10 Şubat 2012 Cuma

Mehmet Akif Ersoy hakkında ne dediler? ı

                               

"Mehmet Akif Ersoy bütün ömrünü, bütün varlığım Kur'an'a bağlayan bir adamdı. Kur'an onun hem semavî kitabı idi, hem ahlâki ve ruhanî ülküsü idi. Onun için bütün yaşayışını Kur'an'a uydurmuştu."
Ömer Rıza Doğrul
*
“İslâm şairi Mehmed Âkif bu ünvanı ömrü boyunca başında bir şeref gibi taşıdı. Bu unvan kendisine pek yaraşıyordu ama onu tam olarak ifade etmiyordu. İslâm şairi; ayni zamanda Türk şairi, bu halkın bu memleketin şairi idi. Bu halkın duyan ve sızlayan kalbi; bu halkın gören gözü, söyleyen dili idi. 
Hiçbir şair, bu memleketin dâvasını, derdini, ızdırabını ve sefaletini onun kadar duymamış, duymuşsa bile onun kadar haykıramamıştır. Bu milletin cevherine, istiklâl aşkını; bu asil ve cesur milletin; istiklâlini ne bahasına olursa olsun, mutlaka ve tez elden kurtaracağına da Âkif kadar inanmış az insan vardır…
Sanatı, işini gayeye hizmetkâr eden şairin muvaffak olması pek güç iştir. Mehmed Âkif bu pek güç işte muvaffak olduğu için bir kere daha, bin kere daha büyüktür.”
Halide Nusret Zorlutuna
*
“Ben, Mehmed Akif’i büyük şair, büyük vatansever, manzum hikayeler ve vaizler yazarı, bilhassa inanmış bir insan olarak her hatırlayışımda, evliyalar kadar temiz ve lekesiz görebilmenin hazzını duyarım…”
Nihad Sami Banarlı
*
 "Akif'in hayatı hepimiz için gerçekten örnek teşkil eden bir hayattır. Onun imanı onun inancı bizim için bir numunedir. Bir azmin bir kararlılığın şairidir.”
Prof. Dr. Mustafa Kamalak
 *
"Mehmet Akif Ersoy'un hatırasını sadece anmak değil, onun hayatını okullarımızda bir örnek yaşam olarak öğrencilerimize öğretmek zorundayız"
Ertuğrul Günay
 *
''Akif, Yunus Emre'nin mirasıdır, kurtuluş savaşında manevi komutandı''
Mustafa Özçelik.
 * 
“Akif'in hangi şartlarda yazdığını bilmemiz gerekiyor. Mehmet Akif, Türk milleti tarihinin en karanlık dönemini yaşarken herkesi yurt savunmasına çağırdı. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın ama Akif'ler hep olsun.”
M. Ragıp Üye
 *

"Akif'in Mısır'a gidişi adeta gönüllü bir sürgün, bir inzivaya çekiliştir. Burada maddi ve manevi olarak geçirdiği on yıl şairin kendi içindeki zenginlikleri daha fazla fark ettiği dönemdir. Eğer bu dönem olmasaydı içindeki o mistik ve tasavvufi zenginliği büyük bir ihtimalle göremeyecektik."
İsmail Kara
 *
“Mehmet Akif yalnız şiiriyle büyük değil, kişiliği, şahsiyeti ve samimiyetiyle büyük bir adamdır.”
Mehmet Kurtoğlu
*
“Mehmed Âkif, diyebilirim ki, o devrin dindarlarının edebî alandaki generalidir.”
Hekimoğlu İsmail
***


4 yorum:

 1. öğretmenim hayırlı akşamlar
  :)
  güzel bilgiler
  ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Merhabalar Sayın Hocam,

  Mehmet Akif Ersoy gibi bir değerimiz olduğu için milletçe gurur duyuyoruz.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil