14 Ocak 2012 Cumartesi

Rauf Denktaş için ne dediler?TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:  Bıraktığı en büyük miras Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir

“Sayın Denktaş'ın kaybı, sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir. Halkının haklı davasına adanmış bir ömrün geriye bıraktığı en büyük miras şüphesiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir. 
*
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu: Bir tarih daha göçmüştür.

Denktaş'ın ölümünün açıklandığı basın toplantısında konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Denktaş'ın vefatıyla ilgili, ''Bir tarih daha göçmüştür.Baba Denktaşımız unutulmayacaktır, unutturulmayacaktır. Kıbrıs Türkünün ve yaslı ailesinin başı sağolun'' dedi.
*
TBMM Başkanı Çiçek: Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak

Merhum Denktaş, sadece Kuzey  Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin değil bütün Türk milleti için önemli bir değerdir. Merhum Denktaş, milletimizin  Kıbrıs  davasını her zaman çilesini çekmiş büyük bir vatansever, eşsiz bir devlet adamı ve yeri doldurulamaz bir şahsiyettir. 
*
Başbakan Erdoğan: İdealleri, KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır.

“Kıbrıs Türklerinin yetiştirdiği değerli devlet adamı Denktaş'ın vefatı, sadece KKTC'de değil, Türkiye'de de derin bir hüzne yol açmıştır.Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Denktaş'ın idealleri, uğruna hayatını vakfettiği KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır.
*

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: Unutulmayacak hizmetler verdi.


“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ı kaybettik. Kendisi özellikle Kıbrıs Türklerinin baskı politikalarına karşı yürüttüğü onurlu mücadelede oynadığı rol ile unutulmayacak hizmetler verdi. Kıbrıs mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak.
9. Cumhurbaşkanı Demirel: Kıbrıs davasının kahramanıdır.

“Türk dünyası, milletimiz, Kuzey Kıbrıs 'taki soydaşlarımız, çok büyük bir evlatlarını kaybetmişlerdir. Allah rahmet eylesin. 50 seneyi aşan bir mücadelede kendisiyle beraber olduk. Yiğit, yürekli, inandığı davaya sadakatle bağlı bir devlet ve siyaset adamıydı. Kendisi, Kıbrıs davasının kahramanıdır. Hizmetleri unutulmayacaktır."
*
 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: KKTC'nin bugüne gelmesine en büyük katkıyı yapan .

“KKTC'nin kuruluşunda büyük emeği olan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin lideri ve KKTC'nin bugüne gelmesine en büyük katkıyı yapan kurucu devlet başkanı Rauf Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz.
*

Genel Kurmay Başkanı Başkanı Org. Necdet Özel: bir Türk milliyetçisini kaybettik.

Ömrünü Kıbrıs Türk’ünün onurlu mücadelesine adamış ve bu uğurda birçok güçlüğe göğüs gererek KKTC’nin kuruluşunu gerçekleştirmiş, daima Anavatan olarak dilinden düşürmediği Türkiye’ye samimi ve gönülden bağlılığı ile bugünün ve geleceğin nesillerine ışık tutmuş, örnek olmuş, gerçek bir Türk milliyetçisini kaybettik.
*
 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Denktaş, Kıbrıslı Türklerin varoluş haklarının, vazgeçilmez egemenlik hukukunun yılmaz ve tavizsiz bir savunucusu olmuştur.

Türk milleti büyük bir değerini, iftihar edilecek bir şahsiyetini ve dünya durdukça milli hafızalardan silinmeyecek abidevi bir devlet ve siyaset adamını maalesef kaybetmiştir.
Milletçe acımız büyük, hüznümüz ve kederimiz tarifsizdir. Denktaş, Kıbrıslı Türklerin varoluş haklarının, vazgeçilmez egemenlik hukukunun yılmaz ve tavizsiz bir savunucusu olmuştur.
 *
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal: Tarih onu haklı çıkardı.

Türkiye ve bölgenin önemli bir insanını kaybettik.Bir hukukçu olarak başladığı siyasi kariyerini buralara kadar getirdi. Çok büyük acılar çekti. Büyük suçlamalara maruz kaldı. Ancak tarih onun konumunu haklı çıkartacak şekilde istikamet etti. Siyasi karalığı ve derinliği tartışma götürmezdi. Neşeli, şakacı ve çevresiyle fevkalede ilişkiler kuran sıradışı bir insandı.
 *
Prof. Dr. Mümtaz Soysal: Tutumu herkese örnek olacak kadar eşsizdi

Her şeyden önce insandı. Bırakın Türkiye için yaptıklarını, Kıbrıs için yaptıklarını, büyük bir insan ve kahramandı. Tutumu herkese örnek olacak kadar eşsizdi.
*
Serdar Denktaş babası için ne dedi?, Toplumsal hafıza
İslam İşbirliği Teşkilatı genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ne dedi?
Erdoğan Bayraktar (Bakan) ne dedi?
Denktaş ve Lefter, Taha Akyol, Hürriyet, 18. 01. 2012
Kıbrıs Gazetesinde yayılanan mesajlar
**************************************************

2 yorum:

 1. Çok değerli bir siyasetcimizdi. Huzur içinde yatsın. Ama sanırım onu biraz kırgın uğurladık.
  Saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba yaşamın Kıyısında,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Yorumuna katılıyorum.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil