29 Aralık 2011 Perşembe

Doğan Hızlan Ödüle layık görüldüDoğan Hızlan edebiyat (eleştiri) dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görüldü


Cumhurbaşkanlığı 2011 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Edebiyat dalında Doğan Hızlan'a, Geleneksel Sanatlar dalında Hattat Hasan Çelebi'ye, Sanat Tarihi dalında Semavi Eyice'ye ve şair Sezai Karakoç`a verildi.

Törende Edebiyat dalında ödül alan Doğan Hızlan, kendisine Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen ödülün çok anlamlı olduğunu belirterek, 'Çokça ödüller verdim. Ödül almak etkileyici. Bu ödülü devletin zirvesinden alıyorsanız, bu benim için önemlidir. Bir şeyin değerli olması için eleştiri çok önemlidir' dedi

doganhizlan
Nâzım Hikmet’in sesinden şiirler 
HÜRRİYET GÖSTERİ dergisi için yıllar önce hazırladığımız şiir kasetlerine, 
bir de taş plaktan Nâzım Hikmet’in şiirini koymuştuk.

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yaptığı kayıttan Nâzım Hikmet’in kendi sesinden şiirlerini dinliyorum.
Şairleri kendi sesinden dinlemenin ayrı bir güzelliği vardır, belki kendi şiirlerini en iyi okuyan kendileri değildir ama yazdıklarını seslendirmenin beni etkileyen bir ayrımı vardır.
Doğan Hızlan 
*****
GÜNCELİN ÇAĞRISI
(Arka Kapak)
"Bütün düşündüklerimizi yazabilir, aklımızdan her geçeni söyleyebilir miyiz? Kendimize sakladığımız gizli ve özel dünya, gerçeklerin kaçta kaçının örtüsüdür? Dışımızdaki sansürden söz ederiz de kendi kendimizi sansürü bir türlü bilinçaltından bilince çıkarmayız."
Kitaplar Kitabı ve Saklı Su adlı yapıtlarını yayımladığımız eleştirmen Doğan Hızlan'ın "güncelin çağrısı"na kulak vererek yazdığı denemeler.
Yazar:Doğan Hızlan
Sayfa Sayısı: 316
Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

***
Eleştirinin onur ödüllü kalemi

2 yorum:

  1. Nazım Hikmet'in sesinden şiir dinlemek ayrı bir keyif...Duygu yoğunluğunu samimiyetle hissedebiliyoruz.

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Kardeşim,
    Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
    Hayırlı günler dileğiyle.

    YanıtlaSil