21 Şubat 2012 Salı

Mehmet Akif Ersoy'un eğitimle ilgili görüşlerinden…


“Gelecek Nesillerin Eğitimi Nasıl Olmalı?” 
“Çocuklarımıza kendi terbiyemizi vermeye kalkışırsak cinayet işlemiş oluruz.(Burada “kendi terbiyemiz” sözüyle kastettiği, kendi yaş grubu, kendi kuşağıdır.Yoksa milli manevi terbiyenin dışında bir şey söylemiyor)İlmi, doğrudan doğruya Peygamberimiz’den öğrenmiş olan Hz. Ali diyor ki: ‘Ciğerparelerinize yalnız kendi terbiyenizi giydirmeye çalışmayınız.Unutmayınız ki onlar, sizin yaşamakta olduğunuz zamandan başka bir zaman için yaratılmışlardır.’İçimizde tahsil hayatının ne acıklı bir surette geçip gittiğini hatırlamayan kimse var mı?Malumat namına kafamıza doldurduğumuz şeylerden ne istifade ettik?Düşünüyorum da, sekiz yaşında ezberlediğim birçok ibareyi ancak otuz yıl sonra anlayabildim!Tabi on beş yaşlarında iken okuduklarımı anlayabilmeye ömrüm yetmeyecek!”
***
Hasbihal 
...Biz ne hamiyetsiz adamlar, ne vazifesiz babalarız ki mevcut mekteplerimizi işe yarar bir hale getirmek yahut yeniden adam akıllı müesseseler yapmak tarafına hiç yanaşmıyoruz da istikbalimizi teşkil edecek ciğerparelerimizin terbiyesini o istikbalin hayalinden bile ürken bir takım yabancılara bırakıyoruz!
Zengin, orta halli, züğürt, elhasıl hepimiz mektepsizlikten, hepimiz maarifsizlikten şikâyet ediyoruz; fakat hiç birimiz bu derdin çaresini bulmak istemiyoruz. Yedi bacanak gidiyorlarmış, saatlerce süren sessizlik canlarını sıkmış, "bir adam olsa da lâf etsek!" demişler!... Biz de tıpkı böyleyiz: Milyonlarca herif bir yere toplanmışsız "ah bir hayır sahibi çıksa da çocuklarımız için mektep açsa" diyoruz.
***


Mehmet Akif  Ersoy'un  eğitimle ilgili görüşlerinden…

"Maarif, maarif! Bizim için başka çare yok. Eğer yaşamak istersek her şeyden evvel maarife sarılmalıyız. Hepsi, her şey maarifle kaim!".  

"Muallimim diyen olmak gerektir imanlı, Edepli, sonra liyakatli, sonra vicdanlı, Bu dördü olmadan olmaz, Çünkü vazife büyük..." 

"Donanma, ordu ihtiyac-ı mübrimdir, fakat o ihtiyacı öğreten muallimdir". 

"Davransın ümidin, bu ne heybet, bu ne hırman, Mazideki hicranları susturmaya başla, Evladına sağlam bir emel mayası aşıla" 

"Maarif programı milletimizin bugünkü durumu ile içtimai hayat ihtiyaçlarıyla, muhitin şartlarıyla mütenasip ve asrın icaplarına uygun olmalı, ayrıca çocuklarımıza her şeyden önce Türkiye'nin istikbalini, öz benliğini ve milli geleneklerini bozacak kuvvetlerle mücadele etmeyi öğretmelidir". 

"Bu cehalet yürümez, asra bakın: asr-ı ulum! Başlasın terbiyeniz ailelerden oğlum". 

"Bize lazım iki şey var: Biri mektep, biri yol"...

"Bizim adam olabilmemiz için çocuklarımızı okutmaktan, asrın icabına göre terbiye etmekten başka çare yoktur. Bizler ister okumuş olalım, ister olmayalım ister iyi terbiye görmüş olalım, ister görmemiş olalım artık maziye karışmış sayılabileceğimiz için bugün düşüneceğimiz bir şey varsa o da istikbaldir, istikbal de bizim evlatlarımızdır" 

"Ah ne olurdu bütün eli kalem tutanlar, alimler, muharrirler, siyasiler dedikodularını bıraksalar da milleti irşat edecek faideli şeyler yazsalar"


Ayrıca bakınız:
http://gozgumisali.blogspot.com
Mehmet Akif Ersoy'da spor sevgisi ve gençlik ideali, Kadir Pepe
Mehmet Akif Ersoy'un eğitim görüşleri ,http://webcache.googleusercontent.com/
Kendini milletine adayan kahraman: Mehmet Akif Ersoy, E.S. Yücesoy


4 yorum:

 1. çok güzel söylemiş.. söylemiş de duyan kaç kişi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Mehmet Akif Ersoy'u bir çokları bir yönüyle karşı görmüş, değil okumak ismini duyunca pas geçmişler. Bazıları da M. A. Ersoy'u kendi düşüncelerine uygun olarak anlattığı için diğer bazılarının tepkisi artmış. Bu durumda Akif'in fikirleri duyulmaz olmuş. Gariptir yazdığı İstiklal Marşı ve diğer şiirleri ezbere okunan adam bütün yönleriyle tanınmıyor. İnternet dünyasından yaptığımız derlemelerle bu konuda katkı damla kadar olsa bile sağlamaya çalışacağız.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Merhabalar,

  İlginç bir görüş. Bu zamana kadar aklıma hiç böyle birşey gelmemişti. Zamana ayak uydurmak diye bir söylem vardı, ne kadar doğruymuş. Emin olun hocam, bizler de böyle eğitildik ve terbiye edildik. Akif'in 8 yaşındayken ezberlediği ibareleri ancak 30 yaşına geldiğinde anlamış olması, onun bu tezinin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

  Acaba şu andaki uygulama nasıl emin olun bilmiyorum? Çünkü konuyu anlamak için araştırma yapmak lazım.

  Akif'in eğitimle ilgili görüşlerini bizimle paylaştığınız için teşekkürlerimi sunarım. Selam ve dualarımla birlikte hayırlı günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Ben eski ilköğretmen okulundan mezunum. Orada ezberleme yerine anlamamız için, hatta uygulamamız için çaba sarfedilirdi. Günümüzde de teorik olarak ezberlemek yerine anlama ve uygulayabilme becerileri geliştirilmeye çalışılıyorsa da imkansızlıklardan ötürü ve özellikle de sınav sistemlerinin bozukluğundan ezber eğitime devam ediliyor. Sözde çağdaş uygarlığın üstüne çıkma çabaları var. Ancak nedense başarılı olamıyoruz. Milli Eğitim Şuralarında başarısızlığın üzerinde durulur ve çözümler üretilir ve de Bakanlığa tavsiyelerde bulunulurdu. Sonraları Şuralar da önemini kaybetti.Kimsenin tavsiyeye ihtiyacı da kalmadı. Bu konu üzüyor beni...
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil