18 Şubat 2012 Cumartesi

Atatürk'ün İstiklal Marşı Değerlendirmesi
Mustafa Kemal Atatürk, İstiklâl Marşı için şöyle bir değerlendirme bulunur:

“.... Bu marş bizim inkılâbımızı anlatır. İnkılâbımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. İstiklâl Marşı’nda istiklâl davamızı anlatması bakımından büyük bir mânâsı olan mısralar vardır. 
Benim en beğendiğim yeri de burasıdır:

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır Hakk’a tapan, milletimin istiklâl.

Benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır. Hürriyet ve istiklâl aşkı bu milletin ruhudur. Tarihe bakın: Bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir. (...) Bizim (...) kahramanlarımız hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmanına teslim etmemiştir. Türk budur. İstiklâl Marşı’nın bu pasajı asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yâr ve ağyâr anlamalıdır ki Türk’ün, Mete hikâyesinde olduğu gibi herşeyi, hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir, fakat hürriyeti asla... Bu pasajı her vakit tekrar ettirmek bunun için lâzımdır. Bu demektir ki, efendiler Türk’ün hürriyetine dokunulamaz.

2 yorum:

 1. Merhabalar,

  Ulu Önder Atatürk'ün İstiklal Marşı içinde en beğendiği iki dizenin;

  "Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;
  Hakkıdır Hakk’a tapan, milletimin istiklâl."

  Olduğunu blog sayfanızdan öğrendim. Bu değerli bilgileri araştırıp tespit ederek bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim sayın hocam.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Derleme yaparken, ben de daha önceden bilmediğim bir çok konuyu öğrenmiş oluyorum. Öğrendiklerimi de paylaşmak geliyor içimden.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil