20 Şubat 2012 Pazartesi

Mehmet Akif Ersoy hakkında ne dediler? (ııı)

Mehmet Akif Ersoy Resimleri
"Akif, bütün yurtseverlerin, bütün milletseverlerin sâlim bir akla, temiz bir vicdana malik olan bütün faziletli kimselerin duygu ve düşüncelerine tercüman olmuş; onların hissedip de söyleyemediği herşeyi açık ve büyük bir cesaretle, tekrar tekrar söylemiştir. Onda bu cesaret bir göteriş değildir."
Cemil Sena Ongun
*
"Akif, aruzun Mimar Sinan'ıdır. Aruz mimarı olarak, Akif tektir. Aruzda yüz katlı binalar kurar. Akif'ten evvel hiç kimse, bu derece ayağa kalkan bir nazmın sayısız katlarından ufuklara bakmadı. Aruzun içine derûnî bir aruzun musikîsini soktu. Güftesini bırakın, onun bazı şiirleri beste olarak da eserdir."
Eşref Edip
*
"Akif, dönmedi. Paraya, mevkie yaltaklanmadı. Vicdanına hıyanet etmedi; gururunu çiğnemedi, insan kaldı. Hak bellediği yolda yalnız gitti."
Şüküfe Nihal
*
"İslâm ittihadının müterennimi olan Mehmed Akif, aruz vezninin kıyas kabul etmez bir üstadıdır."
Fuat Köprülü
*
"Şiirlerinin güzelliği güneşin güzelliği kadar zahirdir."
Ferid Kam
*
"Modern sömürgeci tehdidin dünyayı sardığı ve özgürlükler konusunda güçlü bir sese yeniden ihtiyacımızın olduğu bu dönemde, en başta gençlerimiz olmak üzere herkes Mehmet Akif'i ve Safahat'ı daha çok okumalıdır. Akif, Batı medeniyeti ile bizim medeniyetimiz arasındaki ruh farkını asrın başında en yüksek sesle haykırmış bir münevverdir. Milletimizin duygu, düşünce ve değerlerinin derin kaynağından fışkırmış bir şaheser olarak Safahat hepimiz için hazinedir."
Prof. Dr. Numan Kurtulmuş
*
 “Akif, insan neredeyse orada olurdu, öğrenmeyi ve öğretmeyi çok severdi”
Doç. Dr. Caner Arabacı
*
 "Akif, daima tırnak içine aldığı "medeniyyet" kelimesi ile, Batı emperyalizmini kastediyor. Onun kaleminde "medeniyyet", müstevli, saldırgan, insaniyetsiz, zalim Avrupa karşılığı hususi bir mana ifade etmektedir."
F. Kadri Timurtaş
*
"Mehmet Akif döneminin kahramanıdır."
Dr. Nazım Hikmet Polat
*
"Böyle zengin bir kişiliğin hayatı mutlaka romanlaştırılmalı."
Prof. Dr. Mehmet Tekin
*
 “Değişik zaviyelerden aldığı ışınları, renk skalasının yedi rengine dönüştüren çokgen bir prizma gibiydi”
Prof. Dr. Fatih Andı
*

“Onun ruhunun, bedeni ile çehresine akseden manasını vasıflandırmak isterken şu portreyi çizmemiz lazım geliyor: Vakar dolu bir alın, haya dolu bir çehre; şiddet dolu bir bakış, iman dolu bir sine.”
 N. Topçu
*
“İlgilendiği hemen her konuyu; dilden siyasete, dinden edebiyata, yüzmeden uzun atlamaya ve ata binmeye kadar çok iyi bilir: Şiirden romana Türk ve dünya edebiyatını ayrıntısına varıncaya kadar bilir; Fransızcayı, Arapçayı ve Farsçayı, bu dillerde yazılmış romanları ve şiirleri okuyup eleştirecek kadar iyi bilir. “Almanya ve Necid seyahatleriyle Batıyı ve Doğuyu daha iyi tanır.”
S. Karakoç
*
“Hiçbir kapı,altından geçerken Âkif’i eğilmeye mecbur edemedi.”
M. C. Kuntay
*
"Akif hayatımın 33 senesidir. Bu 33 senede o, bir tek defa bayağı olmadı. Onun iç yüzüne baktığım vakit gökyüzüne, denize bakar gibi ferahlardım. Sonra 63 senelik hayatını öğrendim; bu ne berrak 63 senedir, siyah ve pis tek bir dakikası yoktur."
M. C. Kuntay
*
“Âkif hakkında çok söz söylenmiş, birçok haksız yorumlara uğamış bir şahsiyettir.”
İnci Enginün
*


5 yorum:

 1. Merhabalar, Sayın Hocam!

  M.Akif Ersoy hakkında söylenenleri paylaştığınız bu bloglar gerçekten Damla'ya özel bir kimlik ve değer kazandırdı.

  Emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerken;her zaman olduğu gibi Akif'i rahmetle, şükranla ve saygıyla anıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. güzel paylaşımlarınız için teşekkürler.çok yararlı.saygılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 3. mehmet akifin yolundan giden bir millet olacaktır elbet türk milleti

  YanıtlaSil