28 Aralık 2011 Çarşamba

Prof. Dr. Semavi Eyice sanat tarihi dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülünü almaya layık görüldüCumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri (26. 12. 2011'de) Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
"Törende ödül alanlar da kısa konuşmalar yaptı. Semavi Eyice, üyesi olduğu Türk Tarih Kurumu'ndan 12 Eylül döneminde hiçbir gerekçe gösterilmeden atılanlar arasında yer aldığını; 4 sene sonra üyelerin isteği üzerine tekrar döndüğü kurumdan ikinci kez "kovulma" şerefini yaşadığını anlattı."( Zaman, 27. 12. 2011)
*
"İstanbul sadece bir metropol değil, aynı zamanda Dünyanın kültür başkenti ve yaşayan bir insanlık mirasıdır. Şehrin yönetiminde söz sahibi olan idareciler, bu değerli mirasımızın korunması hususunda daha titiz olmalı"  Prf. Dr. Semavi Eyice
***

Semavi Eyice`ye yaşarken saygı

Semavi Eyice (hayatı), Biyografi. net


2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  Cahilliğimi mazur görün. Böyle akademik kariyeri olan bilim adamlarını, kültür ve sanat adamlarını tanımak ve bilmek adına olan eksikliğimi ve kusurumu biliyorum. Böyle güzel değerlerle karşılaştığım da önce internet üzerinden kısaca onları tanımaya çalışıyor, daha sonra da tekrar karşılaştığım bloglara dönüyorum.

  Burada sadece size, böyle değerlere blog sayfanızda yer verip, benim gibi cahillere tanıma fırsatı yarattığınız için teşekkür etmek istiyorum.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Büyük bir alçak gönüllülük örneği vererek "cahilliğimi..." diyorsunuz. Aslında Peygamberimizin (sav) söylediği gibi "Âlimim diyen cahildir."
  Sizdeki araştırma ve öğrenme arzusu övgüye değer.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil