25 Şubat 2012 Cumartesi

Atatürk'ü öldürmek isteyen islamcı İngiliz ajanı Mustafa Sagir ve Mehmet Akif

Mustafa Sagir'in İngiliz casusu olduğunu Mehmet Akif ortaya çıkarıyor ve Atatürk'e haber veriyor.
Akif'in oğlu Emin Ersoy tarafından "Safahat Şairinin Oğlu Anlatıyor" başlığı altında 12 Şubat 1948-6 Haziran 1948 tarihleri arasında 15 tefrika olarak Millet Mecmuası'nda yayınlanan hatıralara göre Mustafa Sagir olayı kısaca şöyle ortaya çıkıyor:

Mustafa Sagir kendisine Hint Müslümanlarının Ankara hükümetini alkışlayan bir ferdi, âlem-i İslam'ın Anadolu'da bir azası, bir sefiri süsü veriyordu.
Akif eskiden beri Türkiye'de İttihad-ı İslam teşkilatına çalışan, hitap eden bir mütefekkir olarak tanınmaktadır. Akif Sagir'le samimiyet peyda etmiştir.
Mustafa Sagir, Akif'in Taceddin Mahllesi'ndeki evine gelip gitmekte, mektuplaşma adresi olarak bu evi kullanmaktadır. Bu adrese Hindistan'dan, İstanbul'dan, Mısır'dan o kadar çok mektup gelmektedir ki, Akif'in şüphelerini daha da artırır.
Bir gün Mustafa Sagir'e İstanbul'dan büyük bir zarf gelir. Kazara ucu yırtılan zarfı, zaten şüpheleri iyice artan Mehmet Akif yırtarak açar. Zarfın içinde çok sayıda kâğıt vardır ama bomboştur. Sadece İstanbul'da havaların yağmurlu gittiğinden bahsetmekte, Mustafa Sagir'e başarı dilemektedir.
Zarfın içinden çıkan sayfalar o günün şartlarında laboratuarlarda tahlil edilir. Casusların kullandığı görünmez kimyevi mürekkeple yazılmış şifreli dokümanlardır hepsi.
Bir sabah Ankaralılar Büyük Millet Meclisi'nin karşısındaki meydanlıkta (Ulus meydanı) asılmış bir ceset görürler. Hintli "İslamcı" İngiliz casusu Mustafa Sagir İslam'a ve Türk milletine ihanetin bedelini canıyla ödemiştir.
Yazının tamamını okumak için tıklayınız
Ramazan K. Kurt
*
Ayrıca bakınız

İngiliz casusu Mustafa Sagir (Sagîr), Ahmet Dursun

4 yorum:

 1. Merhabalar,

  Her zaman içimiz dışımız bizi yok etmek isteyen düşmanlarımızla dolu. Bunları iyi tanıyıp, iyi teşhis ederek bunların oyunlarına gelmemek lazım. Bunun için de M.Akif gibi Türk Milletini uyandırmaya ve uyanık tutmaya vatanperver şairler lazım.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba recep bey kardeşim,
   Merhaba vefalı dost,
   Ziyaretleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim.
   Her dönemin casusuluk faaliyetleri başka başkadır.İnşallah tuzaklara düşmeyiz.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Kaçınılmaz faaliytler bunlar.. mesele neyin ne olduğunu idrak edebilecek aydınlıkta olmakta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil