14 Ocak 2012 Cumartesi

Başımız sağolsun; Rauf Denktaş'ı kaybettik.Kıbrıs davasının en önemli ismi, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Mayıs ayında geçirdiği beyin kanamasının ardından sürdürdüğü inişli çıkışlı yaşam mücadelesi dün akşam saat 22.00’de kaybetti.
Suni solunum cihazı takılmadan önce yoğun bakımdaki son sözleri, yine Kıbrıs sorunu oldu ve Kıbrıs Rum tarafına “Burası bağımsız bir cumhuriyettir” mesajı yolladı. Eşi Aydın Denktaş’a da “Sevemez kimse seni..” şarkısını mırıldandı. 88 yaşında yaşamını yitiren Denktaş, salı günü devlet töreniyle toprağa verilecek.
Ömer Bilge, Lefkoşa, Hürriyet, 14. 01. 2011

'Sevemez Kimse seni' diye mırıldanıp eşine veda etti

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'ndeki yoğun bakım servisinde uyutulan KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın kızı Ender Vangöl, babasının, solunum cihazına bağlanmadan önceki anlarını ağlayarak anlattı. 

Kızıyla konuşmasında, eşi Aydın Denktaş'a olan sevgisini, evlatlarına bağlılığını dile getirerek, Rum tarafına mesaj gönderen Rauf Denktaş, Kıbrıs  müzakerelerinden de bahsetti.
Babasının sürekli yatmaktan dolayı ağrısı olduğunu, konuşarak durumunu izah etmeye çalıştığını anlatan Ender Vangöl, Denktaş'ın, nefes alamaz durumdayken bile eşi Aydın Denktaş için sürekli “Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar..” şarkısını söylediğini, kendisinin de şarkıya eşlik ettiğinde, “Sizleri kaybetmekten korkuyorum” dediğini aktardı. 
.....

Solunum cihazı takılırken babasının başında olduğunu belirten Vangöl, şöyle devam etti:
O bir tarih orada. Koskoca bir tarih o... Bu anında bile devletini düşünüyor. 'Düşünme baba bunları' diyorum, 'Nasıl düşünmeyeyim ben, düşünmem lazım, bunları çözmek lazım..' diyor. Umudumuzu yitirmiyoruz. Çok mücadele veren bir bünyesi var. Allah nasıl takdir ederse ona uyarız...”13 Ocak 2012 Hürriyet

**********************************************************
Bizim de düşünmemiz lazım. Ailesine, Kıbrıs Türk'üne, bütün Türklere ve insanlığa gönülden bağlı, hayatı boyunca inandığı değerler için mücadele veren büyük lider, büyük mücahit yoğun bakımda bile "Düşünmem lazım. Bunları çözmek lazım." diyordu.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Dentaş'ın, yoğun bakımda nefes alamaz durumdayken bile  eşi için "Sevemez Kimse Seni benim sevdiğim kadar." şarkısını söylemeye çalışması da duygulandırıcı, bir o kadar da düşündürücü. 
Kıbrıs'la, eşitlik ve özgürlük mücadelesiyle özdeşleşen, ömrü mücadele ile geçen; bu mücadeleler arasında bile vakit bulup 60 kitap yazan; konferansları ve konuşmaları ile büyük davayı anlatmaktan geri kalmayan; yoğun bakım odasında bile düşündüren, duygulandıran, ders veren büyük insana Allah'tan rahmet diliyoruz. Ailesine, yakınlarına, Kıbrıslılara ve bütün Türk milletine de sabırlar diliyoruz. Başımız sağolsun.
Sabahattin Gencal, Başiskele - Kocaeli, 14. 01. 20012
***************************************************************

4 yorum:

 1. Başımız sağolsun Allah geride kalanlara sabır ihsan eylesin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Ölüm büyük derstir.
   Denktaş gibi büyük devlet adamlarının ölümlerinden de inşallah ders alırız.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Rauf Denktaş bir tarihti bana göre ve onun vefatıyla bir tarih sayfası da kapatılmış oldu. Kolay yolları değil zor olanı - bağımsızlık istedi- bunun mücadelesini verdi, ömrü yetmedi, tamamlanamadı ve gözleri arkada gitti. başımız sağ olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Dayatılanla Yaşamak,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   İnşallah geriye kalanlar Denktaş'ın düşüncelerini gerçekleştirir.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil