23 Kasım 2011 Çarşamba

Yörükler diyarına yolculuk - Gömbe Yaylası / Esmir

                                                   
Gömbe Yaylası ve Yeşil Göl

 Gömbe’ye doğru yol aldıkça, yemyeşil çam ağaçlarının gölgesinde süren yolculuğumuz ve kayaların arasından şarıl şarıl akarak gelen suyun bizi çeken coşkusuna kapılıp bir ara soluklanmak üzere arabamızdan indiğimizde; uzaklardan kaval çalan bir Yörük çobanının o inceden inceye yüreklerimize dokunan sesi ile büyülendik. Keçilerin çanları, koyunların melemeleri, tekelerin kayadan kayaya sekmeleri ve doruklardaki bu doku baş döndürücü güzellikte adeta bir tablo gibi gözlerimizin önündeydi.


“Abdal Musa, yerleştiği Teke Yarımadası’ nda bölgeyi dolaşıyormuş. Fethiye yakınlarına geldiğinde, çobanlardan abdest almak için su istemiş. Ancak ona kimse su vermemiş. Yumru Dağı’ na gelen Abdal Musa karşısına çıkıveren bir çobandan yine abdest almak için su isteyivermiş. Çobanda gidip pınardan doldurduğu suyu getirip ona verivermiş. Burada namazını kılan Abdal Musa, çobanlara bir istedikleri varı-mı yok-umu soruvermiş. Abdest alması için su verdikleri aksakallı pirin kim olduğunu bilemeyen çobanılar, "Bu pınar yaz aylarında susuzluğumuzu gideriyor. Ancak kışın taşıp taşıp sellere karışıyor ve tüm ekili alanlarımızı zarara sokuveriyor" diye yakınmışlar. Bunun üzerine Tanrı’ ya dua eden Abdal Musa, ‘Bu pınar yazın Gömbe’ye, kışın da bir abdest suyunu çok görenlere gitsin’ diye yakarmış. O zamandan sonra, Uçarsu Şelalesi, her yıl 6 Mayıs ayında, Hıdırellez gününden itibaren Gömbe’ye, ekim ayından itibaren de Fethiye’ye akmaya başlamış. Bu nedenle, her Hıdrellez günü ülkenin çeşitli yerlerinden gelen binlerce Alevi, Uçarsu etrafında kurban kesip, dilekte bulunuyorlar. 
Size diyeceğim o ki gidip mutlaka göresiniz Uçarsu deresini birde yeşil gölü, İşte size anlatıverdiğim bu efsanede böyle biline, gezdiğiniz gördüğünüz yerler sizin olsun anlattığımda benden size armağan olsun”
.... Bir de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Yörüklerle ilgili söylemiş olduğu sözleri de anımsayarak;

“İnsanlık, eski Mısırlarıyla, Yunanistanlarıyla, Romalarıyla ve bunlar bütün bedii eserleriyle ayağa kalksa ve başlarında bugünün kendi verimleri olan bütün medeniyeti, musıkîleriyle, şiirleriyle, sanatlarıyla ve bütün eserleriyle gözümün önüne dikseler, dikilseler…, benim gözüm, benim duygum, benim sevgim, yine ıssız dağlar başında yanık kavalını üfleyen, yarım çarıklı Türk çobanındadır.”
“Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk'ü yenemez.”
                                                                     Mustafa Kemal Atatürk

Türk’ ün mayası, açıksözlü ve dost insanları. Zorluklarla mücadele eden, soğuk günlerde bir kepenekle yetinen özgürlüğüne düşkünlüğünden dolayı dağlarından bir türlü kopamayan hürriyet ve aydınlık sevdalısı Yörüklerimize sevgilerimizi göndererek...

Ve nihayet karşımızda; bir krater gölü olan ve çevresinde hiç ağaç olmamasına karşın suyunun rengi yeşil olduğu için bu adı alan, ortalama 50 dönüm büyüklüğündeki “yeşil göl” tüm ihtişamı ile zirvede bizi karşıladı. 
***
Bir gün Abdal Musa, Yeşil-göl civarında bir yörük evine misafir olur. Ev halkıyla sohbet ederken bir ara susar ve evin gelininden bir tas su ister. Gelin Hemen Abdal Musa'nın isteğini yerine getirmek için bebeğine ayırdığı suyu memnuniyetle Abdal Musa'ya verir, kana kana suyu içen Abdal Musa geline dönerek ''Suyun, gözün gibi olsun'' der. Gelinin Gözleri Yemyeşil'dir. O günden sonra yeşil gölün adı Gömbe ve civarında “Gelingöl” diye de anılır.
Adı güzel, kendi güzel !.. Gerçekten muhteşem bir manzara, Gömbe yaylası ve ardından Akdağ’ın eteğinde böylesi bir güzellikte Yeşil Göl ve hemen yamacında akan; Uçarsu Şelalesi…

İçinizdeki doğa hiç bitmesin, sağlıklı ve sevgi dolu günler hep sizlerle birlikte olsun…Not: Yörük Obaları ve kültürü hakkında daha ayrıntılı bilgiler almak istiyorsanız eğer Avrasya tv.de kendi hazırlayıp sunduğu programı ile da tanıdığımız Ramazan Kıvrak Bey'in "Yörük Obalarımız" kitabını okuyabilirsiniz.

Dip Not:
Antalya-Korkuteli-Elmalı-Gömbe 120 km.

Antalya-Finike-Elmalı-Gömbe 180 km.

 Fethiye-Kalkan-Kaş-Gömbe 160 km.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder