16 Ocak 2012 Pazartesi

Lefter Örnek Alınmalı … / Sabahattin Gencal

Lefter Küçükandonyadis
Fenerbahçe ve Türk Milli Futbol Takımının efsanevi futbolcusu
(22 Aralık 1925 ( Büyükada / İstanbul - 13. 01. 2012 Büyükada / İstanbul)
***

Atatürk’ün dediği gibi biz sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severiz. Bu sevgimizi sporcunun hayatta olduğu zaman pek fazla gösteremiyoruz. Ancak sporcunun ölümünde gösterebiliyoruz. Elbette bu da erdemdir; çünkü gelecek kuşaklar olumlu olarak etkilenirler.
Bizim kuşağı da, yavrularımızın, torunlarımızın kuşaklarını da olumlu olarak etkileyen ve de etkilemeye devam edecek olan örnek sporculardan biri de  Lefter Küçükandonyadistir.
15. 01. 2012’de yaşadığı Büyükada’da toprağa verilen Lefter’in  gerek cenaze töreninde, gerekse törenden sonra ardından söylenenleri incelersek  O’nun ne kadar zeki, ahlaklı ve çevik olduğunu bir kere daha anlarız. O’nun vatana bağlılığını, vefasını, fedakarlığını, sevecenliğini ve samimiyetini de hatırlarız.
Bugün medya sayesinde sporcuların her anını takip edebiliyoruz. Oyunlarını izleme fırsatı bulduğumuz gibi, sonradan yapılan yorumları da izleyebiliyoruz. Ancak Lefter’in yaşadığı dönemde bugünkü gibi olanaklar yoktu. Onun maçlarını radyodan izliyor; gazetelerden gözlüyorduk. Tabi bazıları da stadyumlarda onu izleyebiliyorlardı.

Fenerbahçe taraftarı olmamamıza rağmen Lefter’i seviyorduk. Futbol oynayan arkadaşlarımız onu örnek alıyorlardı.
Sevilen, örnek alınan Lefter toprağa verilirken bizleri bir kere daha düşündürdü. Aklımızdan geçenlerden bazılarını paylaşmak isteriz:

“Ordinaryüs“ lakalplı başka bir sporcu var mı? Ordinaryüs lakabı öylesine verilen bir lakap değil. Lefter yaptığı işi en iyi biçimde yapmaya çalışan bir kişi, bir sporcuydu.
Spordan, futboldan pek fazla anlamam; ancak bana göre Lefter gelmiş geçmiş en iyi solaçık. Fenerbahçe’de, Türk Milli takımında, İtalya, Fransa ve Yunanistan’da oynadığı kulüplerde onun gibi solaçık yoktu.
Lefter’in oynadığı mevkii zikretmemde  bir yarar yok. Asıl söylenmesi gereken onun tüm arkadaşlarına hatta, rakiplerine örnek olmasıdır. Maça çıkarken bile rakip takım oyuncularının  başını okşardı. Bu gün böyle sahneler görmeye hasretiz.
Lefter, antrenörlük yaşamında, çalıştırdığı takımları üst sıralara taşıyamadı; ama onlara centilmenlik, sabırlı olma ve devamlı çalışma alışkanlığı vermeğe çalıştı.

Lefter’in, aktif spor hayatından sonra da sporla ilgisi devam etti. Fenerbahçe, diğer kulüpler ve milli takımla ilgili düşünceleri hep geliştirici, yapıcı olmuştur. Bu bakımdan da örnek gösterildi.
Lefterle ilgili olumsuz bir haber duymadık. Olumsuz haber duyulmaması, özellikle günümüzde başlı başına bir erdem sayılabilir.
Efsaneşmiş Lefter, sadece Fenerbahçelilere değil tüm sporculara örnek teşkil edecektir. Gençlerimiz onun gibi vakur, vefalı, sabırlı, çalışkan, zeki ve ahlaklı olmaya çalışacaktır.
Biz Lefter gibi sporcuları severiz. Lefter örnek alınmalı. Umarız ki, tüm sporcular, geleceğe iz bırakan Lefter gibi olurlar.

Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 16. 01. 2012  
*****2 yorum:

 1. Galatasaraylılığımız bu büyük sporcuyu sevmemize ve saygı duymamıza engel değil. O Türk sporunun abideleşmiş, efsaneleşmiş ve bunu sonuna kadar hak etmiş bir kayasıdır.
  Anısına sevgi ve saygıyla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mehmet Bilgehan Merki Bey,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuza katılıyorum
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil