13 Şubat 2012 Pazartesi

Mehmet Akif Ersoy hakkında ne dediler? (ıı)

Mehmet Akif Ersoy Resimleri
"O'nun kudret kaynağı bu İslâmî imandadır. İnanılan şey, her ne olursa olsun, inanış, kendiliğinden bir kuvvettir ve her inanışın sağlamlığı da samimiyetinde görülür. Mehmed Akif, mü'mindi; çünkü imanında samimi ve bundan dolayı da kuvvetli idi. O'nu şâirliğe çeken, bu iman olmuştur"
Hasan Ali Yücel 
*
"Akif şüphe yok ki, olanca temiz ve şümullü mânasıyla bir milliyetçidir. Çünkü o, içinde yaşadığı milleti kadar hiçbir varlığın muhabbetine, aşkına kendini veremedi, bağlayamadı.
Hasan Basri Çantay
*
Mehmet Akif'in en büyük meziyeti, her mısraını inanarak yazmış olmasındadır.
Abidin   Daver
*
"Edebiyat tarihi, şimdilik büyük Akif'ten daha büyük bir İslâm ve Türk şâiri tanımaz."
Cenap Şahabettin 
*
Akif terennümün değil, çığlığın virtüozudur.
Mithat Cemal Kunday
*
"Anadolu dağlarında Türk'ün uğuldayan sesine ilk koşan şair odur."
Hakkı Süha Gezgin
*
"Fikir ve kanaatleri bizimkilere uymadığı hâlde hürmet ederim. Çünkü yalan söylemedi, riyakârlık yapmadı, fenalık yapmadı."
Hüseyin Cahit Yalçın
*
"Bir menşur gibi milletin bütün varlığını, içtimaî hüviyetini olduğu gibi aksettiren ve tarihe maleden, tek millî şâirimiz Mehmed Akif, en büyük vak'anüvislerin sahifelerini beyte sağdırmayı bilmiş, millî mefahirimizi, cihan tarihinde en icazkar şekilde gösterebilmiştir."
Mahir İz
*
"İnsan için kurtuluşun, bilhassa sefillerle ruhsuzları kurtarmakla kaabil olduğunu pekiyi bilen bu genç nesil, asrımızda yepyeni bir iman mektebi açan Mehmed Akif'in öz çocuklarıdır." 
Nurettin Topçu
*
"Mehmed Akif, yalnızca Cenâb-ı Hakk'a, Hz. Peygamber'e, geçmiş büyüklere, cemiyete, insaniyete ilân-ı aşk etti."
Süleyman Nazif
"Ben, Mehmed Akif'i büyük şâir, büyük vatansever, manzum hikâyeler ve vaaz yazarı, bilhassa inanmış bir insan olarak her hatırlayışımda evliyalar kadar temiz ve lekesiz görebilmenin hazzını duyarım."
Nihat Sami Banarlı
*

2 yorum:

 1. Merhabalar,

  İçinde bulunduğu şartlarda akıntının tersine yüzmeye gayret etmiş ve direnç göstermiş abidevi bir şahsiyet olan M.Akif için daha neler söylense azdır.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil