23 Şubat 2012 Perşembe

Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi (Taceddin Dergahı)


MEHMET AKİF ERSOY KÜLTÜR EVİ (TACETTİN DERGAHI) ile kubrapinarbasi

Ankara - Mehmet Akif Ersoy Evi
 Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşımız sırasında I. T.B.M.M. Burdur Mebusu iken, kendisine büyük hayranlık duyan Tacettin Şeyhi tarafından selamlık bölümü kendisine tahsis edilen bu evde yaşamış ve İstiklâl Marşı'mızı bu evde yazmıştır.
*
Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Mehmet Âkif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini yazdığı müzeye dönüştürülmüş Ankara evidir. Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsünün sınırları içinde yer alır.

Vaktiyle Taceddin Dergâhı olan bu yapı, Taceddin Şeyhi tarafından savaş yıllarında Mehmet Akif'e tahsis edilmişti. Yapı 1949'da şehir meclisi kararı ile müze-eve dönüştürüldü ancak uzun yıllar harap durumda kaldı. 1982 yılında yeniden onarıldı ve 1984'te ziyarete açıldı.
Mehmet Akif evi ve sergi. (ekleyen Haluk Balaban) 

2 yorum:

 1. Teşekkür ederim.Bir sınıf öğretmeni olarak Türkçe dersinde İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy konulu okuma parçasını işledik.İstedim öğrenciler Mehmet Akif Ersoy un İstiklal Marşımızı yazdığı evi görsünler.Bu maksatla internette bir yığın siteyi ziyeret ettim en kapsamlı kaynağı bu sitede buldum.Allah razı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Meslestaşım,Merhaba Adsız,
   Sizlerden de hepimizden de Allah razı olsun.
   Okuyuculara kolaylık sağlamak için yaptığımız düzenlemeleri beğenmenize memnun oldum. Ayrıca sizin gibi öğrencileri için çabalayan Adsız öğretmenlerin var olduğunu öğrenmek de memnuniyetimi artırdı.
   Şahsınızda tüm öğretmen meslektaşlarımı kutlarken Başarılar dilerim.

   Sil