24 Aralık 2011 Cumartesi

Atatürk Olmasaydı / Cemal KutayKİTABIN ADI                   : Atatürk Olmasaydı
KİTABIN YAZARI            : Cemal KUTAY
YAYINEVİ VE ADRESİ   : Aksaray Yayıncılık 1.Levent / İSTANBUL
BASIM TARİHİ                : 1998
KİTABIN YAYIM MAKSADI
Atatürk’ün Kurduğu Günümüz Türkiye’si İle O Olmasa idi. Türk Milletinin İçinde Bulunabileceği Durum Arasındaki Uçurumu, Ayrımı Ortaya Sermek,
KİTABIN ÖZETİ
Atatürk olmasaydı, Çanakkale Zaferi olmazdı. Çanakkale Zaferi olmasaydı İngiliz, Fransız, Ruslardan oluşan itilaf devletleri, savaşı planladıkları üzere en çok 17 ayda zaferle bitirir. Rus çarlığı haşmetle sürer, İstanbul / Boğazlar Rusların eline geçer, Sevr antlaşmasının şartları gerçek olurdu.
Trablusgarp ve Balkan harpleri yenilgilerinden sonra morali sıfır benliği yok olmuş ezik ve bitik Türklük için destan devri kapanır.
Cemal Kutay (1909 - 2006)
Cemal Kutay (1909 - 2006)
1909'da Konya'da doğan Kutay, orta öğrenimini Kadıköy Lisesi'nde tamamladı. Anadolu Ajansı'nda 1924-1928 yılları arasında muhabirlik, Hakimiyet-i Milliye'de İstihbarat Şefliği ve fıkra yazarlığı yapan Kutay, Konya'da Yeni Anadolu Gazetesi'ni ve Zaman Dergisi'ni, İstanbul'da Halk Gazetesi'ni, Millet Dergisi'ni çıkardı. Kutay, Pek çok gazete ve dergide özellikle tarihi konularda yazılar yazdı.
Cemal Kutay'ın kitap halinde basılan 187 eserinden bazıları ise şöyle:
“Türkiye İstiklal ve Hürriyet Mücadeleleri Tarihi” (20 cilt, 1957-62), “Bilinmeyen Tarihimiz” (4 cilt, 1974-75), “Tarih Sohbetleri” (9 cilt, 1966-68), “Örtülü Tarihimiz” (2 cilt, 1975), ”Sisli Tarihimiz” (2 cilt-1975), “Midhat Paşanın Gurbet Hatıraları” (3 cilt, 1983), “Geçmişten Günümüze Türk Kitaplığı”
Devamı
**************************************************
Not. 
Damla, damla damla gelişiyor. Damla, gerek yazılan özgün yazılarla, gerekse alıntı kurallarına uygun alıntılarla yararlı olmaya çalışıyor. Bu kalıcı yazıların okunmasından memnuniyet duyuyoruz.
Son haftalarda okuyucu sayımız bir hayli arttı.
Tüm okuyuculara bir kere daha hatırlatıyoruz;
Damla -e kitap değil, -e dergi değil sadece bir blogtur.
Damla'daki özel sayılar bir ekip tarafından hazırlanmamışlardır. Çok eksikli olan bu sayıların amacı sadece dikkat çekmek ve yararlı olduğu düşünülen sitelere yöneltmektir.
Amacımıza ulaşmanın bahtiyarlığı içindeyiz. Bu arada zaman zaman bu sayılarımızı güncellemeye de çalışacağız. Tabii okuyucularımızın yardımları sayesinde. Okuyucularımızdan Dayatılanla Yaşamak.  Mustafa Kemal Atatürk ve Mevlâna  başlıklı yazıya yazdığı bir yorumda Tarihçi yazar Cemal Kutay'dan söz etti. Bu yorum dolayısıyla cemal Kutay'a sayfalarımızda yer verdik.Bu arada arkadaşımızın yorumunu da ekleyelim:


 yorum:


Dayatılanla Yaşamak dedi ki...
Gerçekten de doğru söylemiş, anlamak ve bilmek her konuda tehlikeyi ortadan kaldırır..Bu arada Cemal Kutay'a da rahmet dilemek istiyorum. Kendisi ilk önce sevdiğim bir amcamdı, sonra da sevdiğim bir yazar ama en önemlisi bilge insandı..
Sabahattin Gencal dedi ki...
Merhaba Yaşamak, Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim. Rahmetli Cemal Kutayla yakınlık derecenizi merak ettim. Hayırlı günler dileğiyle.
Dayatılanla Yaşamak dedi ki...
komşu amcamdı önceleri sonraları da en büyük sır ortağımdı, koca çınar ağacımdı danıştığım..ailemle bile paylaşamadıklarımı son günlerinde tekerlekli sandalyesinde bile paylaşabildiğimdi, bir insanın bir asırlık yaşına rağmen halen düşünebildiğini gösterendi..kendisi yardımsız yürümeyediği haldeyken bile bir bayana yol veren bir centilmendi, evine gelen hiç tanımadıklarına bile sofrasını açandı..bildiklerini aktarmak için son günlerinde bile çabalaynadı..ve tüm o eserlerine rağmen para kazanamayan, buna da hiç aldırmadan öğretmeye devam edendi..nur içinde yatsın..
Yorumların yazıları tamamladığını, yazıları daha ilgi çekici ve yararlı hale getirdiğini düşündüğüm için bu sayfayı yayınlamak gereğini duydum. Dayatılanla Yaşamak'a tekrar teşekkürler.  Yararlı olması umuduyla. Sabahattin Gencal (Emekli Öğretmen)

6 yorum:

 1. Cemal Kutay'ı bu vesile ile andığınızdan dolayı teşekkür ederim..Gerçek bir Atatürk aşığıydı..gerçek bir Atatürk aydınıydı..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Yaşamak
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için tekrar teşekkür ederim.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 3. Bilgi içeren tüm yazılarınız için çok teşekkür ederim.
  Sayfanızdan dolu dolu ayrılmak çok güzel.
  İyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Yaşamın Kıyısında,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  İltifatınız için de teşekkürler.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar Sabahattin Hocam,

  iyi ki, Atatürk olmuş. İyi ki, Atatürk gibi bir deha Türk milletine nasip olmuş. Cemal Kutay'ın bu güzel eserini bizlerle paylaştığınız için teşekkürlerimi sunarım hocam.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Hayırlı günler dileğiyle.

  YanıtlaSil