştürülmüş ise de bakımsız kalmış ve zamanla harabolmuştur.
Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampusu'nun kuruluşu sırasında, Rektör Prof. Dr. İhsan Doğramacı yapının eski durumuna sadık şekilde onarımını sağlamış ve yapı ziyarete açılmıştır.

2 yorum:

 1. Elinize Sağlık.Oğlanlarada okuttum.İstiklal marşı gibi ömre bedel bir eserin ,yazarının mütevazi durumu ve hayatına her zaman büyük bir hayranlık duymuşumdur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuza katılıyorum
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil