23 Şubat 2012 Perşembe

Mehmet Akif Ersoyla ilgili eleştiriler

Milli Şairden Milli Müslüman’a Mehmet Akif

Mehmet Akif’le ilgili eleştirilerimi dillendirmeye başladığım zaman çevremden aldığım tepkiler, nihai noktada bizim gibi sıradan yaşantısı olan insanların Akif gibi ulvi bir kişiliği eleştiremeyeceği noktasına bağlanıyordu. Bu yaklaşım Akif’in bir şair olmanın ötesinde bir kanaat önderi ve model kişilik olarak algılanmasından kaynaklanıyordu. Bu eleştiri sahiplerine şunu söyledim. Mehmet Akif, Cennetmekân Sultan Abdülhamid Han’a;

“Ah efendim o herif yok mu kızıl kâfirdi” “Ah efendim o ne hayvan, o nasıl merkepti.”
Dediği zaman; Cennetmekân koca bir imparatorluğun padişahı ve dünyanın çok yerinde adına hutbeler okutulan bütün Müslümanların halifesiydi. Akif’se heyecanlı sözler söyleyen genç bir baytardı. O zamanın şartları altında Akif’in yaptığı çılgınlığa karşı bizim kendi zamanımızda yaptığımızın kıymet hükmü sadece hiçtir. Akif’in cüretine karşılık biz Akif’e ne desek hiçbir şey demiş sayılmayız


Mazhar Candan
***

Mehmet Akif 'in bozuk sözleri

Sual: Mehmet Akif Ersoy, Müslümanların halifesi olan Sultan ikinci Abdülhamide, (Korkak, baykuş, hayvan, merkep, zalim, mel’un, kızıl kâfir… ) gibi çirkin sözler söylediği ve mason Abduh gibi reform istediği doğru mudur?
CEVAP
Maalesef doğrudur. Bu duruma tevbe de etmemiştir.

1966 baskılı SAFAHAT isimli kitabında diyor ki:
kaynak:http://www.delikanforum.net/konu/112697-mehmet-akif-bozuk-sozleri.html
***
Gök Sultan 2. Abdülhamid Han ve büyük Mehmet Âkif
1986-1987 yıllarında Âkif’i 44 ilimizde anlattım. Komünistlerimiz, İslâm düşmanlarımız, vatanımıza, milletimize, istiklâlimize... kör bakan insanlarımız, Âkif günlerine âdeta batarya ile ateş açmışlardı. Şimdi görüyorum ki, bâzı mütedeyyin vatandaşlarımız da aynı cephededirler. Elbette çok yazık.
Yavuz Bülent Bakiler
***
Yalçın Küçük'ün Mehmet Akif Ersoy'a iftiraları üzerine

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tüzer: Yalçın Küçük, Marşın “korkma” sözüyle başlaması konusunda şunları söylüyor:
“Marşa döndüğümüzde Mehmet Ragif’in adına yazılı bu marşın anlaşılması en zor yanlarından birisi, ”korkma” sözüyle başlamasıdır; tabii bu hitapta korku esastır. Korkulduğu varsayımı var; ”korkma” sözüyle başlıyoruz. Dolayısıyla her açıklama teşebbüsünde neden “korkma” bunun izahını bulmak durumundayız.” 
Nedir bunun izahı?

Prof. Dr. Nurullah Çetin :  Bunun izahı gayet açık.
İstiklal Marşımız, “korkma!“ diye başlar. Olumsuz bir ifadeyle başlaması, bazıları için garip gelmiş olabilir. Birileri bunu eleştirmişlerdir. Mesela Yalçın Küçük’ten önce Suphi Nuri İleri bu durumu şöyle eleştirdi:
“Bu marş her cihetten fenadır. İstiklalci Türklerin hislerine tercüman olmamıştır. “Korkma” diye başlayan bir marş, Türklerin hakiki ve öz duygu ve heyecanlarının tercümanı olmaz. Türk korkmaz, istiklal ve inkılap için savaşan Türklerin yüksek ve asil hislerini ve seciyelerini bilseydi hiçbir vakit şu sinire dokunan “korkma” kelimesiyle marşına başlamazdı.” 

***

2 yorum:

 1. Fitne çıkarmak adam öldürmekten,daha vahim dir.Geçmişine sahip çikmayan milletler yok olmaya mahkum dur.Ülkemizin bugünkü hali de bizlerin neden bu hallerde olduğumuzu açıklıyor sanırım.Neden avrupalı bizleri sollayıp geride bıraktığını burdan anlabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil