24 Eylül 2011 Cumartesi

Vitrayın tarihçesi ve gelişimi

      Camın tarihi çok eski devirlere uzanır. Arkeologların yaptıkları kazılarda Neolitik çağlara ait cam veya cama benzer maddelerden yapılmış süs eşyaları bulunmuştur. Fakat camın ilk önce nerede ve kimler tarafından yapıldığı ortaya konulamamıştır.
     "I. yüzyılda Pliny`nin hikayesine göre cam Fenikeli tacirler tarafından bulunduğu söylenmektedir. Suriye`deki Caraıelus Tepeleri arasında, bataklık bir bölge vardır. O zamanlar Belus Nehri bu bataklıktan başlayarak Ptolemars eyaletine yakın bir yerde denize dökülür.
     Tacirler Belus kıyılarına taşıdıkları nötron (Soda karbonatı) yükleriyle kamp kurarlar ve kamp ateşinin üzerine koydukları yemek kaplarını nötron bloklarla ateşin üstünde tutarlar. Ertesi gün uyandıklarında çok şaşırırlar. Ateş nötron ve kumu eriterek o ana kadar görmedikleri camı oluşturmuştur. 
     Bununla birlikte bulunan en eski cam parçaları bu buluştan birkaç yy. öncesine aittir. Mısırlıların üfleyerek cam eşyaları bulma yönteminden sonra gelişmiş ve yayılmıştır. Üzerinde tarihi yazılı en eski cam M.Ö 1551-1527 yıllarında yaşayan Firavun Amen Hatep`e ait bir boncuktur. Bu da Mısırlıların teknik yönden ne kadar ileri olduklarına işaret etmektedir.

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam, Saygılarımla;

  Maşallah sizin hızınıza yetişmek mümkün değil. Güzel sanatların her bir dalı ve alanı gerçekten üzerinde uzun uzun durulması gereken harika birer uğraşlardır.

  Bu güzel sanat dalları ile hem sayfanıza renk katıyorsunuz, hem de bizleri bilgilendirmiş oluyorsunuz.

  Emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim. Selam ve dualarımla Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Recep Bey Kardeşim,
  Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
  Ben yazı yazamıyorum. Benim yaptığım okuduğum yazılardan beğendiklerime bağlantılar, köprüler kurmaktan ibarettir. İnşallah Ziyaretçiler, okuyucular da bu köprülerden geçerler.
  hayırlı günler dileğiyle...

  YanıtlaSil