16 Ocak 2012 Pazartesi

Lefter'in ardından ne dediler?

''Türk futbolunun ve milli takımımızın efsane ismi Lefter Küçükandonyadis'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Türkiye'yi, İtalya, Fransa gibi ülkelerde de başarıyla temsil eden Lefter, futboldaki yetenekleri sebebiyle 'Ordinaryüs' sıfatı yakıştırılan efsane bir isimdi. Başta Fenerbahçe camiası olmak üzere milletimizin başı sağolsun. Kederli ailesine sabırlar diliyorum. Seni unutmayacağız ordinaryüs. Ruhun şad olsun.''
Suat Kılıç, Spor Bakanı
*
''Lefter farklılıkların zenginlik olduğunu bize öğretenlerden birisi oldu. Bu ülkenin sembollerinden birisi oldu. Bugün burada ona veda ederken de hayatı boyunca çok güzel yaptığı bir şeyi bir kez daha yaptı. Bu ülkeyi bütünleştirdi. Hem sabah Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki törende hem buradaki kilisede Türkiye'nin bütün renklerini, bütün zenginliklerini tek vücut yapmayı bir kez daha bizlere gösterdi'' 
Egemen Bağış, Bakan
*
"Bu ülke camialara imzasını koyan insanları unutmuyoruz. Herkes burada, rakip takım yöneticilerimiz, taraftarları ve taraftarımız burada. Allah rahmet eğlesin. Bazı insanlar vefat ettikten sonra laflar konuşulur ancak Lefter için konuşulan her söz doğrudur. Çok iyi bir Türk ve iyi insandı. Allah rahmet eğlesin diliyorum. Fenerlidir diye sevmeyen yoktu herkes seviyordu. Rahat uyusun. Burada taraftarlar coşkuyla uğurluyorlar."
Ali Şen
*
Futbol hayatımın 19 senesi birlikte geçti. Benim yanıma gelip 'Çok iyi kaleci olacaksın' demişti. Her derbide 'Bugün size yeneceğiz' deyip saçımı okşardı. Boğuluyor gibiyim; sesim de fazla çıkmıyor. Bugün ziyaretine gittim ama son bir kez olsun göremedim. Yaşadığım sürece benimle birlikte yaşayacak. Yardımseverdi, dosttu. Bu sıra herkese gelecek.
Turgay Şeren
*
Ne söyleyeceğimi biliyorum. Şu an hastanedeyim. Herkes çok üzgün. Türk futbolu, en büyük efsanesini kaybetti. Toprağı bol olsun. Futbolculuğuna yetişemedik ama insanlığını gördük. Daha fazla konuşamayacağım.
Ridvan Dilmen
*
Burada Türkiye içinde kendi adıma yaşadığım en gururlu ve en onurlu olduğum günlerden biriydi Lefter'i Ada'da ziyaret ettiğim gün.. Özellikle son zamanlarda kendisinin geçirdiği son günler ve en sonunda da vefat etmesi beni yabancı olsamda çok içten yaraladı. Fakat bu tip insanlar hiçbir zaman ölmezler. Fenerbahçe gibi kulüplerde böyle efsaneleri hiçbir zaman öldürmezler. Son yolculuğunda şunun sözünü vermeliyiz. Onun büyük gururla bıraktığı çubuklu formayı ben burada olduğum sürece en iyi şekilde gururla taşıyacağım, her şey için teşekkürler Lefter..
Alex De Souza

*
Türk futbolunun ve Fenerbahçe  camiamızın başı sağolsun. Ölüm Allah'ın emri. Hepimiz bir gün onu yaşayacağız. Son dönemde camiamız büyük sıkıntı yaşıyor. Böyle büyük isimlerin adı altında toplanıyorduk. Kelimelerin bitti yerdeyiz.
Emre Belezoğlu
*

''Lefter sadece Fenerbahçe camiasına değil bütün Türk futboluna mal olmuş, bizler için çok büyük bir insan ve büyük bir örnekti. Allah gani gani rahmet eylesin. Bize de yakışan onu en iyi şekilde anmaktır, onun yaptıklarını bir şekilde örnek almaktır. Sadece onu burada anmak istedim. Benim için önemliydi. Ailesine ve tüm Türk futbol camiasına başsağlığı diliyorum.''
Arda Turan,Atletico Madrid
Kaynak: Gazeteler


*******************************************************************

Lefter Küçükandonyadis bize şunu ispat ettti:

Spor hayatı kramponlar çıkarıldıktan sonra da devam ediyormuş.
O hayatı gururla, şerefle taşımanın üslubu da varmış.
*
Lefter Küçükandonyadis sadece Fenerbahçe’nin değil Türkiye’nin tarihine yazılmış büyük bir isimdir, hatta dünya futbol tarihine…Sadece süper bir futbolcu değil spor ahlakının da bir anıtıydı. Tek skandal görmedi. “Koca kaptan” daima vakur ve sportmence yaşadı.
*
Lefter, nasıl ki yapraklar dökülür toprağa karışır ve o topraktan yeni fidanlar çıkar, bugün seninle devrilen o koca çınarın karıştığı toprak da üzerinde senden feyz almış nice güzel fidanları yeşertecek ve ağaçları büyütecektir.
*****************************************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder