10 Aralık 2011 Cumartesi

İnsan Nerden ve Nasıl Yaratıldı? / Sabahattin Gencal


Bilim, çağımızda oldukça gelişti. Ana rahminde ceninin teşekkülü ve gelişme safhaları ile Kuran Ayetlerinde bildirilenlerin uyuştuğu gözlenmekle birlikte insanın mucizevi yaratılışı bilimsel olarak tam açıklanamamaktadır. Onun için bu konuda Kuran-ı Kerimdeki ayetlerin sıralanması ile yetinilecektir. Açık deyişle bu yazımızda, biyoloji kitaplarındaki bilgilerin verilmesi de hacim bakımından mümkün olmamaktadır. Bu imkânsızlığa bir bir alıntı ile değinelim:

“Sperm ile yumurta birleştiklerinde oluşan ilk hücre ile beraber, insanın hayatının sonuna kadar her hücresinde şifresini taşıyacağı DNA molekülünün de ilk kopyası oluşmuş olur.
…..
DNA’da kayıtlı bulunan bilginin kapasitesi ise bilim adamlarını hayrete düşüren boyutlardadır. İnsanın tek bir DNA molekülünde tam bir milyon ansiklopedi sayfasını veya yaklaşık 1000 kitabı dolduracak miktarda bilgi bulunur. Bir başka deyişle her bir hücrenin çekirdeğinde, insan vücudunun işlevlerini kontrol etmeye yarayan bir milyon sayfalık bir ansiklopedinin içerebileceği miktarda bilgi kodlanmıştır. “http://www.kuranmucizeleri.com/

Bir hücrenin çekirdeği bir milyon sayfalık bir ansiklopedinin ihtiva ettiği bilgi içermesi elbette herkesi hayrete düşürür. Bu hayret Kuran-ı Kerimin mucizevi yanını da düşündürür.

Allah (cc) Kuran-ı Kerimde  insanın yaratılışını bir çok ayetle haber verir. Bu ayetlerden bazıları:

Hani, Rabbin meleklere şöyle demişti: “Muhakkak ben çamurdan bir insan yaratacağım.”(Sâd 71)
“Onu şekillendirip içine ruhumdan üflediğim zaman onun için saygı ile eğilin.”(Sâd 72)

Andolsun, biz insanı, çamurdan (süzülmüş) bir özden yarattık.(Muminun 12)
O ki, yarattığı her şeyi güzel yaptı. İnsanı yaratmaya da çamurdan başladı.(Secde 7)
Sonra onu şekillendirip ona ruhundan üfledi. Sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz! (Secde 9)
….

Kuran-ı Kerimde insanın yaratılışı Hz. Adem’in, Havva annemizin, anne rahminde insan yavrusunun ve  Hz. İsa’nın yaratılışıyla ilgili ayetlerle açıklanmaktadır. Bu arada iblis’in Ademe secde etmemesi de anlatılmaktadır…

Özetle Hz. Adem çamurdan yaratılmış ve içine Allah ruhundan üflemiş. Bugün bilimsel olarak tesbit edilmiştir ki yeryüzündeki bütün elemenler insanda da mevcuttur. Yine din bilginlerinin bildirdiğine göre Allah’ın sıfatlarından bazıları insanda mevcuttur. Bu elementler yaratılıştaki ölçülerden saptırılırsa denge bozulur. İnsani özellikler de saptırılırsa yine denge bozulur. Başka deyişle insanın bedenen ve ruhen hem kendisiyle, hem toplumla hem de evrenle bir uyum, bir denge içinde olması gerekir. Bireylerin de toplumların da mutlulukları bu denge ile doğru orantılıdır.
Ne mutlu denge içinde olanlara.

Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 10.12. 2011-12-09

Not: 1.Ayetler, Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı Kuran-ı Kerimin Türkçe Meali adlı eserden alınmıştır.
         2. Bu konuyu az da olsa aydınlatabilmek için başta biyoloji olmak üzere bir çok pozitif bilimlerde ve dinle ilgili bilimlerde uzman olmak gerekir. Uzman olmadığımız için sadece konunun önemini belirtmekle yetiniyor ve bu konuda merak uyandırmaya çalışıyoruz.

4 yorum:

 1. Merhabalar hocam,
  Sizin gibi değerli bir hocamızın bloğumu ziyaret etmesiyle çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.

  RABBİME şükürler olsun,bizleri iman ve inaçla dolu bir vasıfla dünyaya getirdiği için.
  RABBİME şükürle olsun,akıl,vücut ve ruh sağlığıyla dünyaya getirdiği için.

  İnşallah bizler de RABBİM'İZE layık birer kul olarak RABBİM'İZİN istediği şekilde yaşamımızı sürdürebiliriz.
  Saygılarımla...

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Sevalce,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Çok geniş anlamlar içeren şükür ve duanızı kısa ve öz olarak yazma beceriniz takdire değer.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba cerenim.com
  Ziyaretiniz ve iltifatınız için teşekkür ederim.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil