30 Ocak 2012 Pazartesi

İncecikten bir düşünce yağar; tozar özgürlük özgürlük diye / Sabahattin Gencal


İncecikten bir düşünce yağar/ tozar özgürlük özgürlük diye
İnsanı insan eden biraz da onun düşünen bir varlık oluşudur. Biraz da kelimesi fazla mı olmuş? Doğrudur. İnsan düşündüğü oranda insandır.
Düşünce akıl mekanizmasıdır. Akıl da Allah tarafından insana verilen en değerli nimettir. Aklını fikrini kullanamayanların düşeceği durumları düşünebiliyor musunuz? Kısaca aklını kullanamayanların, düşüncesini ifade edemeyenlerin hali yamandır, dumandır.
Düşünmek serbest. İstediğin kadar düşün. Bu konuda karışanın görüşenin olmaz. Ama düşündüğünü ifade etmen sınırlıdır. Bu sınır konusunda tarih boyunca ne mücadeleler yapılmış bilir misiniz. Hukuk fakültelerinde de ne tezler yazılmış, ne kitaplar, makaleler vb. yazılmış. Meclislerden geçen kanunlar, anayasalar…vb. Ya, bizim öylesine değindiğimiz düşünce özgürlüğü meğer insanlık tarihinin başlıca konusuymuş. Tarih derken tarih dersinden söz etmedik. Biz de ders yok, hukuktu, edebiyattı, sosyolojiydi…vb. hiçbir şey yok. Aklımıza gelenleri yazacağız, o kadar. “Aklımıza gelenlerden bazılarını yazacağız.”dersek daha doğru olur.
Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca: “Bir uzaydır düşünce / Kelimeler uzayda yürüyenler” diyor. Bu deyiş, bu dizeler büyülüyor beni. Düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda epeyce eser okudum. Bütün bu okuduklarım bir yana, bu dizeler bir yana.  Burada kelimeler her türlü ifade araçları olarak anlaşılsın yeter.

2 yorum:

 1. ÖĞRETMENİM NASILSINIZ
  ÇOOOOOK GÜZEL YAZI ELLERİNİZE SAĞLIK
  :)

  YanıtlaSil
 2. Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil