22 Ocak 2012 Pazar

Rauf Denktaşla ilgili bazı kaynaklar ve bir öneri

*************************************************************


Rauf Denktaş Enstitüsünün Kurulmasında Yarar Görülmektedir


Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesiyle özdeşleşmiş, gazi mücahit, başarılı konuşmacı ve müzakereci, yaman avukat ve savcı, ileri görüşlü siyasetçi ve büyük devlet adamı kimlikleri ve özellikleriyle tarih sayfalarında yer alan Denktaş aynı zamanda yazar ve fotoğrafçıdır.Rauf Denktaş, sayılan bu özelliklerin yanında örnek bir aile reisidir. Kısaca Rauf Denktaş bir kahraman, bir efsane olmuştur.
Küçük bir adadan nasıl büyük devlet adamı çıkabiliyor? Kahramanlar döneminin kapandığı yüz yılımızda nasıl kahraman olarak nitelendiriyor. 88 yıllık ömrünü nasıl verimli kullanabiliyor?
Bu soruların ve akla gelecek başka soruların cevaplandırılabilmesi için bir Denktaş Enstitüsü kurulursa yararlı olur. Denktaşın binlercefotoğrafı, yazısı, 50 kitabı; sayısız konuşması ve konferansı ancak bir Enstitü tarafından değerlendirilebilir.
Biz İnternette google'den ulaştığımız bazı sitelerin isimlerini yazıyoruz. Tabii bunlar çok eksik. Ekip çalışması ile eksiklerin tamamlanacağını umuyoruz.
Kaynak taraması, eğer esaslı bir inceleme yapılmazsa hiç bir şey ifade etmez.
Biz inanıyoruz ki çeşitli bilim dallarından bir araya getirilecek ekipler Denktaş'ı daha iyi olarak bizlere ve gelecek nesillere tanıtacaklardır.
Halkla birebir temasta olan, bir çok kişinin gönüllerinde ve anılarında yer alan Denktaş'ı daha iyi tanımak ve bulguları yöneticilerle, siyasetçilerle, hukukçularla, yazar ve sanatçılarla ve de gençlerle, ailelerle kısaca halkla paylaşmak yararlı olacaktır. Bunun için ilgili yetkililerin gereğini yapacağını umuyorum.

Sabahattin Gencal (Emekli öğretmen), Başiskele- Kocaeli, 22. 01. 2012

*************************************************************


 Rauf Denktaş Özel Sayısını çıkarırken 
yararlandığım kaynaklardan bazıları:

Rauf Denktaş'ın Hayatı
Rauf Denktaş'ın Köşe yazıları
Konuşmaları
Konferansları
Rauf Denktaş'ın Bazı Eserleri
Nur Batur'un Röportajlarından
Rauf Denktaş'ın ardından yazılanlardan
Rauf Denktaş için şiirler
Foto galeriler
Bazı Videolar

Ölüm haberi ve cenaze töreni nasıl verildi?
**********************************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder