15 Ekim 2011 Cumartesi

Kuran-ı Kerimlerde Tezhip

       
        El yazma kitaplardan padişaha ve önemli devlet büyükleri ile tanınmış kişilere sunulan, özel kütüphaneler için yazılanlar, külliyatlar, divanlar ve değer verilen kitapların pek çoğu tezhiplenmiştir. Özellikle Kur`an`larda çok zengin tezhip süsleme görülmektedir.
       
         Kur`an`larda zahriye kısmı, ilk iki sayfa , bazen ilk dört sayfa tamamen tezhiple bezenmiş olur, hatime denilen dua ve hattatın imzasının bulunduğu son sayfalarda tezhiblidir. Kitabın metin kısmının başladığı yere yapılan serlevha, başlık ve mihrabiye denilen kısımlarda, Kur`anı Kerimlerdeki sure ve bölüm başlarında, Fatiha ve Bakara surelerinin baş tarafları da zengin tezhip bezemeleridir. Baştan sona nefis tezhipli eserlerde satır araları, sayfa kenarları, köşeler ile manzum eserlerde iki mısra arasındaki boşluklara da tezhip yapılır.
        Yazma kitapların sayfa başlıklarının çoğu kubbeli taç şeklinde olup, bunların üst kısımları da “Tığ” denilen sivri uçlarla bitmektedir. Bunların yanında ayetleri ve cümleleri ayırmak için yapılan küçük tezhip şekillere “Nokta” denir. Bunlar küçük yıldız veya çiçek şeklinde olabildiği gibi, şekillerine göre değişik isimlerde alırlar.

           Metnin alındığı yazıyı okumak için tıklayınız.

1 yorum:

  1. ne güzel.oturduğum mekanda camide bayanlara en ince ayrıntısına kadar kuran ı kerim ve dualar,anlamlarını öğretiyorlar. okul çocukları gibi ders yapıyorlar.vardiyalı çalışmasam bende gideceğim ama olmuyor. sevgiler.

    YanıtlaSil